- Prawdziwa reforma Kościoła polega na jego odnowieniu w Chrystusie - powiedział kard. Gerhard Müller w wywiadzie dla EWTN Polska

- Myśl stojąca za szeroko dyskutowanym dokumentem roboczym Synodu Biskupów dla Regionu Panamazońskiego jest „projekcją” europejskiej myśli teologicznej niezgodnej z teologią katolicką i wymaga korekty „w sposób bardziej katolicki” -  powiedział kardynał Gerhard Müller.

- Wbrew temu, co twierdzą krytycy marksistowscy, nie jesteśmy zainteresowani tylko zaświatami. W centrum objawienia jest wspólnota z Bogiem rozpoczęta w tym życiu i blask dobrych dzieł, które Bóg dla nas przygotował. Mówi się dużo o moralności seksualnej, celibacie, kapłaństwie kobiet, ale nie mówi się, o Bogu, Chrystusie, łasce, sakramentach, wierze, nadzie i miłości. W upadającym protestantyzmie w środkowej Europie istnieją żonaci pastorzy, dopuszczają się tzw. małżeństw homoseksualnych, ale sytuacja kościoła protestanckiego w Europie środkowej jest gorsza niż Kościoła katolickiego - podkreślał

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że celibat kapłański nie może zostać zmieniony. W ten sposób odniósł się do opinii niektórych zaangażowanych osób w organizowanie synodu, pragnących zmiany, która doprowadzi do święceń żonatych mężczyzn w regionie Amazonii. 

Ponadto niemiecki kardynał dostrzegł oczywisty „związek” między programem na synod z 6-27 października, a „ścieżką synodalną” zaproponowaną przez niektórych biskupów niemieckich, jako środek modyfikacji nauczania Kościoła o moralności seksualnej. W wywiadzie odnosi się również do powodu, dlaczego  w lutym napisał swój „Manifest wiary” i dlaczego nauczanie papieża Jana Pawła II wydaje się dziś magrinalizowane.

 

 

bz/YT/EWTN