28.12.20, 21:15fot. pixabay.com

Kard. Menichelli: rodzina dysponuje wielkim potencjałem łaski

Wielkim błogosławieństwem i naglącym zaproszeniem” nazwał wczorajszą zapowiedź Papieża Franciszka o rozpoczęciu specjalnego Roku „Rodziny Amoris Laetitia” kard. Edoardo Menichelli. Uważa on, że rodzina znajduje się w centrum duszpasterskiej troski Kościoła i poprzez swoją żywotność może mu wiele ofiarować. Według purpurata duszpasterstwo rodzin jest bardzo angażujące, wymaga sporego trudu, a nie zawsze przynosi bezpośrednie efekty.

W wypowiedzi dla rozgłośni papieskiej były arcybiskup Ankony zaznaczył, że troska Kościoła o rodziny ma szeroki zasięg i obejmuje bardzo różnorodną problematykę: edukacyjną, etyczną, społeczną oraz formacyjną.

kard. Menichelli – odbudować świadomość łaski chrztu i małżeństwa

- „Jedyną rzeczą, jedyną drogą, która powinniśmy podjąć, aby nadrobić stracony czas i opóźnienia w duszpasterstwie rodzin, jest pogłębienie świadomości polegające na ponownym odkryciu łaski sakramentalnej działającej oprócz samego uświęcenia w sakramentach chrztu i małżeństwa. Ta są dwie łaski sakramentalne, angażujące tych, którzy je otrzymują i przeżywają, poprzez ciągle płynącą z nich nowość i aktualność – podkreślił kard. Menichelli. – Rodzina opiera się na tych dwóch sakramentach, oczywiście ożywianych przez Eucharystię. Świadomość, że małżonkowie i rodzina, którą następnie tworzą, obdarzona jest tym «kapitałem», tym potencjałem łaski Bożej, powinna pomóc nam wszystkim ponownie wyruszyć w drogę oraz znieść wszelkie opóźnienia.“

Kard. Menichelli zauważył, że chodzi następnie o uświadomienie, że rodzina opierająca się na tych dwóch sakramentach: chrztu i małżeństwa jest podmiotem duszpasterstwa. Nie chodzi bowiem o duszpasterstwo dla rodziny, ale z rodziną, z jej czynnym udziałem.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Komentarze

gleen2020.12.29 8:38
Przykład to Kurski i jego małżeństwo poświęcone przez JP2 w watykanie sakrament wydawało by się ze stali. Rodzina jak malowana związana bardziej niż inne .....i co rozwiódł się w kościele i wziął sobie młodszą i ożenił się tez w kościele . Ha ha ha taką to siłę ma ten sakrament . Oto tajemnica wiary ... złoto, euro i dolary
violencja2020.12.28 23:10
Małżeństwo jest bardzo trudnym Sakramentem, ale nie pozostawionym samym sobie.Podobnie Kapłaństwo-też trudne.Zobaczcie, żaden inny stan nie osiągnął rangi Sakramentu, tylko kapłaństwo i małżeństwo, żadne konkubinaty, single i może ...zakonnicy...tutaj nie mam zdania.
Grizzly2020.12.28 21:23
won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta Pisowskie i lewackie z tego portalu bo zaraz PIER...DOLCA DOSTANĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
violencja2020.12.28 23:12
Obawiam się , że ktoś niedżwiedzia małpuje , to nie jest ładne , chociaż mam inne spojrzenie na sprawy.To chwyty poniżej pasa.
Grizzly2020.12.29 9:03
Won bydle od mojego nicka! Złodziejska menda prusko - ruska!