04.05.19, 20:10fot. aleteiaimagedepartment via Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Kard. Pietro Parolin komentuje olbrzymie zmiany w Kurii Rzymskiej

Utworzenie superdykasterii misyjnej nie oznacza, że w Kurii Rzymskiej zmniejszy się znaczenie Kongregacji Nauki Wiary. Wiarę trzeba głosić w jej czystej i integralnej postaci – oświadczył watykański sekretarz stanu. W wywiadzie dla agencji ACI kard. Pietro Parolin odniósł się projektu nowej Konstytucji apostolskiej, która reguluje działalność Kurii Rzymskiej.

Jedną z najważniejszych zmian jest utworzenie wielkiej dykasterii misyjnej, która powstanie z połączenia Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Przywrócona też zostanie dykasteria charytatywna, którą do niedawna była Papieska Rada Cor Unum. Jej miejsce zajmie Urząd Dobroczynności Apostolskiej.

Komentując te zmiany kard. Parolin zaleca, by nie przywiązywać zbyt wielkiej wagi do hierarchii. „Cała Kuria Rzymska jest na służbie Papieżowi. Teraz dodatkowo ma być na służbie biskupów, ale w rzeczywistości zawsze tak było. Poprzez Papieża, Kuria zawsze służyła również biskupom” – podkreślił sekretarz stanu. Natomiast postawienie w Kurii na pierwszym miejscu Kongregacji ds. Ewangelizacji to przejaw tego, że ten pontyfikat kładzie silny akcent na sprawy misji. Zdaniem kard. Parolina nie umniejsza to jednak znaczenia Kongregacji Nauki Wiary, która jest nadal bardzo ważna.

Watykański sekretarz stanu odniósł się również do sytuacji na naszym kontynencie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. „Europa znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, trzeba to uczciwie przyznać. Dzieje się tak ponieważ zaniedbano wartości, które odwołują się do dziedzictwa chrześcijańskiego, takich jak solidarność i subsydiarność” – powiedział kard. Parolin. Jego zdaniem Europa musi przede wszystkim odnaleźć swą duszę.

bsw/Krzysztof Bronk - Vaticannews.va

Komentarze

miro2019.05.5 16:28
haha kongregacja do spraw wiary to nic innego jak przemianowana inkwizycja , ale baranki deb, z KK kochają swoich oprawców
niuniek2019.05.5 8:01
Biały Franku, ty z Watykanu robisz Agorę, a z KK międzynarodową spółkę ,szerzącą utopijne lewicowe hasła.
Cogito ergo sum2019.05.4 22:08
Główną chorobą Europy jest ateizm oraz postępująca strukturalna demoralizacja w postaci gender
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.4 21:49
Wolność od religii. Masz prawo nie wierzyć ---> https://wolnoscodreligii.pl/ ------------------------- Instrukcja wystąpienia z sekty kościoła katolickiego http://www.apostazja.info/index.php/procedura-b
Maciek Arczyński2019.05.4 23:37
Aleś zrobił odkrycie... No tak, nad każdym stoi przebrzydły klecha z pejczem i wali po łbie. Jak to u katoli. A poza tym jak czytamy te wypociny dumnej bidy to zamawiamy podwójną liczbę pejczy. Zadowolony? Biegnij do "GW" i się wypłacz.
matis892019.05.4 21:14
Znowu to wszystko nie trzyma się kupy przy obecnym Fałszywym Proroku Bergoglio z Apokalipsy św. Jana. Bergoglio zaciekle wspiera lewackoateistyczną islamizację UE i robią z siebie głupich teraz, że niby widzą jakieś problemy ale je wspierają jak mogą. Sprawa jest prosta, wszystkie zmiany które zachodzą za Bergoglio nie wydadzą żadnych dobrych owoców, tylko pogłębiają patologie i z taką prawdziwą motywacją są robione. Z KOngreagcji Nauki i Wiary wywodzi się prawdziwy katolicki papież katolik Benedykt XVI. Lewakoateiści od Bergoglia go obalili, by wysunąć islamizującego lewaka Bergoglio, po czym obalili następcę Benedykta, Milera z Kongregacji. Niszczą co się da i przy tym mianują lewakoateistów w sutannach.
Maciek Arczyński2019.05.4 21:24
Bergoglio jako nieprawnie wybrany - czy raczej powinno się mówić o nieważności abdykacji Papieża Benedykta XVI - nie ma prawa do wprowadzania jakichkolwiek zmian w Kościele nawet jakby były najsłuszniejsze. Ale jego herezje potwierdzają tylko to, że nie ma prawa do zasiadania na Tronie Piotrowym. O tym, że Bergoglio ściemnia znakomicie świadczy tzw. walka z pedofilią w KK: walczmy z pedofilią, ale źródła pedofilii czyli homoseksualistów nie ruszamy a nawet ich promujemy, mówiąc przy tym, że homoseksualizm to grzech.
matis892019.05.4 21:38
MAsz rację, ale nie mówią tego jacyś protestanci, jacyś lewakoateiści. Te grupy jakoś tak nagle historycznie stały się wielkimi zwolennikami obecnej Głowy Watykanu Begoglio. To pochodzi od katolików którzy widzą że od Głowy Watykanu wychodzą działania jawnie antykatolickie. Ja obecnie jestem w stanie dochowywać wierności ale tylko katolickiemu papieżowi jakim jest tylko Benedykt XVI. Bergoglio jest po prostu wrogiem katolicyzmu, Fałszywym Prorokiem z Apokalipsy Św. Jana, a promuje Religię Światową, dlatego lewakoateiści tak za nim idą historycznie. Dlatego każdy widzi że w tym artykule i wielu innych to wszystko przez tego oszusta Bergoglio już nie trzyma się kupy.
Maciek Arczyński2019.05.4 23:32
Zgadza się. A poza tym Bergoglio won z Kościoła. No chyba, że przyzna się do spiskowania w ramach Mafii St. Gallen w celu obalenia Benedykta XVI i przyjmie nałożoną pokutę za wiarołomstwo, za wypowiedzenie posłuszeństwa ważnie wybranemu Papieżowi. Tak napisałem dla porządku bo raczej nie widać perspektyw na ten scenariusz wydarzeń. Zatem niedługo będziemy mieli Antychrysta na piedestale dzięki Bergoglio zresztą.
www2019.05.4 20:59
Homoseksualizm to deklaruje twój Biedroń, więc możesz iść się do niego pożalić, jak masz jakieś ale do homoseksualistów. A przypadki pedofilii i zoofilii, jeśli takie znasz, zgłoś do prokuratury, bo to czynności karalne. Ale poliamorysta nie zgłosi żadnego przypadku pedofilii, prawda? Dlaczego? Bo sam wspiera pedofilię.
szcze na PiS2019.05.4 20:22
o pedofilii,zoofilii i homoseksualizmie wśród klechów już zapomnieli???
matis892019.05.4 21:19
Hehe lewakoateiści obecnie największe włazi tyłki Głowy Watykanu ich Pana, walą jakieś oskarżenia z tyłka byle by nie urazić dobrego imienia ich Pana czyli Głowy Watykanu. Tym bardziej gdy lewactwo otawrcie wspiera wszelkie dewiacje wszędzie. Nie macie już jaj lewakoateiści by krytykować waszego Pana Głowę Watykanu więc nie ośmieszajcie się z jakimiś wydumanymi pobocznymi oskarżeniami byle by tylko samej góry nie urazić, czyli waszego Pana Głowę Watykanu.
MB2019.05.5 22:15
Ciekawe kiedy powstanie film np. p. Smarzowskiego pt.: "Tylko nie mów nikomu o pedofilii wśród homoseksualistów"? Nigdy? A przecież wg badań, to właśnie tam jest najwięcej takich czynów. Nie mówiąc już o wzajemnej przemocy i ogólnej agresji.