06.12.19, 08:45fot. Itto Ogami, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Kardynał Duka: To Jan Paweł II rozpoczął walkę z nadużyciami seksualnymi

Jedną z przyczyn skandali seksualnych w Kościele jest osłabienie prawa kanonicznego, które w przeszłości funkcjonowało bardziej precyzyjnie i bezwzględnie – uważa kard. Dominik Duka, prymas Czech. Podkreśla on, że w przeszłości biskup nie miał trudności z rozwiązywaniem takich problemów. Kiedy na przykład okazywało się, że ktoś jest homoseksualistą – mówi kard. Duka - to natychmiast trzeba go było wydalić. Potem jednak w czasach rewolucji seksualnej i soboru wszystko to stało się bardziej dyskusyjne.

Twierdzono, że nie można karać człowieka za to, na co nie ma wpływu. Było większe otwarcie, pozostawała tylko spowiedź i nikt sobie z tym nie radził – wspomina 77-letni kard. Duka. Podkreśla on, że przełom wprowadził dopiero Jan Paweł II, który w pewnym momencie jasno powiedział „dość”, położył kres tej fałszywej tolerancji i wskazał na potrzebę współpracy z policją i sądownictwem.

Skandale seksualne to jeden z tematów obszernej rozmowy pomiędzy kard. Duką i czołowym czeskim reżyserem filmowym Jiřím Strachem, opublikowanej w miesięczniu Xantypa. Arcybiskup Pragi przypomina, że jeśli chodzi o wykorzystywanie nieletnich, to w czeskim Kościele wciąż są to przypadki marginalne. Od 1990 r. tylko w dziesięciu sprawach zapadły wyroki.

Jiří Strach pyta się również o uwidaczniające się coraz bardziej rozbicie czeskiego Kościoła. Kluczową rolę odgrywa tu postać praskiego kapłana Tomáša Halíka, który publicznie krytykuje kard. Dukę i skupia wokół własnej osoby jego przeciwników. „Gdyby ktoś na planie filmowym przez cały czas mówił mi, że wszystko, co robię jest złe i nieustannie rzucał mi kłody pod nogi, to moim świętym prawem reżysera byłoby go wyrzucić. Czy arcybiskup Pragi nie może tego zrobić?” – pyta czeski reżyser. „Nie mogę sobie na to pozwolić i nawet nie chcę – odpowiada kard. Duka. Jeśli łączy cię z kimś kawał wspólnego życia, dużo z nim przeżyjesz, współpracujesz, to potem nie jest tak łatwo powiedzieć: zjedź mi z oczu!”

Zdaniem arcybiskupa Pragi dzielenie Kościoła na dwa obozy świadczy o nieumiejętności prowadzenia dialogu, o brakach w postawie demokratycznej. Problemem dzisiejszego społeczeństwa jest straszna nienawiść. Jeśli ktoś mi nie pasuje, to wszystko będę robił przeciwko niemu. Jeśli nie wybraliście mojego kandydata, to nie będę z wami współpracował. Pod tym względem, zauważa kard. Duka, doszło do strasznego upolitycznienia życia społecznego, kulturalnego i religijnego.

Arcybiskup Pragi odniósł się również do stawianego mu często zarzutu, że za bardzo przyjaźni się czeskimi prezydentami. Przyznał, że z Milošem Zemanem zna się od dawna, wie dużo o jego życiu osobistym i problemach. „Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie utrzymujemy przyjacielskich relacji, choć niekiedy się nie zgadzamy” – powiedział Prymas Czech. Z Václavem Klausem odbył wiele dyskusji, również na tematy religijne. „Wzajemnie się szanujemy i w wielu sprawach się rozumiemy” – potwierdza kard. Duka.

Sięgając natomiast do przyjaźni z Václavem Havlem, przypomina, że zawiązała się ona w komunistycznym więzieniu. Przywołuje też swe ostatnie spotkanie z byłym prezydentem, kiedy to w słowach na pożegnanie, Havel, który przez całe życie deklarował się jako agnostyk, przyznał się jednak do wiary z Boga. „Jaroslavie – mówił Vaclav Havel, zwracając się do kard. Duki, jego cywilnym, więziennym, a nie zakonnym imieniem – przecież to wiemy, On istnieje!”

bsw/Vaticannews.va, Krzysztof Bronk

Komentarze

andrzejhahn32019.12.6 17:31
to chyba kpiny....................SRAM NA tego wojtyle
Science2019.12.6 16:34
HAHAHA
olaboga2019.12.6 14:00
Nawet nie czytam tego artykulu, bo juz w tytule klamia jak diabli. JP2 walczyl z naduzyciami mianujac po wielu ostrzezeniach wyuzdanego pedofila Groera na biskupa Wiednia. O Marcielu Degollado juz znudzilo mi sie wspominac. A takich jak oni bylo duzo, duzo wiecej. Watykan za czasow JP2 to istna makabra dla osob zwalczajacych pedofilstwo, to bylo jakies pedofilskie centrum zarzadzania kk, sztab glowny katolickiego pedofilstwa.
ImperatorPalpatine2019.12.6 9:28
Z nadużywaniem prezerwatyw przez Afrykańczyków z HIV...
qwerty2019.12.6 9:25
Ta rozpoczął. Zamiatanie pod dywan i ochronę przestępców.
Dam2019.12.6 9:17
Najlepiej było to widać na przykładzie Maciela Degollado, który przez kilkadziesiąt lat gwałcił dzieci (w tym własne), a kiedy zaczęło nim się interesować prawo, schronił się w Watykanie do końca swych dni pod opieką Jana Pawła II.
F232019.12.6 9:10
Jest winny temu, że dał schronienie przestępcom. Jeśli pozostli święci są podobnej próby/jakości jak JP2 to lepiej trzymać się od tej sekty z daleka.