06.12.19, 09:15

Kardynał Ladaria: Często rozmawiam z Benedyktem XVI

W każdym pontyfikacie były chwile budzące niepokój. Trzeba jednak mieć więcej zaufania do Pana Boga. Musi zwyciężyć nadzieja, a także modlitwa – mówi kard. Luis Ladaria. Od dwóch lat jest prefektem najważniejszej watykańskiej dykasterii: Kongregacji Nauki Wiary. Z tej racji regularnie, co tydzień widuje się z Papieżem Franciszkiem. Jednak jak ujawnił w wywiadzie dla tygodnia Ecco di Bergamo, często spotyka się i dyskutuje również z Benedyktem XVI. Zachował wielką jasność umysłu – zapewnia kard. Ladaria, przyznając, że niekiedy stawia sobie pytanie: „kimże ja jestem był piastować ten sam urząd, co w przeszłości Benedykt XVI”.

Hiszpański jezuita i teolog przypomina, że to kard. Ratzinger jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary określił duszpasterskie znaczenie pełnionej przez tę dykasterię posługi: „jesteśmy tu – mawiał Papież Senior - by bronić i chronić wiary ludu Bożego. Nie jesteśmy tu dla teologów, lecz dla ludu, dla prostych wierzących”.

Zanim trafił do Kongregacji Nauki Wiary kard. Ladaria przez ponad 40 lat wykładał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Z tej perspektywy postrzega też zmiany zachodzące wśród studentów papieskich uczelni. Dziś większość z nich przybywa z Azji i Afryki. Świat zachodni uległ sekularyzacji. Dobrobyt zamyka nas w sobie, stajemy się mniej otwarci na transcendencję. Najwięcej duchowego dynamizmu jest teraz w Azji – mówi kard. Ladaria. Dodaje jednak, że Rzym kościelny już tradycyjnie jest miejscem bardzo otwartym. Tu nikt nie jest obcy. Wszyscy czujemy się jak w domu – dodaje hiszpański jezuita.

Przy okazji zapewnił też iż fakt, że on i Papież należą do tego samego zakonu to czysty przypadek. Przed konklawe spotkałem go tylko raz. Ja byłem już wtedy sekretarzem kongregacji, a kard. Bergoglio odwiedził nas wraz z innymi argentyńskimi biskupami w ramach wizyty ad limina – wspomina kard. Ladaria.

bsw/Vaticannews.va, Krzysztof Bronk

Komentarze

athos2019.12.6 10:42
Jeśli kard. Ladaria często spotyka się z Papieżem Benedyktem XVI i rozmawia z nim, to znaczy, że oni wszyscy wraz z Franciszkiem zdają sobię sprawę z tego kim jest Papież Benedykt XVI i jakie znaczenie mają jego słowa i opinie. To nie jest staruszek-emeryt. Oni dobrze o tym wiedzą.