14.01.15, 12:43Katolicka parafia. Hostię unosi... kobieta (fot. za: erzdioezese-wien.at)

Katolicka parafia. Hostię unosi... kobieta

Fronda.pl informowała niedawno, że w Austrii coraz mniej katolików uczęszcza na Msze święte. Według najnowszych kościelnych statystyk w roku 2013 w Mszy świętej brało udział pomiędzy 580 a 630 tysiącami katolików. To znaczny spadek, bo rok wcześniej było to pomiędzy 630 a 670 tysiącami. Wierni cały czas odchodzą z kościelnego życia. Paradoksalne, zarazem wzrastają przychody austriackiego Kościoła z podatku kościelnego. Przychody w roku 2013 wyniosły 427 miliony euro; rok wcześniej było to 418 milionów.

Cały czas stopniowo spada też liczba duchownych – z 4035 w roku 2011 do 3933 w roku 2013.

Obecnie w Austrii mieszka oficjalnie 5,27 miliona katolików. Oznacza to, że na Mszę świętą chodzi około 10 proc. wiernych Kościoła.

Trzeba jednak przyznać, że tamtejsi duszpasterze robią wszystko, by ten smutny trend… jeszcze wzmocnić. Otóż w jednej z podwiedeńskich parafii dokonuje się bardzo poważnych naruszeń praktyki liturgicznej, co parafia dodatkowo dokumentuje i obwieszcza całemu światu na zdjęciach!

Otóż w Gnadendorfie w czasie święta św. Marcina przy ołtarzu obecna była kobieta - asystentka pastoralna, ubrana z niewiadomych powodów niczym kapłan. Na zdjęciach udostępnionych przez parafię widać, jak kobieta… unosi kielich oraz Hostię. Otaczają ją wówczas dzieci.

Tymczasem w instrukcji Redemptionis sacramentum jest napisane wyraźnie, że osoby świeckie nie mogą wykonywać zadań przeznaczonych dla księży lub diakonów ani nosić właściwych im strojów. Przypadki takiego naruszenia należy zgłaszać wprost do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Paragraf 153 "RS" brzmi następująco: "Ponadto świeckim nigdy nie wolno przyjmować funkcji diakona lub kapłana lub nakładać ich szat albo innych do nich podobnych". 

pac/kath.net/erzdioezese-wien.at

Komentarze

anonim2015.01.14 12:49
Ohyda spustoszenia,to są już czasy ostateczne. Pan już wkròtce powróci.
anonim2015.01.14 12:49
Ksiądz dr hab.Piotr Natanek prorok naszych czasów...
anonim2015.01.14 12:55
Ta baba na zdjęciu to "Ksiądz dr hab.Piotr Natanek prorok naszych czasów" ???
anonim2015.01.14 13:16
Dla pseudo-katolików z Frondy: "INSTRUKTION Redemptionis sacramentum 149. In einigen Diözesen antiker Evangelisierung sind in jüngster Zeit christgläubige Laien zu sogenannten «Pastoralassistenten» beauftragt worden, unter denen sehr viele zweifellos dem Wohl der Kirche dienen, indem sie die pastorale Tätigkeit des Bischofs, der Priester und der Diakone unterstützen. Man soll sich jedoch davor hüten, das Profil dieser Aufgabe zu sehr der Gestalt des pastoralen Dienstes der Kleriker anzugleichen. Es ist deshalb dafür Sorge zu tragen, daß die «Pastoralassistenten» sich nicht die Aufgaben aneignen, die zum eigentlichen Dienst der geistlichen Amtsträger gehören. 150. Die Tätigkeit des Pastoralassistenten soll darauf ausgerichtet sein, den Dienst der Priester und der Diakone zu unterstützen, Berufungen zum Priestertum und zum Diakonat zu wecken und die christgläubigen Laien nach Maßgabe des Rechts in jeder Gemeinschaft auf die vielfältigen liturgischen Aufgaben gemäß der Vielfalt der Charismen gewissenhaft vorzubereiten." Proponuję także poniższą definicję: http://de.wikipedia.org/wiki/Pastoralassistent
anonim2015.01.14 13:49
@vandekamp Ty, dzidziuś, Cartonn Network ci tatuś wyłączył czy pies ci zdechł?
anonim2015.01.14 13:59
@Sethos W polsce posługujemy się językiem polskim, więc dla pseudokatolika z Frondy Sethosa: 149. Do niektórych diecezji, dawno już ewangelizowanych, zostali ostatnio posłani wierni świeccy, znani jako „asystenci pastoralni”, wśród których niewątpliwie bardzo wielu przyczyniło się do dobra Kościoła, wspierając działalność duszpasterską biskupa, prezbiterów i diakonów. Należy jednak czuwać, aby styl tej funkcji nie upodobnił się zbytnio do kształtu duszpasterskiej posługi duchownych. Trzeba oczywiście dołożyć starań, aby „asystenci pastoralni” nie brali na siebie tych zadań, które należą tylko do posługi wyświęconych szafarzy. 150. Działalność asystenta pastoralnego winna zmierzać do tego, aby wspierać posługę kapłanów i diakonów, budzić powołania do kapłaństwa i diakonatu oraz w każdej wspólnocie zgodnie z przepisami prawa gorliwie przygotowywać wiernych świeckich do podjęcia różnych funkcji liturgicznych według różnorodności charyzmatów. Co ma wynikać z cytowania tych dwóch punktów?
anonim2015.01.14 14:45
Dopuszczanie kobiet do kaplanstwa czy zniesienie celibatu nie pomoze na brak powołań. Moze bedzie chwilowy wzrost powolan, a potem znow bedzie mniej osob duchownych. Jesli ludzie nie beda sie nawracac i szukac Boga to nic nie pomoze. Oczywiscie nie osadzam tej kobiety, widocznie brakuje tam osob duchownych do odprawiania Mszy Swietej, ale to nie rozwiaze problemu. I ten podatek koscielny jak widac w niczym nie pomaga, ani w nawroceniach, ani we wzroscie powolan... Tylko to szkodzi bo ludzie co chca lamac nauke Jezusa np prosic o sluby osob homoseksualnych domagaja sie swoich praw bo przeciez płacą... Ale pieniedzmi sie nie zbuduje Kosciola, niestety ; ( Dobrze ze u nas sa takcy ksieza jak Ojciec Daniel i wielu innych wspanialych i uczciwych, ktorzy glosza zywa Ewangelie i to skutkuje nawroceniami i budowaniu Kosciola. Z Bogiem : )
anonim2015.01.14 14:54
Modernizm w całej krasie!!!
anonim2015.01.14 15:42
@Sethos: Proponuję wkleić tu tekst w Suahili...
anonim2015.01.14 16:15
heheh ale jaja
anonim2015.01.14 16:59
Modernizm moderrnizmem, ale pac faktycznie jest jakiś zacofany i nie zna aktualnie obowiązujących przepisów i strojów liturgicznych. Może wyglądać, że ta kobita symuluje podniesienie, ale tak nie jest, bo nawet w nie wiem jak zmodernizowanych diecezjach jeszcze nie wyświęca się kobiet, a podniesienie to część Mszy św., ktorą sprawują tylko kapłani. I "pac" doskonale o tym wie, bo coś bredzi o "wznoszeniu Hostii" (przed dziećmi, o zgrozo! A przed dorosłymi to już nie?). Ta pani - całkiem legalna asystentka pastoralna (cytowane punkty Redemptionis Sacramentum) zapewne udziela komunii, co nawet i u nas zaczyna być praktykowane (tzw. nadzywczajne szafarki na Zachodzie to codzienność). A strój? To jakaś ozdobna "habitopodobna" alba, a nie ornat. Pac chciał chyba błysnąć ortodoksją, ale jakoś mu nie wyszło. Bo i dzisiejsza "ortodoksja" taka jak "pac" jest, niestety. Z Panem Bogiem.
anonim2015.01.14 18:27
Redakcjo droga, to nie "wygląda na poważne nadużycie liturgiczne". To zwykła profanacja Najświętszego Sakramentu i przy okazji szczyt debilizmu.
anonim2015.01.14 18:43
żygam jak widzę tego pączusia
anonim2015.01.14 19:55
2 Tm 4,3-4: "Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom."
anonim2015.01.14 22:33
To nie jest parafia katolicka...skąd taki tytuł!!! od kiedy to profanacja i excommunicatio latae sententiae uprawniają do określania jako "katolicki"?!
anonim2015.01.14 22:47
Domyślam się iż nie był to jednorazowy incydent i miał miejsce za cichym przyzwoleniem wyższych instancji a skoro tak to należałoby nałożyć ekskomunikę na całe to towarzystwo.....i won na zieloną trawkę !!!!! Niech idą się teraz zarejestrować do Pośredniaka gdyż austriackie społeczeństwo płaci podatki na pseudokościół czyli na przebierańców..... Jak śpiewał Andrzej Rosiewicz w "Chłopcach Radarowcach" ..."...Czas już jest na finał, puenta się zaczyna: Coraz więcej przebierańców, coraz trudniej o oryginał..." ;)
anonim2015.01.14 23:10
Ubrała się w niemodny strój. Winna wystąpić w bikini.
anonim2015.01.14 23:25
@Nieznajoma_200 Co którzy to zorganizowali i dopuścili podlegają ekskomunice z mocy samego prawa (excommunicatio latae sententiae) - jak wcześniej napisałem i w takie sytuacji nie ma potrzeby "nakładać' ani "ogłaszać" - bo i tak już jest
anonim2015.01.15 9:38
@Sarcinus Czy ty siebie czasem czytasz? Zacytuj nam punkty Redemptionis Sacramentum, które zezwalają kobiecie na udzielanie komunii. Najbardziej się mądrzą ignoranci.
anonim2015.01.15 10:28
@Sacrinus- Zacznijmy od tego, że tej baby nie powinno być wcale na ołtarzu. Tak szafarze są legalni, tyle tylko, że niewyświęcone ręce nie powinny dotykać konsekrowanej hostii!
anonim2015.01.20 10:21
Widzimy na zdjęciu kobietę wznoszącą kielich i opłatek. Obok dzieci. Nie każde jest z nich skupia wzrok na czynności . Moja interpretacja: to być może jest lekcja religii; temat lekcji : Liturgia Mszy św. (metodą przedstawieniową). Co Wy na to?
anonim2015.01.20 10:30
Nie za szybko wydajmy werdykty. Najpierw ogląd i namysł. Proszę dokładniej przyjrzeć się szczegółom otoczenia widocznym na zdjęciu, nie tylko centralnej postaci uśmiechającej się z lekka kobiety. Zauważmy, co jest, a czego brak na ołtarzu? Czy świece się palą, czy nie? Czy na ołtarzu leży mszał,czy też nie leży i co to oznacza? W jaki m wieku są dzieci? Czy one już przyjęły Pierwszą Komunię, czy nie, jak się wydaje?