31.10.20, 10:05

Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony

PIERWSZE CZYTANIE

Dla mnie żyć to Chrystus

Flp 1, 18b-26

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Filipian

Bracia:

Na wszelki sposób głosi się Chrystusa. A z tego ja się cieszę i będę się cieszył. Wiem bowiem, że mi to wyjdzie na zbawienie dzięki waszej modlitwie i pomocy, udzielanej przez Ducha Jezusa Chrystusa, zgodnie z gorącym oczekiwaniem i nadzieją moją, że w niczym nie doznam zawodu. Lecz jak zawsze, tak i teraz, z całą swobodą i jawnością Chrystus będzie uwielbiony w moim ciele: czy to przez życie, czy przez śmierć.

Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus, a umrzeć – to zysk. Jeśli zaś żyć w ciele – to dla mnie owocna praca, cóż mam wybrać? Nie umiem powiedzieć. Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze; pozostawać zaś w ciele – to bardziej konieczne ze względu na was.

A ufny w to, wiem, że pozostanę, i to pozostanę nadal dla was wszystkich, dla waszego postępu i radości w wierze, aby rosła wasza duma w Chrystusie Jezusie przez moją ponowną obecność u was.

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Przypowieść o zaproszonych na ucztę

Łk 14, 1. 7-11

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. Potem opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich:

«Jeśli cię ktoś zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by przypadkiem ktoś znamienitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: „Ustąp temu miejsca”, a wtedy musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce.

Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. A gdy przyjdzie ten, który cię zaprosił, powie ci: „Przyjacielu, przesiądź się wyżej”. I spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników.

Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

Oto słowo Pańskie.

Komentarze

rebeliant2020.10.31 16:06
ooo... to chyba nie ma takich co by się nie wywyższali. A ileż to sfer, w których ludzie poczuwali się wywyższeni, ile to poniżeń będzie. Słowa Jezusa są o wywyższaniu i poniżaniu są proste i nie stanowią jakiegoś aj waj: chyba każdy na tym świecie doświadczył zaskoczenia słabości swojej "fortecy". Problem w tym, że człowiek nie jest w stanie widzieć całości i przez to przez długi czas żyje w świadomości, że sanie równo jadą.
Lublinianka2020.10.31 14:29
Jutro rusza wielka modlitwa przebłagalna za Polskę - różaniec do granic Nieba. Módlcie się za naszą Ojczyznę i przekazujcie tę informację innym, aby jak najwięcej osób podjęło tę intencję https://www.youtube.com/watch?v=Sp8le1yUCPo&ab_channel=KuBogu
Gardzę Janem Pawlem 22020.10.31 10:44
No klechy jak żadna grupa w Polsce nie jest pogardzana i poniżana właśnie przez ich butę i pychę.
Torchwood2020.10.31 10:13
Kardynałom i biskupom ktoś to powiedział?