25.10.18, 12:10screenshot TVP Info / Fot. via Wikipedia, CC 0

Kolejny cios w mafie VAT! 5 osób zatrzymanych przez ABW

17 października 2018 r. funkcjonariusze ABW zatrzymali na terenie województwa śląskiego i małopolskiego 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. W związku z ich działalnością Skarb Państwa został narażony na straty w wysokości ok 300 mln zł.

Dwóch z zatrzymanych, Wiesław H. i Andrzej K., obejmowało kierownicze stanowiska w spółkach zajmujących się fikcyjnym obrotem towarami. Pozostali - Agnieszka L.-L., Adrian U. i Tomasz S. to pracownicy powyższych podmiotów, którzy odpowiadali m.in. za dokumentację spółek.

Wiesław H. to prezes spółek działających od 2013 r., wykorzystywanych w obrocie panelami fotowoltaicznymi. Andrzej K. to prezes spółek polskiej i czeskiej, zajmujących się obrotem aluminium i stalą, które brały udział w karuzeli podatkowej. Zatrzymany był również poszukiwany przez Policję w związku z innymi przestępstwami.

Funkcjonariusze ABW przeprowadzili również przeszukania w miejscach zamieszkania podejrzanych, w wyniku których zabezpieczono samochód marki BMW.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz oszustwa, tj. popełnienia czynów opisanych m.in. w art. 258 ust. 1, art. 286 ust. 1 oraz art. 294 ust. 1 kodeksu karnego. Popełnienie wskazanych czynów zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10. Wobec Adriana U. prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Lublinie wniosek o tymczasowe aresztowanie. W stosunku do trzech podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwocie od 20 tys. do 400 tys. zł, zakazu opuszczania kraju i dozoru Policji. Natomiast Andrzej K. został przetransportowany do najbliższego zakładu karnego celem odbycia kary pozbawienia wolności zasądzonej w innej sprawie.

Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Zatrzymania dotyczą jednego z wątków szerszego śledztwa w sprawie oszustw VAT-owskich, w której zarzutami objęto już ponad 70 osób. Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku przestępczego procederu szacuje się na ok. 300 mln zł. Sprawa ma charakter rozwojowy.

dam/informacja prasowa