18.09.17, 13:15zdj. screen TVP Info

Komisja uchyliła decyzję o reprywatyzacji Poznańskiej 14

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, wiceminister Patryk Jaki poinformował w poniedziałek o uchyleniu decyzji władz Warszawy z 2013 r. w sprawie kamienicy przy Poznańskiej 14 w Warszawie. 

"Komisja orzekła w punkcie pierwszym o uchyleniu w całości decyzji prezydenta m.st. Warszawy z dnia 27 czerwca 2013 r. i odmowie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Dwa - o nadaniu wyżej wymienionej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Trzy - o uchyleniu w całości decyzji prezydenta m.st. Warszawy z dnia 11 października 2013 r. i umorzeniu postępowania administracyjnego"-ogłosił polityk. 

Sprawę nieruchomości przy ul. Poznańskiej 14 komisja badała pod koniec sierpnia. W 2013 nieruchomość przekazano w użytkowanie wieczyste na 99 lat spadkobiercy dawnych właścicieli. Reprezentował go adwokat Robert N. W imieniu prezydent Warszawy decyzję podpisał Jerzy Mrygoń, ówczesny wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami. Zaledwie kilka miesięcy po przekazaniu w użytkowanie wieczyste spadkobierca sprzedał kamienicę Robertowi N. i jego wspólnikowi, Januszowi Piecykowi, a ci z kolei- spółkom Jowisz związanym z grupą Fenix. Miasto stołeczne Warszawa złożyło na początku sierpnia tego roku wniosek o zmianę postanowienia w przedmiocie nabycia spadku. 

W drugiej połowie sierpnia przed komisją weryfikacyjną zeznawali mieszkańcy kamienicy przy Poznańskiej. Mówili m.in. o odrzuceniu przez prokuraturę ich zawiadomienia o nieprawidłowościach w postępowaniu spadkowym, natomiast ratusz nie oferował pomocy lokatorom wyrzucanym z mieszkań. 

Zarząd Fenix Group w stanowisku przekazanym wtedy mediom oświadczał, że firma z wyjątkową starannością podeszła do zakupu kamienicy przy Poznańskiej 14 i "w dobrej wierze, zgodnie z prawem" nabyła 63 proc. udziałów w tej kamienicy.

yenn/PAP, Fronda.pl