16.04.19, 05:45screenshot twitter

Konstrukcja Notre-Dame uratowana!!! Straty są jednak ogromne [ZDJĘCIA WNĘTRZA]

Wczoraj po godzinie 19 wybuchł pożar w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Cały świat patrzył oniemiały na płonący symbol chrześcijańskiej niegdyś Francji. Istniały poważne obawy, że katedry nie uda się uratować. Na szczęście, jak poinformował około godziny 3 nad ranem rzecznik francuskiej straży pożarnej, żywioł udało się opanować. Ogień trawiący katedrę jest obecnie „pod kontrolą”.

Jednocześnie trwa śledztwo, którego celem jest wyjaśnienie, jak doszło do pożaru. Obecnie śledczy koncentrują się na prawdopodobnym zaprószeniu ognia w trakcie prac na dachu świątyni – informuje „Le Figaro”, powołując się na źródła w prokuraturze.

Przesłuchano już robotników pracujących przy konserwacji katedry. Według obecnych ustaleń najpewniej zaprószenie ognia miało miejsce na rusztowaniach ustawionych na dachu Notre-Dame. Od ognia zajęła się cała, licząca sto metrów więźba dachowa oraz krokwie.

Strażacy będący na miejscu wciąż są w stanie gotowości na wypadek pojawienia się płomieni, a służby wciąż będą dogaszać niewielkie ogniska, a także ochładzać wodą gorące miejsca.

Jak ocenia działająca od 800 lat przy katedrze w Strasburgu Fondation de l'OEuvre Notre-Dame, na odbudowę Notre-Dame potrzebne będą dziesięciolecia.

Rozpoczęły się też już zbiórki na odbudowę tego arcydzieła architektury chrześcijańskiej. Jedną z nich rozpoczęła francuska Fondation du patrimoine.

dam/IAR,PAP

Komentarze

krych2019.04.16 13:42
Kazdy zniszczony element katedry ktory nalezy wymienic na nowy powinnien byc oficjalnie sprzedawany jako relikfie tego swietego miejsca by powiekszyc funusz na szybka odbudowe i wlasciwe zabezpieczenie tego swietego dla nas katolikow miejsca.
edi2019.04.16 8:45
MÓDLMY SIĘ O NAWRÓCENIA FRANCUZÓW I POWROTU CHRZEŚCIJAŃSTWA W CAŁEJ EUROPIE _ JEZUS CHRYSTUS JEST KRÓLEM I PANEM !
Stybmat2019.04.16 20:16
To nielogiczne modlić się do Boga żeby tamci się nawrócili, bo Bóg nie wie i nie może sam tego zrobić póki ktoś się do niego nie pomodli
XYZ2019.04.16 8:44
Chwała Bogu,który wcześniej pozwolił by spalił się dach i całe wnętrze.
Mirek2019.04.16 8:01
Francja się wali !!! . I tu nic nie pomoże odbudowa katedry Notre Dame . Tutaj najpierw trzeba odbudować LUDZI aby powstali z popiołów . Upadek Francji następuje już od czasów Rewolucji Francuskiej . To wtedy zaczęło się całe zło ! . To nie jest pierwszy pożar kościoła we Francji . W tym roku [2019] we Francji spłonęło już prawie 10 kościołów .
Jan Radziszewski2019.04.16 7:43
lolek kremowka vel Poliamorysta vel Poganin vel Lolek z lasu vel itp. Bezbożniki żydzi masoni Muzułmanie itp poganie bałwochwalcy jawny znak dla was że niewiele czasu zostało do Potopu oczyszczenia świata w ogniu i siarce. /Łk 17,26-30) tzw trzy dni ciemności.oczyszczenia świata z mętów aspołecznych gey itp grzeszników W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż..) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
anonim2019.04.16 7:22
180 lat budowano tę Katedrę. Jej architektura, gotycka strzelistość aż powala. Trzymam kciuki żeby odbudowano ją jeszcze wspanialszą.
Lolek z lasu2019.04.16 7:16
Jeśli o mnie chodzi to taki "cud" może się w Europie zdarzać raz w tygodniu.
gosc2019.04.16 8:27
Precz z tego portalu szatanie!!!!
zatroskany2019.04.16 7:04
A poliamoryści... przyglądają się śmierci milionów nienarodzonych dzieci i nic nie robią . Jezus umarł między innymi za Ciebie . Pomyśl , miej odwagę i chociaż raz pomódl się
Poganin2019.04.16 7:00
Ciekawe jaka świątynia galijska stała kiedyś na miejscu tej katedry i została podstępnie zniszczone przez chrześcijan...
Jarosław Leśny 2019.04.16 8:43
Kult Izydy uratował katedre przed zniszczeniem za czasów rewolucji, także masz odpowiedź.
zatroskany2019.04.16 6:51
A w co wierzą "kremówki" ... w mamonę, w agencje prasowe i inne, że jak czegoś nie widać to znaczy że tego niema . Ale historia "kremówek" nie zaczęła się teraz... . "Kremówki" dały się porywać rewolucji francuskiej , bolszewickiej, wyścigowi szczurów....
NIE WSZYSCY ZYJA TYLKO DLA PIENIEDZY2019.04.16 6:31
TY OCZYWISCIE JESTES ICEK ZYDOWSKA KREMOWKA DLACIEBIE SWIETOSC TO SREBRNIKI
anonim2019.04.16 6:28
Bóg pozwolił na pożar w swojej świątyni? ale jakoś mnie to nie dziwi skoro przyglądał się śmierci swojego syna i też nic nie zrobił!
edi2019.04.16 8:48
Modlę się za ciebie Poliamorysto bo mówisz jak faryzeusze pod Krzyżem UMIERAJĄCEGO JEZUSA CHRYSTUSA - BOŻE WYBACZ MU BO NIE WIE CO MÓWI !
add2019.04.16 9:11
Jezus mówił w Jana:10:18 "Nikt mego życia nie zabiera. Ja sam sie ofiaruje. Mam moc życie oddać i moc je odzyskać." Mówił ze to musi się stać żeby ludzie mieli nadzieje na życie wieczne bo inaczej pomrzecie w grzechach swoich. Wiec twoja teoria to jakas inna ewangelia Moze dlatego ze prawdziwej nie czytałes i masz teraz takie dziwne wątpliwości. Lepiej się doucz zanim bedziesz zadawać takie pytania budzące zwątpienie.
zatroskany2019.04.16 6:27
Platformersi zrobili ludziom z mózgu kremówkę
Marian2019.04.16 6:12
To do tego "magika"zyda ktory porownuje pozar katedry do plonacego getta.Kiedy juz wy zydzi zaproszyliscie ogien w gettcie to trzeba bylo szybko wezwac niemiecka straz pozarna a nie stac z podniesionymi rekami
lolek kremowka2019.04.16 5:51
I po co były te przedwczesne oskarżenia WASZW - FRENDZLE i DŁUGOPISA ENDRJU? "Miesiąc temu pożar wybuchł w świątyni Saint-Sulpice. Seria podpaleń?" "Prezydent Duda: W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame" To wasze wczorajsze tytuły!!! A prawda jest taka, że według agencji AP News, początkowa wersja śledczych zakłada nieszczęśliwy wypadek, mogący mieć związek z wartym 6 milionów euro projektem renowacji zbudowanej z 500 ton drewna więźby dachowej. Prokuratura oficjalnie potwierdziła, że przesłuchani zostali robotnicy, którzy pracowali przy renowacji dachu. Oczywiście polscy katole w to nie uwierzą - oskarżać będą o pożar znienawidzonych islamistów a ocalałe wnętrze katedry uznają za cud.
Samanta2019.04.16 5:59
Mam ambiwalentne uczucia do takich ludzi, jak ty. Z jednej strony nie cierpię prowokatorów, z drugiej trochę mi żal. Gdybyś miał szersze horyzonty, wiedziałbyś, że istnieję inna rzeczywistość, a nie tylko szambo które oglądasz kaprawymi oczami.
lolek kremowka2019.04.16 6:30
węszysz wszędzie spisek? - schizofrenia paranoidalna...
Anna2019.04.16 8:26
Ty jestes ttym ktory wszystko wie a tak naprawde nic nie wiesz.
Jozin z Bazin2019.04.16 6:56
Takim osobnikom jak ten debil się nie odpisuje, to tak jakby mu podać rękę, przyznam że pięknie odpisała pani, ale ten zgnily moralnie karzełek i tak nie zrozumiał co się dzieje i do niego mówi czy piszę, jego serce jest chore z nienawiści i myśli że jest komuś w stanie narzucić swoje poglądy. Szkoda czasu na niego, idiotów nie brakuje, pozdrawiam.
lolek kremowka2019.04.16 7:47
Chorzy z nienawiści WY jesteście - wszędzie spisek - wszyscy przeciw nam - wszędzie wróg
Maciek Arczyński2019.04.16 13:18
Rzekło uosobienie miości... Ach Misiu jakiś Ty nieskazitelny... no, może poza zoologicznym antykatolicyzmem, ale to tylko w służbie.
T.P.2019.04.16 8:03
Każdy kto nie jest prymitywem potrafi spojrzeć szerzej i włączyć do pracy swoje szare komórki. Kremówki w głowie maja trujące g. i nic więcej. Człowieku, "A prawda jest taka, że według agencji AP News", uśmiałem się to AP News to dla takich jak ty wyznacznik prawdy. Żałosne. Równie dobrze mogli podpalić islamiści. W takim przypadku poprawność i lizanie d. muzułmanom spowoduje że prawdy nigdy się nie dowiemy.
MarianCh2019.04.16 8:44
Wizja ukochanej Babci Opuszczaliśmy się niżej. Opuszczaliśmy się do samego dna piekła. W jednym z kręgów zobaczyłam swoją Babcię. Tak, mamę mego Ojca. Moją dobrą, czułą, wspaniałą Babcię. Demon szczypcami wyciągał jej język. Szczypce rozżarzone. Od tych szczypiec zapala się język i całe ciało zwęgla się. I kiedy proch z ciała powinien się rozwiać i męczarnię się skończą, ona znów – demon otwierał szczypce, język wypadał i na tym miejscu proch się łączył i – ona znów stawała się tą, co poprzednio. I męczarnie trwały dalej. Ona krzyczała, ale powiedzieć nic nie mogła. Patrzyła na mnie wytrzeszczonymi oczami i wyciągała ręce. Nie mogłam na to patrzeć. Ponieważ pomóc jej w niczym nie mogłam. Nie mogłam wyciągnąć do niej rękę i ochłodzić jej język.
katolik2019.04.16 8:53
nie wiem czy wiesz ale NIE JESTEŚ JUŻ WOLNYM CZŁOWIEKIEM - jesteś na usługach największego wroga ludzkości lucyfera - pamiętaj dopóki żyjesz jeszcze możesz się nawrócić do Boga - Szczęść Boże