05.06.20, 10:50Fot. Kancelaria Premiera via Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Koronawirus. Białorusini dziękują Polakom za pomoc

Białoruskie media donoszą o geście solidarności ze strony Polski dla Białorusinów walczących z Covid-19. Przypominają, że żaden kraj nie udzielił tak ogromnej pomocy humanitarnej w czasie trwania pandemii - informuje serwis kresy24.pl

Jak informowaliśmy, 4 czerwca z Polski wyjechał na Białoruś konwój ponad 40 ciężarówek z 300 tonami sprzętu i środków ochrony. Jak poinformował na swojej stronie polski MSZ, wśród potencjalnych beneficjentów pomocy będą także Polacy mieszkający na Białorusi.

Internetowa gazeta Nasza Niwa i portal tut.by cytują słowa szefa Kancelarii Premiera RP Michała Dworczyka, który podczas odprawy konwoju zauważył, że Polska wysyła prawdopodobnie największy transport humanitarny w dziejach III RP.

Białorusini na forach internetowych wyrażają wdzięczność za pomoc. Dziękują, że to nie pieniądze, ale pomoc rzeczowa z Polski została przekazana.

Podatnik pisze: „Oni nie mówią o braterstwie, tylko działają”;

Lach z Mińska: „I kto do nas wyciągnął pomocną dłoń, Rosjanie czy Polacy? Wszystko jasne. Dziękuję wam bracia. Białorusini wszystko pamiętają;

Ot taki: Dziękuję, Polsko!

Bell: Doprowadzili kraj do takiego stanu, że już sąsiedzi nie mogą tego znieść i zaczynają ratować Białorusinów. Dziękuję im oczywiście, ale smutne;

Karsynski: Przyjaciół poznaje się w kłopotach;

Gwóźdź: Miliony dolarów wlewa się w programy korupcyjne, a żeby kupić coś na ochronę zdrowia, stoją z wyciągniętymi rękami jak żebracy. A nam wstyd, jakbyśmy sami nie mogli sobie sprzętu kupić.

Kate: Jak mówią, brata poznaje się w biedzie;

Wasilij Kolada: W istocie Polacy są naszymi braćmi nie tylko przez geny!

Dmitry Szibkowski: Na BT tego nie pokażą, wszak to pomoc od przeklętego zachodu;

Ogólny sens: Niewiele się mówi o braterstwie i wiele się dzieje;

 

Przypomnijmy, że darczyńcami są Ministerstwo Zdrowia, Agencja Rezerw Materiałowych, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz TZF Polfa S.A., a wśród przekazywanego sprzętu znalazły się między innymi respiratory, zestawy leków, maseczki oraz płyn dezynfekcyjny, testy, a także fartuchy i kombinezony. W dostarczeniu pomocy na rzecz Białorusi pośredniczy Fundacja Solidarności Międzynarodowej. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki zaangażowaniu Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Policji.

Polska Pomoc” dotarła do Grodna. Płyny dyzenfekcyjne, przyłbice ochronne, leki, maseczki, respiratory – wszystko do walki z #Covid19. Grodzieńska trasa biegnie przez Szczuczyn, Lidę, Wołkowysk. Dziękujemy za pomoc w trudnych czasach!”, napisał Andrzej Poczobut na Facebooku.

Kresy24.pl

Komentarze

ladychapel2020.06.5 12:12
Jeśli chodzi o ten ludzki element, to mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym - komentował Karczewski. - Moja rozmowa z Aleksandrem Łukaszenką była dobra, serdeczna i długa, trwała grubo ponad godzinę. Rozmawiałem z nim o polityce, o naszych relacjach. To moja najtrudniejsza wizyta zagraniczna – mówił wówczas o wizycie na Białorusi. Przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - stwierdził.
katolicka kretynizacja polski 2020.06.5 11:15
Ten sam sposób rządzenia jaki prezentuje kałczyński i łukaszenka jak widać zbliżył bratnie narody...
Dariusz2020.06.5 11:58
W tytule wpisz sobie ; kretynizacja wszystkiego. Nie mogę pojąć jak można być takim kretynem. Ale jesteś typowym wyborcą PO.Kiedy wy rządzicie to nawet piachu na pustyni zabraknie.Ale dla swoich kasa się zawsze znajdzie i o to jest ta cała walka,o koryto.
dziękujemy za Piłsudskiego2020.06.5 11:13
Rusini zawsze jesteście naszymi braćmi
tomasz2020.06.5 14:45
Naszym zadaniem jest wyciągnąć Białoruś z łap Rosji. Jeśli to się uda to nastąpi całkowity upadek Rosji i Putina. Inaczej będziemy mieli piekło przy granicy ponieważ Rosja to dzicz azjatycka inaczej jak przez mordowanie nie potrafi walczyć.
Leszek 2020.06.5 10:57
Manifestacja Królowa idzie do sejmu 2020 MANIFESTACJA: Królowa idzie do Sejmu 17 czerwiec 2020 Potrzebnych jest 1000 wpisów do uruchomienia procedur prawnych związanych z organizacją manifestacji. Zapisy trwają do 17 maja. Zapisują się osoby deklarujące osobisty udział w manifestacji: Królowa idzie do Sejmu. Wyrażam zgodę na opublikowanie mojego imienia, nazwiska i miejscowości, gdyż ja sam się zapisuję i ja sam dysponuję moimi danymi. Życzę sobie, aby moje imię, nazwisko i miejscowość były przeczytane podczas ogłoszeń przez ks. Piotra Natanka. IMIĘ: NAZWISKO: MIEJSCOWOŚĆ: Wyrażam zgodę na przetwarzanie i upublicznianie moich danych osobowych KRAJ: Polska Ilość zapisanych osób: 604 (oczekujących: 0) (stan na: 2020-06-05, 10:48) http://christusvincit-tv.pl/viewpage.php?page_id=203
Barbara2020.06.6 7:40
Czy ksiądz Natanek działa jeszcze w ramach Kościoła Katolickiego?