12.03.13, 15:19fot. Eliza Michalik facebook

Kościół Elizy Michalik, czyli wyobrażenie o Kościele, którego NIE MA, a w który była dziennikarka "Ozonu" mocno wierzy

Jakiś czas temu byłam gościem w programie pani Michalik w Superstacji. Rozmawiałyśmy o kobietach na prawicy. W dużej mierze spotkanie sprowadziło się do omawiania sztandarowych kwestii, typu aborcja, antykoncepcja, seks przedmałżeński, związki partnerskie, feminizm. Na koniec programu pani redaktor chciała chyba zaskoczyć, wyciągając asa z rękawa, triumfalnie zapytała: „A seks to ma służyć tylko prokreacji, czy może być też przyjemny?”, sugerując oczywiście, że Kościół narzuca tę pierwszą opcję. Zapytałam ją wtedy tylko, skąd ona czerpie taką wiedzę, bo jej wyobrażenie o Kościele to chyba jakieś kalki ze średniowiecza.

I takie mniej więcej odnoszę wrażenie, kiedy czytam ostatnią notatkę pani Elizy na portalu Natemat.pl. Redaktorka Superstacji popełniła prawdziwy manifest antykatolicki. Sęk w tym, że jej wyobrażenia o Kościele mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Michalik domaga się zwrotu „zabranych niezgodnie z prawem 24 miliardów złotych” przez komisję majątkową. Bezprawnie to było zabrane, ale kościelne mienie przez komunistyczne władze, z czego Kościołowi udało się odzyskać jedynie skromną część. Dziennikarka żąda karania księży pedofilów tak, jak każe się „ cywilnych” przestępców. Kościołowi polskiemu często zarzuca się, że kryje pedofilów w swoich szeregach (ostatnio „Newsweek”), a zapomina się o tym, że KEP przygotował jakiś czas temu przecież instrukcję postępowania w takich przypadkach. To, że jedna czy druga sprawa nie została rozwiązana tak, jak należy, nie oznacza, że cały polski Kościół ma w tej materii za uszami.

Michalik domaga się żartów z papieża „tak, jak z każdego innego dyktatora”. Dlaczego więc nie żartuje z Osamy bin Ladena albo z muzułmańskich czy żydowskich przywódców duchownych? Domaga się jedynie żartów (choć to raczej zwykłe szyderstwo) z papieża, który dla miliarda chrześcijan na świecie nie jest dyktatorem, ale głową Kościoła. Redaktor żąda, by nie wchodzić jej do łóżka i na porodówkę (by decydować czy rodzić naturalnie czy mieć cesarkę). W Kościele, w który ja wierzę (a o którym zdaje się, pisze pani Michalik) nikt nikomu na porodówkę i do łóżka nie wchodzi. To raczej, pani redaktor, na wzór postępowców spod tęczowych sztandarów, zdaje się, że wcale nie wywołana do tablicy, obnosi się z tym, co ma w łóżku. Tylko kogo to obchodzi? Bo z pewnością nie Kościół.

Pani Eliza żąda także, by nie zmuszano homoseksualistów do leczenia. O ile wiem, panowie Piróg, Poniedziałek i Biedroń mają się całkiem dobrze i nikt jeszcze do wyzbycia się ich orientacji homoseksualnej nie zmusił. Owszem, Kościół zachęca do podejmowania terapii, bo jak wskazują różne badania, to jest możliwe. Ale nie zmusza. - Żądam prawa do nielubienia kiboli, uważania ich za zwyczajnych bandytów i chuliganów – pisze Michalik. Ja także nie lubię kibolów i chuliganów (w odróżnieniu od zwykłych kibiców, a przecież tacy też są – ot, taki pan Tomasz Lis na przykład ostatnio siedział na stadionie) i nie muszę mieć do tego specjalnych praw.

Żądam edukacji, w tym seksualnej i zaprzestania traktowania jawnych idiotyzmów głoszonych przez ludzi, którzy albo nie skończyli szkół, albo zapomnieli już dawno, czego się w nich nauczyli i nie czytają nic poza katolickimi gadzinówkami, jako równoprawnego głosu w debacie publicznej – pisze Michalik. Czyżby mało było w szkołach edukacji seksualnej? Jakiś czas temu „Rz” pisała o drastycznym wzroście gwałtów w podstawówkach, licząc to w poczet „zasług” właśnie edukacji seksualnej.

Co ciekawe, dziennikarka domaga się „prawa do życia w państwie prawa, a nie takim, w którym można zdemolować, obrazić, pobić, opluć, znieważyć, pomówić, szarpać - zrobić wszystko co najgorsze, byle zasłaniając się religią i patriotyzmem”. Sama jednocześnie daje doskonały przykład rzucania obelg pod adresem Kościoła, pisząc: „Żądam zaprzestania zapisywania katolickich bredni, sprzeciwiających się ustaleniom nauki i zdrowemu rozsądkowi i katolickich subiektywnych przekonań w formie obowiązujących mnie ustaw, których nie mogę złamać pod groźbą kary, także więzienia” czy „Żądam zaprzestania pouczania Polaków o moralności i życiu w cnocie przez funkcjonariuszy kościoła katolickiego często tarzających się w rozpuście, zbrodniach na dzieciach, intrygach,także politycznych i ewidentnie nieczułych na ludzką krzywdę, nawet, a może szczególnie tę, którą sami wyrządzili”.

Redaktorka Superstacji konstatuje, że „nie będąc katolikiem czuje się w tym kraju obywatelem drugiej kategorii”. Pani Elizie pozostaje jedynie współczuć tego odczucia. Nie będę się z nią licytować, bo mogłabym naprawdę długo wymieniać argumenty przemawiające za tym, że to właśnie katolicy czują się w Polsce jak obywatele drugiej kategorii. Nie będę też wyciągać pani Michalik jej tekstów sprzed lat, jak to robią właśnie niektórzy publicyści – przecież każdy ma prawo do zmiany poglądów, każdy też może stracić wiarę. Ale pani Eliza nie tylko zmienia poglądy, ale także fakty, a to już trudno jej wybaczyć. Najbardziej mi tylko żal tego, że pani Eliza sama kreuje wizję Kościoła, którego naprawdę nikt z nas nie chce, ani ona, ani ja. Problem polega tylko na tym, że Michalik chyba bardzo mocno wierzy w ten swój wydumany obraz Kościoła. A im mocniej w niego wierzy, tym szpetniejsze obelgi pod adresem Kościoła rzuca. Sama będę tłukła ludziom do głów, jaki obrzydliwy jest Kościół, a później w co drugim swoim tekście i programie będę narzekać, jaki jest straszny... Samo-nakręcające się błędne koło.

Marta Brzezińska

Komentarze

anonim2013.03.12 19:13
Chwalenie się własna głupotą to ... celebrytyzm ... ono wie lepiej ...
anonim2013.03.12 19:30
Uroda rzadko chodzi w parze z rozumem.
anonim2013.03.12 19:38
" Żądam edukacji, w tym seksualnej " Seksuologów Wam w kraju brakuje? Niemniej jednak Pani Eliza w moim odczuciu właśnie znalazła niszę na polskim rynku. Jeżeli jest to tak bardzo potrzebne, to co Pani Elizie stoi na przeszkodzie, żeby takie lekcje organizować prywatnie, tyle dobrego zrobić dla biednych rodziców i przy okazji napchać portfel do którego nikt przecież nie zagląda...
anonim2013.03.12 19:39
Kiedyś p. Michalak kopiowała teksty Balcerowicza, teraz swoje teksty wzoruje na Urbanie. Aż strach pomyśleć, gdzie ta pani skończy
anonim2013.03.12 19:45
Moja droga Gabi, a jak został potraktowany biskup Jarecki?
anonim2013.03.12 19:47
I jescze jedno - kolizji to nie wypadek. Nie zmienia to oczywiście odpowiedzialności moralnej. Ale prawną na pewno.
anonim2013.03.12 19:55
Tacy ludzie pracowali w Ozonie. Kto ich dobierał? Palikot?
anonim2013.03.12 20:18
Eliza Michalik nie ma nic wspólnego z Kościołem ale na łożu smierci będzie błagała o kapłana! Obłudnica!
anonim2013.03.12 20:23
Tak ALTESCIAKU. katolicy są przede wszystkim wyzyskiwani, okradani, przemocą indoktrynuje sie ich dzieci wbrew woli rodziców. Cały czas różne szuje i chamy traktują katolików rasistowsko, jak wasp traktował murzynów. Domokracja to fikcja.
anonim2013.03.12 20:26
Z tego co wiem, to ona jest protestantką.
anonim2013.03.12 20:32
czy pani Eliza ciągle jeszcze jest mistrzem plagiatu?????
anonim2013.03.12 21:13
Ja zastanawiam się skąd Pani redaktor Marta Brzezińska czerpie wiedzę o średniowieczu pisząc "bo jej wyobrażenie o Kościele to chyba jakieś kalki ze średniowiecza."? Średniowiecze, to w ustach Pani Brzezińskiej coś pejoratywnego. Otóż, droga Pani, średniowiecze i Kościół średniowieczny, nie były takie jak się Pani wydaję (to odpowiednie słowo). Może czepiam się detalu, ale zasmuciło mnie, że Pani redaktor ma zniekształcony obraz tej, jakże pięknej epoki.
anonim2013.03.12 21:19
Żeby nie wyjść na internetowego pieniacza dodam, że tekst bardzo mi się podobał. Sądzę, że Pani redaktor Michalik to osoba nie tyle nieuczciwa, co po prostu głupia.
anonim2013.03.12 21:25
Obraz Kościoła agresywnego, opartego na gniewie i nienawiści dla inności jest budowany w mediach, przez między innymi Frondę i jej nieustające przejaskrawienia, wyolbrzymienia różnego rodzaju tematów. Nic dziwnego, że ten obraz Kościoła opartego o przymus zapada ludziom w głowach. Pan Terlikowski wołający co trochę o ludobójstwie , gdy mówi o aborcji czy in vitro, o bestialstwie, gdy krytykuje się Kościół, uzurpujący sobie monopol na prawdę, nie tworzy takiego Kościoła, który budziłby szacunek. Również Pani Marta Brzezińska np. ostatnio nadużywająca kwestii "pobicia" na Manifie, nie tworzy Kościoła który oparty byłby na roztropności i miłości. Ani pani Pawłowicz, której stand up o Annie Grodzkiej był na tym samym poziomie co stand up o papieżu. Nie widzi Pani Marta Brzezińska i Fronda jak bardzo sami robią czarny piar, nadużywając środków, monologując i perrorując zamiast rozmawiając z ludźmi. Wszystko to będzie się mścić takimi właśnie reakcjami, jak pani Michalik i tych reakcji będzie coraz więcej. Ludzie nie lubią przesady, manipulacji, przejaskrawień, ludzie lubią być traktowani z powagą i szacunkiem, czego Fronda najzwyczajniej nie potrafi.
anonim2013.03.12 21:31
Pani Eliza ciężko ma z tym brzydkim Kościołem. Księża: - nieustannie za nią łażą; - wciskają się Jej pod pierzynę (oczywiście aby kontrolować); - zabierają Jej drobniaki i nie tylko; - napadają na homoseksualistów i przymuszają do leczenia zastraszając ich przy tym niemiłosiernie. Biedna ta Pani Eliza.
anonim2013.03.12 22:27
Kseroliza ma brudek za paznokciami, ale czy aż taki by się tak prostytuować?
anonim2013.03.12 23:47
Na Frondzie wystarczy spojrzeć na zdjęcie i od razu widać stosunek autora artykułu do cytowanego. Finezja jak na Pudelku.
anonim2013.03.12 23:52
@Maciej T - powiedz może Terlikowskiemu - 'won z TVNu', 'won z recenzjami z GW, Niusłika, Wprostu'. Nie czaisz paraleli?
anonim2013.03.13 7:09
to jest tak samo jakby ta mało rozumna pani zadała pytanie typu: "czy jedzenie przysmaków ma być przyjemne czy tylko służyć napełnianiu żołądka?"
anonim2013.03.13 7:28
A ja domagam się pracy dla bezrobotnych Polaków , którym nikt nie da żadnej premii !!! Fronda do smutku , smutek dodaje odwraca społeczeństwu uwagę podobnie jak rząd - szumowinami ! Należy położyć zdecydowany nacisk , aby nie zajmować się ludzmi marginesu , lecz tematem ludzi - rodzinami od których rząd się dystansuje .
anonim2013.03.13 9:04
Taką sprzedajną ...... nie ma co się w ogóle zajmować.Dla pieniędzy wszystko zrobi.
anonim2013.03.13 10:11
MaciejT: Pod artykułami i na forum w serwisie Racjonalista piszą też katolicy i nikt ich specjalnie nie wyprasza. Na Frondzie panują inne standardy...
anonim2013.03.13 11:34
Mnie postawa Pani Michalik kojarzy się z hormonalnym buntem młodzieńczym, opóźnionym i spotęgowanym nadmiernym i zbyt wcześnie rozpoczętym przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Ale to tylko skojarzenie.
anonim2013.03.13 11:43
@Nolepme - mam przez to rozumieć, iż reakcja w wymienionych mediach na osobę przedstawiającą się jako ceniącego tradycję katolika nie jest mieszanką nieukrywanej podejrzliwości i poczucia wyższości? Ja odnoszę inne wrażenie. @REDline - nie wiem jak jest na Racjonalista.pl, ale po zbanowaniu (czy to tam, czy na Fronda.pl), delikwent mający choć trochę godności nie zakłada nowych kont i nie pcha się tam, gdzie go nie chcą - a to tutaj podobnież częste.
anonim2013.03.13 11:57
Oglądałem na YouTube parę filmików z Superstacji, m.in z red. Michalkiewiczem. Ciekawe, czy po tym wyznaniu wiary red. Elizy przyjmie od niej zaproszenie:-) Dziewczę po prostu wie, że dzisiaj podczas flekowania Kościoła unosi się przyjemny zapach forsy, to prze razem ze stadem jej podobnych.
anonim2013.03.13 17:11
@Nolepme - to było odbicie pustej piłeczki od pustej piłeczki. Mnie tutaj jeszcze nie zbanowali, więc nie narzekam:-) A co do zasad funkcjonowania tej przestrzeni, w wyczerpujący sposób opisuje to chyba ten wpis: http://www.fronda.pl/blogi/okiem-adminow/administracja-uzupelnienie,29500.html "Przedstawiciel 95% (podobno) większości zarzuca innym podążanie za stadem" Chcę zwrócić uwagę, iż flekowanie Kościoła i jego wiernych jest dzisiaj finansowo atrakcyjnym i właściwie bezbolesnym sportem. Stąd stado takich ludzi w oczywisty sposób powiększa się, bo chętnych na łatwą kasę nigdy nie zabraknie. Są osobnicy gotowi własną żonę sprzedać do burdelu, więc co dla takich znaczy wytłumić z pamięci wyniesione z domu rodzinnego zasady?
anonim2013.03.15 10:20
http://www.tokfm.pl/blogi/tadzislaw666/2013/03/eliza_michalik_na_froncie_ostatnio_na_frondzie/1
anonim2013.03.15 10:20
http://www.tokfm.pl/blogi/tadzislaw666/2013/03/eliza_michalik_na_froncie_ostatnio_na_frondzie/1