20.11.19, 14:40

Kościoły świata zanurzone we krwi męczenników

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie kontynuuje akcję „zanurzania” we krwi męczenników najważniejszych światowych zabytków, katedr oraz kościołów. Od Waszyngtonu po Sydney, od Manili po Rzym są one oświetlane na czerwono, po to, by świat nie zamykał oczu na męczeństwo chrześcijan.

Akcja organizowana jest w ramach tzw. Czerwonego Tygodnia, który w praktyce rozciąga się na cały rok, uświadamiając opinii publicznej brak wolności religijnej w wielu krajach świata. W krwi męczenników od lat „zanurza się” rzymskie Koloseum, Fontanna di Trevi, paryska bazylika Sacré-Coeur czy słynna statua Zbawiciela w Rio de Janeiro. W tym roku do akcji po raz pierwszy włączyła się Polska, oświetlając kościół karmelitański w Poznaniu.

„Czerwony kolor iluminacji świetlnej symbolizuje krew męczenników, przypominając, że chrześcijaństwo wciąż jest najbardziej prześladowaną religią świata” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Andrzej Paś z polskiego biura Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

    “ W różnych częściach świata, czy to będzie Europa, czy inny kontynent, a szczególnie południowo-wschodnia Azja, która najbardziej narażona jest na prześladowania, staramy się podjąć inicjatywę obrony naszych braci i sióstr chrześcijan. Mowa jest o wielkich liczbach, bo 245 mln ludzi na całym świecie przeżywa różnego rodzaju dyskryminacje, prześladowania i nawet oddaje życie za swą wiarę w Chrystusa – mówi papieskiej rozgłośni ks. Paś. – Średnio każdego dnia na całym świecie zostaje zabitych 11 chrześcijan. Stąd «Czerwony Tydzień», czyli akcja duchowego łączenia się poprzez symbolizację iluminacji świetlnej na całym świecie, ma pomóc przypomnieć o tym, że jesteśmy jednością, jesteśmy jednym Kościołem i domagamy się prawa wyznawania w wolności swojej religii, prawa do bycia chrześcijanami na całym świecie. ”

Do akcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie włączyła się m.in. Australia, gdzie przez najbliższe dni na czerwono oświetlonych zostanie siedem kościołów katedralnych w takich miastach, jak Sydney, Brisbane i Melbourne. W Wielkiej Brytanii oświetlonych zostanie 13 katedr i aż 130 ważnych budowali, w tym Pałac Westminster. Z największym oddźwiękiem akcja spotkała się w tym roku na Filipinach, gdzie o męczeństwie chrześcijan przypomni aż 2050 parafii z 68 różnych diecezji.

bsw/Beata Zajączkowska - Vaticannews.va

Komentarze

Katolik2019.11.20 18:56
Tak zwani się, Wierzący którzy mówią że wierzą w Boga (jakiego?) ale w jego przykazania już nie, tu to tacy są prześladowcami. Do kościoła nie chodzą i bluzgają na Kościół i księży których sam Bóg ustanowił. Księży, wkładają do jednego worka razem z marginesem czarnych owiec, bo to margines a wielu jest dziś natchnionych Duchem Św. naprawdę świętych księży i wiernych co w obronie wiary życie swoje oddają. Wielce się zdziwią słysząc "Nie Znam Was", Idźcie Precz W Ogień Piekielny". Na zdrajcy co Boga odrzucił i wymyślił własnego bożka, ciąży większa wina niż na wrogu który Boga nie poznał.
To MY POLACY2019.11.20 16:33
ILE MILIONÓW LUDZI ZOSTAŁO ZAMORDOWANE, BO NIE ZNALI WASZEGO BOŻKA A WASI WYZNAWCY ICH SPOTYKALI. ILU ZOSTAŁO ZAMĘCZONYCH I ZATŁUCZONYCH BO PO MIMO TEGO ŻE O NIM SŁYSZELI, TO NIE CHCIELI SIĘ PODDAĆ I WIERZYĆ W WASZĄ RELIGIĘ. ILU JESZCZE LUDZI DZIŚ CIERPI A CZASEM NAWET GINIE, BO WASI WYZNAWCY UZNAJĄ ŻE CI LUDZIE SĄ GRZESZNIKAMI I NIE ZASŁUGUJĄ NA ŻYCIE. TO SĄ PRAWDZIWI MĘCZENNICY.
andrzejhahn32019.11.20 16:39
niestety katole ignoruja fakty historyczne
RABI2019.11.20 18:21
A CO ICEK ZYDKI IGNORUJA NIE WIESZ IGNORUJA PRAWDE
andrzejhahn32019.11.20 16:08
nikt tyle zla nie wyrzadzil ludzkosci co obrzydliwy zbrodniczy kosciol katolicki
Marek2019.11.20 19:17
To po coś tu przyszedł,, hanie trzeci nienawistny,, Wracaj do swego dzikiego Babilonu, tylko tam takiego kitu jak tu nie wciśniesz bo zaraz cię skrócą o głowę. Liczba takowych barbarzyńskich rzezi jest większa niż krucjat a różni się tym że również obecnie jest powszechnie stosowana i aprobowana.
andrzejhahn32019.11.20 16:07
zapomnieli chrzescijanie ze zbrodniczym kosciolem katolickim na czele jak przesladowali i mordowali ludzkosc
stan2019.11.20 16:17
Ludzkości chyba nie mordowali, ale może podaj jakieś liczby i gdzie?
guess who psycho2019.11.20 17:51
Przykład: rzeź hugenotów, 3 tysiące zamordowanych, 48°51'22.93"N 2°21'13.45"E
Marek2019.11.20 19:48
A to ty protestant jesteś i to dlatego zioniesz taką nienawiścią jak odtrącony Lucyfer który zobaczył swoją nędzę. Poczytaj w jakim osamotnieniu i zgorzknieniu umierał Luter widząc swój błąd i to że od niego były już 3 odejścia a do dziś jest ich ponad 1000 . Czy tego oczekuje Jezus mówiąc " i nastanie jeden pasterz i jedna owczarnia"?
ef2019.11.20 15:28
To tylko kwik odrywanych od koryta
Ten drugi2019.11.20 15:05
Roxanne You don't have to put on the red light Those days are over You don't have to sell your body to the night Roxanne You don't have to wear that dress tonight Walk the streets for money You don't care if it's wrong or if it's right Roxanne You don't have to put on the red light Roxanne You don't have to put on the red light put on the red light (Roxanne) put on the red light (Roxanne) put on the red light (Roxanne) put on the red light (Roxanne) put on the red light Oh! I loved you since I knew ya I wouldn't talk down to ya I have to tell you just how I feel I won't share you with another boy I know my mind is made up So put away your make-up Told you once, I won't tell you again it's a bad way Roxanne You don't have to put on the red light Roxanne You don't have to put on the red light You don't have to put on the red light (Roxanne)
anonim2019.11.20 14:50
I swoich ofiar.