11.07.21, 20:53fot. prezydent.pl/grzegorz jakubowski/kprp

Kraków. Odbyły się uroczystości z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt

W uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt na zaproszenie Pary Prezydenckiej wzięli udział Prezydent Litwy Gitanas Nausėda z Małżonką.

Przed południem Pary Prezydenckie Polski i Litwy uczestniczyły we mszy św. pontyfikalnej w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Przywódcy złożyli podpisy w księdze pamiątkowej w Bazylice, zaprezentowano im też Akt Unii Krewskiej. Ten – spisany na pergaminie w języku łacińskim – dokument zapoczątkował chrystianizację Litwy oraz jej zbliżenie z Polską. Proces uwieńczony został w 1569 roku zawarciem Unii Lubelskiej, na mocy której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów – państwo z jednym, wspólnie wybieranym władcą, wspólnym sejmem i wspólną monetą oraz polityką zagraniczną i obronną.

Pary Prezydenckie złożyły następnie wizytę na Wieży Zygmuntowskiej.

Dzwon Zygmunt jest świadkiem naszej historii, ale też jest świadkiem tej wspaniałej polsko-litewskiej historii. Ta rocznica na nowo wskazuje, że dla relacji polsko-litewskich historia jest fundamentem współpracy – wyjaśnił prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Na Wawelu Pary Prezydenckie złożyły też kwiaty przed grobami Królów: Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta oraz przed grobem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. 

Po południu Prezydenci Polski i Litwy udali się do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, by zapoznać się z polsko-litewskimi projektami realizowanymi przez tę placówkę.

Na zakończenie spotkania wygłosili oświadczenia dla prasy. – Mam nadzieję, ze nasza współpraca otwiera nowy rozdział i że będziemy nadal ją rozwijali, a także będziemy zarażali tą współpracą nasze rządy oraz różnego rodzaju nasze instytucje państwowe – powiedział Andrzej Duda. CAŁA WYPOWIEDŹ>>

 

mp/prezydent.pl

Komentarze

Po 11 ...2021.07.12 0:38
Dotykanie dzwonowego dzyndzelka to właśnie to co Dudulek powinien robić. Mizianie dzyndzelka, nic więcej.
Anonim2021.07.12 0:46
Nikt ci nie powiedział żebyś się nie schylał tylko kucał?