08.07.20, 16:39Fot. screenshot - YouTube (Arriva Polska, Onet News)

Kryzys w warszawskiej komunikacji miejskiej. Kontrole w ratuszu i ZTM

W Warszawie trwają szczegółowe kontrole po kolejnym wypadku autobusu miejskiego na obsługiwanej przez Arrivę linii. Na trasę nie wyjechało dziś 80 autobusów. Kierowcy są poddawani narkotestom, a parlamentarzyści przeprowadzają kontrolę i wzywają do wyjaśnień prezydenta Warszawy. Głos w sprawie zabrał też szef MS Zbigniew Ziobro.

Wczoraj ok. godz. 10:30 na warszawskich Bielanach kierowca autobusu miejskiego uderzył w cztery zaparkowane pojazdy i latarnię. Policja poinformowała, że w organizmie mężczyzny stwierdzono obecność narkotyków. To już drugi w ostatnim czasie wypadek autobusu Arrivy, która jest jednym z sześciu przewoźników, świadczących transport miejski w Warszawie. Pod koniec czerwca wypadek na moście Grota-Roweckiego spowodował kierowca, u którego również wykryto obecność narkotyków. Władze stolicy, w odpowiedzi na te wydarzenia, zawiesiły umowę ze spółką.

Jak poinformował stołeczny ratusz, pierwszego dnia po zawieszeniu umowy, na ulice Warszawy nie wyjechało 80 autobusów. Rzecznik prasowy ZTM Tomasz Kunert podkreśla, że jest to jedynie „ułamek procenta wszystkich” autobusów:

- „Oznacza to, że nie zostały zrealizowane pojedyncze kursy na kilku liniach” – powiedział.

Obecnie w spółce Arriva trwa wykonywanie testów na obecność narkotyków wśród kierowców:

- „Na tę chwilę mogę powiedzieć, że organizujemy te badania. Żaden kierowca nie wyjedzie bez badań, a jeżeli odmówi, to zostanie odsunięty od obowiązków” – zapewnia rzeczniczka spółki Joanna Parzniewska.

Na ostatnie wydarzenia zareagowała też policja. Od wczorajszego wieczora trwają wzmożone kontrole kierowców komunikacji miejskiej. Obejmują one wszystkich przewoźników świadczących usługi w ramach autobusowej komunikacji miejskiej. Policjanci sprawdzają stan trzeźwości kierowców oraz ich stan psychofizyczny. Pobierany jest wymaz, który umieszcza się w testerze na obecność narkotyków. Badanie trwa ok. 30 min.

Przeprowadzenie kontroli w ratuszu i Zarządzie Transportu Miejskiego zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Wezwał on też prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego do wyjaśnienia, jakie działania podjęło miasto po pierwszym wypadku.

Sebastian Kaleta podkreślił, że w jego ocenie, Rafał Trzaskowski, prowadząc kampanię wyborczą, pozostawił Warszawę samą sobie:

- „Mamy kolejną sytuację kryzysową i w ramach kontroli musimy w końcu się dowiedzieć, bo pytamy o to od dłuższego czasu, jakie są warunki umów z prywatnymi przewoźnikami” – powiedział.

Posłanka Agnieszka Soin podkreśliła, że od pozornych oszczędności, dla władz Warszawy ważniejsze powinno być bezpieczeństwo mieszkańców:

- „Apelujemy do pana Rafała Trzaskowskiego, żeby nie oszczędzał na bezpieczeństwie Polaków” – powiedziała.

Do sprawy odniósł się też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zwrócił uwagę, że obowiązkiem władz Warszawy jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Podkreślił, że mieszkańcy Warszawy powinni mieć pewność, że kierowcy autobusów „gwarantują elementarne bezpieczeństwo komunikacji”.

- „Jeżeli wyobrazimy sobie człowieka pod wpływem amfetaminy czy też człowieka, który niejako jest zmęczony konsekwencją nadużywania narkotyków przez długi czas, to niebezpieczeństwo, jakie może on spowodować, wioząc kilkadziesiąt osób, jest gigantyczne” – mówił pytany o sprawę Zbigniew Ziobro w Białymstoku.

- „Mam nadzieję, że władze miasta Warszawy wyciągną z tego wnioski i wprowadzą procedury kontroli, które zagwarantują bezpieczeństwo mieszkańcom Warszawy i tym wszystkim, którzy po Warszawie się poruszają” – dodał.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze

TYLKO PRAWDA SIE LICZY2020.07.10 8:50
Grodzki czy trzaskowski to jedno i takie same nasienie---komunistyczno -lewackie.Osobnicy ich pokroju winni byc w wiezieniu , za szkodzenie Polsce, przez rozpowszechnianie klamstw oraz sluchania swych panow w niemieckiej skorze.Zdalnie sa przez nich sterowani a popierajacy ich ludzie nie sa w stanie zrozumiec gry zdrajcow.
gość2020.07.9 16:02
Wybory powinny się odbyć 10 .05. Nie było zagrożenia większego niż 28.06. Kiedy Grodzki zapłaci za dywersję wyborów? Grodzki wykorzystał całe 30 dni na pracę nad ustawą. Powinien za to odpowiedzieć. Poczta Polska była przygotowana, a jej pracownicy zmobilizowani. Komisje też były gotowe.
kibic2020.07.9 10:05
Umowa z Arriva powinna być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym. Ale wtedy trzeba by zwrócić gratyfikacje. Więc Arriva będzie dalej "rozbijać się" po Warszawie !!!
Kierowiec2020.07.8 21:35
Kierowcy limuzyn prezydenta co miesiąc mają wypadki, ktoś ich sprawdzał?????
Krakus2020.07.8 18:18
Chciałbym tylko zauważyć, że ci kierowcy po narkotykach doprowadzili do mmniejszej ilości wypadków i kolizji, niż kierowcy SOP za PiS. :D :D :D Ktoś podważy fakty, o jakich mówię? mamy wynik 2 : 158 :D :D :D
5032020.07.8 17:50
Niemieckie czołówki pancerne nie podchodzą pod Żoliborz?
kibic2020.07.9 9:57
503 głupi TY !!!
AAAtomek2020.07.8 17:06
W moim i wielu Polaków ocenie, Andrzeju Duda, prowadząc kampanię wyborczą, pozostawił Polskę samą sobie!
" W moim i wielu Polaków ocenie,..."2020.07.8 17:08
Jak "wielu" towariszcz, tak na oko?
AAAtomek2020.07.8 17:13
Wszyscy ci, którzy nie głosowali na Dudę, towarzyszu bolszewiku z PiS!
"Wszyscy ci.."2020.07.8 17:16
tzn. ilu towariszcz durak? Ani słowa "o tych", tj. paniach?
AAAtomek2020.07.8 18:00
Twariszcz durak z PiS, mnoga mnoga... Wy nie znajetie skolko, razczitywat tolko do sta, towariszcz durak!
zobaczmy kto jest przeciwnikiem Dudy2020.07.8 17:03
Jakie bluzgi, obelgi, kłamstwa i pomówienia... Rynsztok wylewa się w Polsce.
ToJa2020.07.10 10:48
Glosujemy na Trzaskowskiego, a nie na długopis prezesa.
to już jawna napaść złego2020.07.8 17:01
To co się teraz dzieje w prasie i internecie to jakaś satanistyczna erupcja nienawiści w wykonaniu PO i ich opłaconej hordy.
coto2020.07.10 10:50
Pozdrów twojego szefa, Perejre.
Tylko Konfederacja2020.07.8 16:58
Rafał Trzaskowski to prawdziwy mąż stanu a Duda to kawał c h u j a , i reszta dziada!!!!!!!!!!!!!
To ja prawdziwa Konfederacja,2020.07.8 17:06
a PRAWDZIWA Konfederacja głosuje tylko za petro-kopiejki Putina i szekle Tel Avivu.
Kołchoz "katolicka kretynizacja polski "2020.07.8 16:53
ponownie rekrutuje. Witamy hooya żydowskiego, człona B'nai B'rith - Loża Izrael. Spełnia kryteria; nienawidzi polaczków-katoli. Jak każdy szanujacy się gudłaj uratowany przez katoli.✡️
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.8 16:49
Dobrze że Warszawą rządzi Pan Trzaskowski bo gdyby to był ktoś z PiSu to sprawę próbowano by zamieść pod dywanik tak jak w przypadku banasia, lotów kuchcińskiego, maseczek szumowskiego czy wypadku który spowodowała szydło!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱✡️2020.07.8 16:54
Kilka słówek wyjaśnienia dot. mojej pisowni rzecz. własnych. Z zawodu jestem elektrykiem-teoretykiem jak Bolek, tzn. ukończyłem zawodówkę elekstryczną a tam nie zwracali uwagi na pisownię. Chciałem do ogólniaka, ale tam mieli jakieś egzaminy. To był poważny błąd, i tak mi pozostał stary nawyk. ✡️