01.02.20, 12:25

Ks. Bortkiewicz: Prymas Wyszyński odtrutką na ekologizm

"Ekologizm formuje postawy dzieci, które mają kształtować sumienia dorosłych. Chciałoby się zatrzymać chwilę w klimacie swoistej ekologii głębokiej, ale oznacza to tkwienie w bagnie. Może więc lepiej wyjść z bagna absurdu i spojrzeć na nieprzemijające sylwetki ludzi mądrych, pięknych, w których osobę i myśli warto się wsłuchać" - powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr na antenie Telewizji Trwam.


"Prymas Wyszyński był człowiekiem niezwykle wrażliwym na przyrodę. Kiedy czytamy jego więzienne zapiski, odkrywamy wielką, autentyczną miłość przyrody, środowiska. Ale przede wszystkim był wielkim miłośnikiem człowieka i był autentycznie zakochany w Bogu. Wszystko miał ułożone w stosownej hierarchii, która jest znakiem mądrości, roztropności, a nie zaburzeniem myślenia" - wskazał kapłan.

Następnie wymieniał ks. profesor wielkie dzieła Prymasa Tysiąclecia.

"Wielkim dziełem prymasa Wyszyńskiego był sukces reformy soborowej w Polsce. To jemu zawdzięczamy ocalenie Kościoła w czasach zamętu posoborowego. Prymas przyczynił się do pokojowego upadku komunizmu. Był on wielkim twórcą mariologii osadzonej we wspólnocie narodowej. Wreszcie był gorącym rzecznikiem dobrej kultury materialnej" - mówił.

Jak dodawał, to jemu - w sensie dziedzictwa - zawdzięczamy św. Jana Pawła II.

bsw/radiomaryja.pl

bsw/radiomaryja.pl

Komentarze

Polikarp Zmarlak2020.02.2 18:51
Pijesz ,płacisz Rozum tracisz...
anonim2020.02.1 22:05
Wyszyński? Czy to ten, który prosił Niemcy o wybaczenie? "Wybaczamy i prosimy o wybaczenie" - to słowa Wyszyńskiego. A katolicy tak Niemców nienawidzą.
Renata2020.02.1 22:03
Pazernisc i debil stwo kkeru nie zna granic, są przeciwko ekologii o na zachódzie lud, ie dbają o środowisko, a to co na zachodzie to źle, bo tam jest wolność, demokracja, tolerancja, zyczliwosc
Ma\\\\\\\\305\\\\\\\\202gorzata2020.02.1 20:36
Abp Gądecki o "ekologii nawrócenia " a Ks. Bortkiewicz o "ekologii głębokiej" . Przykład p. Franciszka w temacie "ekologii" zawojował ekumeniczny kościół i otworzył nowe "ekologiczne przestrzenie" czyniąc z ekologii jeden z tematów przewodnich i wałkowanych w szeregu debatach.. Jak widzimy pojawiają się nowe "terminy" np. "otrutka" w odniesieniu do Prymasa Wyszyńskiego co budzi nie tylko zdziwienie ale obawę o obrazę tak wybitnej postaci. Fakt, że NORAMLNY człowiek kocha przyrodę jest oczywisty i nie trzeba aż tak poważnych wzorców. Dlatego łączenie "ekologii" z dokonaniami Prymasa jest NIEPOWAŻNE. Tym bardziej , że w końcowym akapicie przypomniane są zasługi Kard. Wyszyńskiego na II S.W. Warto zauważyć , że Kard. Wyszyński NIE PRZECIWSTAWIŁ SIĘ REFORMOM MODERNISTÓW na II Soborze Watykańskim niszczących Kościół Katolicki. Zatem została złamana Przysięga Antymodernistyczna.
twit2020.02.1 18:43
@Anarchosyndykalistyczna ...... KŁAMIESZ! Wciskasz ludziom karkołomną, antyklerykalną tezę, o prohitlerowskich sympatiach księdza Wyszyńskiego!!! Czysty absurd powielany m.innymi przez Palikota , Ryfińskiego i Hartmana . Żaden z tych fragmentów NIE JEST autorstwa ks. kard.Wyszyńskiego – to po pierwsze!!! WYRWANE z kontekstu cytaty pochodzą z Ataneum Kapłańskiego, z ostatniej części eseju ks. dr Józefa Pastuszka pt. Krytyka rasizmu”. Dlaczego Pastuszka poświęcił tak dużo miejsca Hitlerowi i jego ideologii? Odpowiedzi na to pytanie udziela sam autor: ” (…) znajomość rasizmu Hitlera jest wprost nieodzowna , by orientować się w dzisiejszych prądach umysłowych a przede wszystkim by zrozumieć dzisiejsze Niemcy. Jak w dzisiejszej polityce światowej coraz większą rolę zaczynają odgrywać Niemcy , podobnie w walce światopoglądów, w kształtowaniu oblicza duchowego współczesnego człowieka, duży udział przypada ideom rasizmu”. Teksty te bardzo „docenili” w czasie wojny Niemcy – dlatego ks. Pastuszek musiał uciekać z Lublina, ścigany przez okupantów właśnie za przedwojenną publicystykę ANTYNAZISTOWSKĄ. PEŁNE WYJAŚNIENIE obalające twoje KŁAMSTWA: • http://analizy.biz/marek1962/ateneum.pdf • https://naszeblogi.pl/60774-nazizm-w-interpretacji-ateneum-kaplanskiego-1932-39
Ciekawy2020.02.1 18:31
A jak się ma to do tego co mowi Gadecki ten Borkiewicz się uchlal
andrzejhahn32020.02.1 18:11
bortkiewicz kiedy wreszcie zdechniesz koscielna kloako
Iza2020.02.1 16:16
A ten czego się naćpał? CO wspólnego mają urojenia Wyszyńskiego sprzed 60 lat z obecną katastrofą klimatyczną? Wrażliwość na przyrodę to jeszcze nie ekologia. Myśliwi - najwięksi durnie i szkodnicy lasu, też są "wrażliwi na przyrodę", a bezlitośnie wybijają zwierzęta, nawet samice z młodymi.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.1 15:51
ZŁOTE MYŚLI WYSZYŃSKIEGO! „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację.” „Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki.” „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec.” „Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim.” „Dzisiejsza Trzecia Rzesza reprezentuje nie tylko określony system polityczny. Podejmuje ona tytaniczną próbę urzeczywistnienia wielkich idei, mających przynieść odrodzenie ludzkości (…) Dzięki swej antykomunistycznej postawie niemiecki narodowy socjalizm przyczynił się do tego, aby położyć tamę zagrożeniu Europy przez bolszewizm. W tym względzie ma zasługi dla całej ludzkości.” „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa.”
twit2020.02.1 18:42
KŁAMIESZ! Wciskasz ludziom karkołomną, antyklerykalną tezę, o prohitlerowskich sympatiach księdza Wyszyńskiego!!! Czysty absurd powielany m.innymi przez Palikota , Ryfińskiego i Hartmana . Żaden z tych fragmentów NIE JEST autorstwa ks. kard.Wyszyńskiego – to po pierwsze!!! WYRWANE z kontekstu cytaty pochodzą z Ataneum Kapłańskiego, z ostatniej części eseju ks. dr Józefa Pastuszka pt. Krytyka rasizmu”. Dlaczego Pastuszka poświęcił tak dużo miejsca Hitlerowi i jego ideologii? Odpowiedzi na to pytanie udziela sam autor: ” (…) znajomość rasizmu Hitlera jest wprost nieodzowna , by orientować się w dzisiejszych prądach umysłowych a przede wszystkim by zrozumieć dzisiejsze Niemcy. Jak w dzisiejszej polityce światowej coraz większą rolę zaczynają odgrywać Niemcy , podobnie w walce światopoglądów, w kształtowaniu oblicza duchowego współczesnego człowieka, duży udział przypada ideom rasizmu”. Teksty te bardzo „docenili” w czasie wojny Niemcy – dlatego ks. Pastuszek musiał uciekać z Lublina, ścigany przez okupantów właśnie za przedwojenną publicystykę ANTYNAZISTOWSKĄ. PEŁNE WYJAŚNIENIE obalające twoje KŁAMSTWA: • http://analizy.biz/marek1962/ateneum.pdf • https://naszeblogi.pl/60774-nazizm-w-interpretacji-ateneum-kaplanskiego-1932-39
Vaar2020.02.1 15:12
Pytanie na logikę. Jeżeli chcemy aby ratować dzieci nienarodzone, aby chronić życie to dlaczego jak już takie dziecko się urodzi to ma wdychać, benynoapireny, ołów, kadm? Dlaczego ma jeść GMO? Dlaczego ma się truć? Dlaczego kościół toruński atakuje tych, którzy walczą o naszą planetę?
Erwin W2020.02.1 14:44
trudno słucha sie takich wywodów .I to człowiek z tytułem naukowym!!! Jeszcze mieszanie w ten bełgot Kard. Wyszyńśkiego , przesladowanego przez komune kiedy w tamtym czasie episkopat ukladal się oprawcami kardynała
Asia2020.02.1 14:37
Pytanie do znawców. Czy ekologizm można wyleczyć podobnie jak homoseksualizm ?
Asia2020.02.1 14:25
"Prymas Wyszyński odtrutką na ekologizm" - przyznaję frondzie platynową malinę za ten tytuł. I proponuję zabawę. Kto wymyśli głupszy ? Kilka moich skromnych propozycji: Huta Warszawa odtrutką na ekologizm ! Odpady radioaktywne odtrutką na ekologizm ! Śnieg w Himalajach zaorał zwolenników teorii ocieplenia klimatu ! Przymrozek w Suwałkach - mocna odpowiedź na brednie Grety Thunberg ! Myśliwi z Polski odstrzelili xxx tys. zwierząt - nigdy nie było tak dobrze ! Ale lewactwo nadal będzie ogłupiało ludzi teoriami o wymieraniu gatunków ! Amen
Alojzy Siusiajda2020.02.1 13:44
Nosek czerwony po poobiednim kielichu ! Na zdrowie ,profesorze. Kto nie pije ,nie wie jak się żyje 🍸🍸🍸🍸🍸🍸🍸🍸
AAAtomek2020.02.1 13:35
Dzieci z Rybnika umierają z powodu smogu. Przerażające fakty ujawniła dr Katarzyna Musioł dziennikzachodni.pl/dzieci-z-rybnika-umieraja-z-powodu-smogu-przerazajace-fakty-ujawnila-dr-katarzyna-musiol/ar/c14-14753040 Może ten idiota najpierw pocxułby sięo ochronie środowiska, ekologii a potem zabierałby głos? Parszywa kreatura.
BOGAnieMA2020.02.1 13:26
Odwrócony egzorcyzm: Szatan prosi księdza by wyszedł z dziecka.
andrzejhahn32020.02.1 17:16
ksiedza pedofila
To wy2020.02.1 13:08
A TERAZ POMYŚLCIE ŻE TAKIE BREDNIE WMAWIA SIĘ DZIECIOM NA RELIGII W SZKOŁACH. Dlatego każdy myślący rodzic wypisuje dzieci z religii. Kiedyś sie jeszcze kler powstrzymywał, ale teraz otwarcie nawet głoszą że EKOLOGIA to dzieło szatana.
keller-hahn nawet na mydło się na nie nadaje2020.02.1 13:03
PancerScheisse - hahn osrany - lech keller-krawczyk Mały pękaty żydłaczek szmulek kellerek ze skórki wychodzi - ostrożnie mały pękaty żydłaczku bo ci hemoroidy popękają i nawet wibratora sobie nie wsadzisz.
PancerCrystal2020.02.1 12:40
Dlaczego Wy ,katolicy tak bardzo nienawidzicie Polaków którzy chcą promować dbanie o środowisko, czyste powietrze, zasoby słodkiej wody czy też technologie produkcji czystej energii? I to wszystko w trosce o następne pokolenia Polaków. Dlaczego Wy, razem z waszymi duchownymi, tak bardzo ich nienawidzicie?
andrzejhahn32020.02.1 12:36
bortkiewicz ty parszywa kreaturo koscielna........SRAM TOBIE DO RYJA PASTUCHU koscielny