04.02.19, 09:00fot. Kazimierz S. Ożóg, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Ks. Gniadek: KUL nie powinien brać od państwa żadnych pieniędzy

Wojewoda lubelski, Przemysława Czarnka, który jest także wykładowcą na KUL-u, ma problemy z powodu jego stanowiska wobec maszu równości [wojewoda mówił o zboczeniach i wynaturzeniach - red.]. Są to słowa użyte w kontekście debaty politycznej. Wadze uczelni są pod presją środowiska akademickiego w Polsce. Chcą zbadać całą sprawę i nie na razie komentują jego słów. Szkoda. Mogłyby przynajmniej powiedzieć, co myślą na temat marszu równości. Nie zrobią tego, ponieważ są uczelnią publiczną i boją się, że stracą dotacje.

Branie cudzych pieniędzy uzależnia. Pamiętam początek lat 90-tych, kiedy KUL był jeszcze prywatną uczelnią katolicką. Po powrocie z Afryki napisałem tam pracę magisterską. Seminarium werbistowskie w Pieniężnie było afiliowane do lubelskiej uczelni. Była fajna atmosfera. Myślałem, że tak zostanie. Niszowa uczelnia, na której wykłada się teologię i filozofię, poszukując prawdy. Kiedy skruszałem, że ma zostać uczelnią dotowaną przez państwo, przestrzegam i byłem od samego początku przeciwnikiem takiej decyzji. Cały Kościół w Polsce składał się na uczelnię i wierzyłem, że tak pozostanie. Prywatna, katolicka i niezależna.

Dzisiaj KUL wpada w pułapkę uzależnienia. Jest to dłuższa historia. Przed wojną KUL też brał dotacje państwowe. Wychodzi na to, że jedynie okres PRL-u był najlepszy w historii tej uczelni. Wikipedia swój wpis o KULu kończy: "Dopiero lata 90. XX wieku przyniosły poprawę sytuacji. Część pieniędzy KUL zaczął otrzymywać z budżetu państwa, zniesiono cenzurę, uczelnia zaczęła rozwijać bazę dydaktyczną." Nie do końca. Zniesiono jedną cenzurę, a wprowadzono inną i to na własne żądanie.

Jacek Gniadek SVD

 

Komentarze

Michał Pasierb2019.02.8 11:42
Jeśli na uczelni katolickiej nie można wyrażać poglądów zgodnych z nauczaniem KK, to taka uczelnia natychmiast powinna się zrzec przymiotnika "katolicki".Wtedy mielibyśmy UL bez żadnej hipokryzji.Nie można zjeść ciastko i mieć ciastko...
Brokrak2019.02.4 9:27
Nie tylko KUL - to cała instytucja kościoła nie powinna brać pieniędzy od państwa - czyli od wszystkich, pod państwowym przymusem. Kościół jest organizacją zrzeszającą - łatwą do przeliczenia grupę obywateli i tylko oni powinni swoją organizację utrzymywać. - Najlepiej dla wszystkich - poprzez odrębny podatek kościelny, płacony na podstawie deklaracji przynależności.
ZERR02019.02.4 9:42
Pierniczysz. Okej, tylko niech państwo przestanie okradac pod przymusem rzesze katolików na 'świeckie' szkoły. jeśli tak, popieram. Poza tym nawołujesz do przestępstwa. Przymusowe zbieranie deklaracji przynależności do związku religijnego jest PRZESTĘPSTWEM.
Brokrak2019.02.4 10:27
Z jakiego art.??? A przynależność jest DOBROWOLNA!!!!
ZERR02019.02.4 12:50
Ale z ciebie głupi nienawistnik. Z Art. 53 Konstytucji RP Punkt 7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania. A jak wiadomo zmusznie do deklarowania podatków kościelnych jest zmuszaniem do ujawniania swoich przekonań religijnych.
Brokrak2019.02.4 19:29
To biskup będzie oczekiwał deklaracji przynależności i organizował zbiórkę podatków. Co do tego ma państwo. Co do tego ma organ władzy publicznej. - Biskup nim nie jest z całą pewnością. Państwo miałoby zbierać dla kościoła pieniądze??? A z jakiej racji?
Antek2019.02.4 10:39
To może jeszcze ustalimy na co państwo nie powinno dawać pieniędzy... na aborcję, eutanazję, żadnym organizacjom, ani też na kulturę. Żadnym teatrom. itditp.
doda2019.02.5 16:20
Właśnie miałam to samo napisać, osobiście dodałabym jeszcze stadiony , no a z autostrad też nie każdy korzysta.
AniGroszaNaObjawienia2019.02.4 9:23
Przede wszystkim państwo powinno dbać o to, żeby określenie "uniwersytet" nie było szargane przez żadne religianckie hordy. Uniwersytet ma kształcić ludzi NAUKI, a nie trzymających się kurczowo jednej książki "pasterzy" ludzkich baranów. Czyli oczywiście żadnej forsy państwowej nie dawać, ale też wymusić zmianę nazwy. Np. na Lubelski Kołtun Katolictwa albo Centralny Grajdół Katolickiej Ciemnoty w Lublinie.
ZERR02019.02.4 12:52
Popełniasz obiektywnie przestępstwo publicznego poniżania ze względu na wyznanie.
T.P.2019.02.4 13:05
zwykła infantylna mowa nienawiści uprzedzonego inteligentnego inaczej. Komentować debilnej wypowiedzi nie ma sensu.