20.06.14, 10:58Fot. Internet

Ks. Isakowicz-Zaleski: Panie Sienkiewicz, kończ Waść, wstydu oszczędź!

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w felietonie dla RFM FM przywołuje bohaterów z powieści Henryka Sienkiewicza, którzy do dziś są wzorami do naśladowania dla wielu pokoleń. Wylicza Stasia Tarkowskiego  z „W pustyni i w puszczy”, Zbyszka z Bogdańca z „Krzyżaków”, Jana Skrzetuskiego i Michała Wołodyjowskiego  z „Trylogii”. Ubolewa nad tym, że prawnuk pisarza stał się antybohaterem naszych czasów.

Kapłan dodaje, że z zażenowaniem oglądał wejście prokuratury i ABW do redakcji tygodnika „Wprost”. „Podwładni ministra spraw wewnętrznych nie tylko szturmowali redakcję tygodnika "Wprost", co w wolnej Europie jest sytuacją bez precedensu, ale i ponieśli porażkę, wycofując się z oblężonej redakcji jak Szwedzi opisani na kartach "Potopu” – ocenia ks. Isakowicz-Zaleski.

Po tej kompromitacji służb specjalnych, duchowny z lękiem stawia pytania, co by było, gdyby Polskę zaatakowała Al-Kaida albo inne grupy terrorystyczne. Na koniec ks. Isakowicz-Zaleski przywołuje scenę pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim. Ten pierwszy, widząc, że ponosi porażkę, krzyknął: „Kończ Waść, wstydu oszczędź!".

„Dziś podobny okrzyk skierowany jest do w stronę ministra MSW. Kończ Wasz swoją misję, wstydu oszczędź, i sobie, i Rzeczypospolitej!” – apeluje ks. Isakowicz-Zaleski.

MaR/RMF FM

Komentarze

anonim2014.06.20 11:06
Jeden Sienkiewicz rozsławił Rzeczypospolitą przez piękne ksiązki. A jego potomek też rozsławił!! I pewnie kiedyś trafi do historii jako ten który , nieopacznie ale skutecznie obalił polską mafię.
anonim2014.06.20 12:10
"Kończ waść, wstydu oszczędź" powiedział Kmicic do Wołodyjowskiego w trakcie pojedynku. Kmicic wiedział, że tego pojedynku nie wygra, ale nie chciał splamić honoru poddaniem się. To Wołodyjowski miał skończyć, czyli zabić, żeby oszczędzić Kmicicowi wstydu. Trochę żenada używać cytatu, którego znaczenia się nie zna.
anonim2014.06.20 12:18
Jeszcze jedna drobna uwaga - czy nie zastnawia was, że cała akcja jest przeprowadzona przez redaktorka wprostu, którego przeszłość jest conajmnej mroczna. W 1993 został oskarżony o podwójne morderstwo, 21 lat później śledztwo zostało ponownie wszczęte i ubite. Korelacje z rosyjką mafią, kolabrowanie i krycie kwaśniewskiego, atakowanie Chazana - i nagle gdy za wschodnią granicą dzieją się dantejskie sceny wytrigerowane przez rosyjskie służby wyskakuje coś takiego. Korwin Mikke sugeruje, że jest to świadoma działalność obcych slużb i dopóki nie ustalimy powiązań. Polecam także przesłuchanie całości nagrań i nabranie własnej opinii na ile i kto tak na prawdę tutaj próbuje wywrzeć presję. https://www.youtube.com/watch?v=aAfmXciiQTw Interesujące jest też to, ze sprawa kamińskiego i kwaśniewskiego nagle zniknęła z mediów.
anonim2014.06.20 13:40
Rządowa mafia dobrowolnie koryta nie odda!!! Mają za dużo do stracenia i nie są to tylko rzeczy materialne!!
anonim2014.06.20 17:11
trzeba mu ryja od koryta odciąć
anonim2014.06.20 18:59
Zmiana KONSTYTUCJI ...ZABRAC PRZYWILEJE RZĄDZĄCYM .USTALIC ICH PENSJE ...może wtedy do władzy nie pchaliby sie dorobkiewicze ...SŁUZBA a nie WŁADZA ABSOLUTNA