21.03.21, 11:17Fot. Wikipedia (domena publiczna)

Ks. Piotr Spyra: Po co nam cierpienie?

V Niedziela Wielkiego Postu jest dla tego okresu przełomowa. Rozdziela go na dwie części. Do tej pory skupialiśmy się na nawróceniu i pokucie. Od dziś nasza uwaga szczególnie skierowana będzie na misterium Męki Pańskiej. Te dwie rzeczywistości, jak przypomina w swoich mediach społecznościowych ks. dr Piotr Spyra, „są jedynymi skutecznymi sposobami na odzyskanie i powiększenie szczęścia”.

- „Są dwie główne przyczyny, dlaczego cierpimy: mój grzech i grzech innych (w tym również szeroko rozumiane konsekwencje grzechu pierworodnego: śmierć, choroby, kataklizmy itp.). Bóg nie chce, abyśmy cierpieli. W zależności od przyczyn naszego cierpienia, ma dla nas stosowne lekarstwo, ale od nas samych zależy, czy je zastosujemy. Lekarstwem na cierpienie z powodu własnych grzechów jest nawrócenie - powrót w ramiona Ojca do Źródła Życia. Lekarstwem na cierpienie z powodu czyichś grzechów jest nauczenie się łączenia swojego cierpienia z krzyżem Jezusa”

- pisze na Facebooku ks. dr Piotr Spyra.

Duchowny wskazuje na proporcje. Za większość naszego cierpienia odpowiadamy sami. Dlatego aż cztery tygodnie Wielkiego Postu poświęcamy na nawrócenie. Dziś natomiast rozpoczynamy czas zwrócenia się ku Męce Chrystusa, wokół której będzie skupiała się liturgia. Zewnętrznym znakiem tej zmiany jest zasłonięcie krzyży. Robimy to po to, aby w Wielki Piątek na nowo odkryć wartość Krzyża Chrystusa.

- „Cierpienie, które jest niezawinione, jest zawsze złe, niesłuszne i niesprawiedliwe. Ponieważ bardzo często nie mamy możliwości usunąć przyczyn tego cierpienia, Bóg daje nam narzędzie do zmiany skutków cierpienia. Tym narzędziem jest krzyż. Tylko Bóg mógł wpaść na tak genialny pomysł - z czegoś, co jest złe wyprowadzić podwójne dobro: dla samego cierpiącego i jeszcze dla innych”

- wskazuje duchowny.

To nasze cierpienie złączone z cierpieniem Chrystusa ma prowadzić do dwóch celów. Po pierwsze, dzięki niemu upodabniamy się do Pana.

- „Cierpienie w ręku Jezusa oczyszcza nas z tego, co brzydkie, chore i grzeszne. Dzięki temu jesteś w stanie przyjąć więcej Bożej łaski, bo masz udrożnione przez cierpienie kanały dopływu miłości. Sam żyjesz wtedy pełnią życia, a w dodatku to życie udziela się innym”

- przekonuje ks. Piotr.

Po drugie, pozwala nam ono oddać siebie dla innych.

- „Dajesz życie innym - tak jak z jednego obumarłego ziarna rodzi się nowa roślina z wieloma ziarnami, tak twoje cierpienie złączone z cierpieniem Jezusa daje życie innym. Dzięki oczyszczeniu, któremu się poddałeś, przepływa przez ciebie znacznie większy strumień łaski, dlatego mogą z tego skorzystać inni. Mogą się przy tobie duchowo nakarmić, mogą w tobie spotkać Boga, którego nie przesłaniasz sobą, bo żłobiony przez samego Jezusa, jesteś coraz bardziej przezroczysty”.

kak/Facebook – Piotr Spyra

Komentarze

Czyt2021.03.23 17:44
"Księże prałacie, czemu nie czynicie jako nauczcie."
MaxFiend2021.03.21 17:49
Znowu kaskady bredni. Ciekawe dlaczego KK nie ma odpowiedzi dlaczego cierpią z powodu chorób płody i jaki ma wtedy sens ich cierpienie?
rebeliant2021.03.21 17:22
"Bóg nie chce, abyśmy cierpieli. W zależności od przyczyn naszego cierpienia, ma dla nas stosowne lekarstwo, ale od nas samych zależy, czy je zastosujemy." - Jahwe dawaj mi wszechmoc i zobaczymy czy sobie nie poradzę. Co mnie interesuje twój spektakl na siłę ? Doskonale bym sobie poradził poza labiryntem tej rzeczywistości, w której więzisz mnie oraz inne istoty.
Grizzly2021.03.21 14:50
Pasibrzuchy żyją w luksusach, a nam każą znosić cierpienie. Fuj!
Grizzly2021.03.22 8:47
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!
HUTR2021.03.21 13:58
A JX był bez grzechu i cierpiał.
Hania2021.03.21 17:03
Cierpiał za innych,tak jak nasz Mistrz-Chrystus.
KAS2021.03.22 8:04
To Pani HANNA wie, że cierpiał za innych?
GDFE2021.03.21 13:56
Bóg tylko wie.
Styki2021.03.21 13:33
Życie jest białą kartką, dopóki nie napisze się na niej: Cierpiałem.
JacekK2021.03.21 12:05
Zastanawiam się skąd się to bierze, że pod każdym artykułem religijnym pojawiają się wpisy osób nienawidzących Boga i Kościoła. Zlatują się tu jak ćmy do płomienia świecy. Wypowiadają się ordynarnym językiem o kwestiach, o których nic nie wiedzą i których kompletnie nie rozumieją i nie chcą zrozumieć, uważając to chyba za coś inteligentnego i błyskotliwego, wzajemnie umacniając się w swojej głupocie. Bóg dał każdemu wolność i każdy może zrobić z wolnością co chce. Nawet odrzucić Boga czy Go zbluzgać i tym się chwalić. Wszystkie wybory mają jednak swoje konsekwencje. Póki te życie trwa Bóg na każdego czeka z miłością. "Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny."
Jest tylko podaż2021.03.21 12:16
Takie mądre pytanie - czy bóg powiesił syna z miłości do syna?
Apateista2021.03.22 6:55
Już sam fakt, że są tacy ludzie powinno dać Panu do myślenia. Naprawdę Pan myśli, że da się oprzeć życie na bajkach?
!!2021.03.21 12:18
Naprawdę nie widzisz sprzeczności w swoim "rozumowaniu"? Dla ciebie chyba jest już za późno. Fałszywa religia zniewoliła cię tak bardzo, że już nic nie da się zrobić.
rebeliant2021.03.21 13:19
"Bóg dał każdemu wolność i każdy może zrobić z wolnością co chce." - opamiętaj się, bo do czynienia co się chce każdy ma tak samo daleko
Na pohybel PiS2021.03.21 11:51
Katolicka wykładnia aby owieczki bardziej się bały i bardziej były posłuszne czarnym. A już pisanie, że dzięki cierpieniu upodabniamy się do Jezusa to potwarz, bluźnierstwo. Ale czemu mnie to nie dziwi.
!!2021.03.21 11:40
Cóż za bzdury i racjonalizacje! Cierpienie to jest jeden z największych dowodów, że katolicyzm/chrześcijaństwo jest błędny!
rebeliant2021.03.21 11:32
Po to, aby trzymać nas za mordę, no i żeby jego chwałka mogła zrobić na ułomnych wrażenie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.21 11:27
bóg to sadysta i psychol! nikt normalny nie cieszy się z czyjegoś cierpienia!
Psychopata2021.03.21 12:13
Prawdziwy bóg to diabeł on się cieszy tylko z zadawania cierpienia nienawiścią. A Jezu jego syn jest tym gorszym ścierwem - on dręczy miłością - Tworzy ludzi ładnych i brzydkich, tworzy homoseksualistów, każe myśleć że kobiety i mężczyźni są równi seksualnie. nie dociera do niego jak bardzo umieramy z powodu pożądania. A w nagrodę chce nam je odebrać w ogóle - nazywając to niebem. Ja mu o tyle sprzyjam o ile Jasne ładne kobiety będą cierpieć i nie będą mieć wyglądu. Pederaści mnie nie obchodzą.
Anonim2021.03.21 11:23
Najśmieszniejsze jest to, ze nawet nie wiadomo kiedy dokładnie ukrzyżowali Jebusa a katole myślą, ze mialo to miejsce dokładnie w marcu czy tam w kwietniu 😂 wasza religia to stek bzdur i kłamstw.