12.02.19, 11:55

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Ateizm to opium dla ludu

,,Dla marksizmu problem istnienia Boga był i jest kluczowy. Marksizm w pewnym sensie dokonał radykalnego zdetronizowania Boga wraz z wszystkimi tego konsekwencjami'' - mówi ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr w rozmowie z portalem pch24.pl.

,,To znaczy, stwierdzając, że nie ma Boga, marksiści twierdzili, że nie ma tym samym Stwórcy, ani Zbawcy. Nie ma też stworzonej przez Boga racjonalnej natury ludzkiej i nie ma prawdy obiektywnej. W zamian proponowali wizję „stworzenia” przez stosunki społeczno-ekonomiczne oraz wizję typu „człowiek zbawia sam siebie”. Dawali projekt prawdy niepoznawanej, ale tworzonej mocą rewolucji'' - powiedział kapłan.

,,To wszystko było faktycznym „opium dla ludu”, bo to marksizm stanowił substancję oszałamiającą. Cały ten złowieszczy projekt miał sens, jeśli „Boga nie ma”. Tego nie dało się dowieść racjonalnie, logicznie. Więc można próbowano dowieść tego przez „świadka” – w tym przypadku Gagarina. Oczywiście, taka argumentacja była i pozostaje wręcz żenująca. Podobnie jak inne metody „naukowe” sowieckiego marksizmu'' - dodał.

Jak stwierdził, także dzisiaj wiele jest naukowego redukcjonizmu i prób pozbawiania rzeczywistości jej nieempirycznego wymiaru.

,,Człowiek w naszym świecie spalił klasztor i bibliotekę, jak w „Imieniu Róży”, to znaczy zniszczył wiarę i rozum. Zaufał niepewności, doraźności, chwili, emocjom. Ale to nie wystarcza! Potrzebne są jakieś pewniki, jakieś transcendentalia, jakiś wymiar nadprzyrodzony… Ale skoro odrzucony, wygnany został Bóg chrześcijan, to szuka się substytutów – wiary w zjawiska rodem z „Archiwum X”, wiary z światy równoległe, życie na innych planetach, zjawisk paranormalne. To zdecydowanie paranormalny stan rzeczy'' - powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewcz TChr.

bb/pch24.pl

Komentarze

Reytan2019.02.12 17:09
Komunisci mowia,ze Boga nie ma. To dziwne,bo zamordowali setki milionow ludzi,ktorzy w Boga wierzyli. Wyglada raczej na to ,ze wierza w Boga ,tylko ,podobnie jak masoni,opowiadaja sie po stronie Szatana,czyli Zla Absolutnego. W Polsce zabili kilka milionow katolikow,a teraz pouczaja katolikow ,jak wierzyc. Ten zwierzecy poped do mordu i klamstwa musimy karac odbieraniem obywatelstwa.\ A jeli ponownie podniosa reke na Polske, muisimy to wtedy wykorzystac jako okazje,i i ostatecznie zlikwidowac problem komunistow w Polsce.
anonim2019.02.13 16:38
podobno w Rwandzie też zabijali...
Reytan2019.02.13 16:45
W razie czego uwaga nie na temat ?
rdaneel2019.02.13 17:45
"ostatecznie zlikwidowac problem komunistow w Polsce" Zaiste ciekawy komentarz. Domniemuję że to znowu PO sieje mowę nienawiści? LOL.
DinozaurZArkiNoego2019.02.14 12:23
1. Komuniście zabijali wszystkich wrogów klasowych bez względu na wiare. 2. Wierzący mordowali i mordują miliony podobnie jak niewierzący komuniści, wniosek => wierzący to ateiści lub sataniści - tak wygląda twoja pokrętna logika 3. Ateiści w Polsce zabili kilka milionów katolików? Gdzie chodziłeś do szkoły? Znajde twojego nauczyciela historii i nie powzwole aby więcej krzywdził dzieci ^^ Na koniec kilka słów do ciebie mój ty wielbicielu religijnych mordów. Europa przez ponad tysiąc lat była pod katolickim butem, rządzili tu królowie z boskiego nadania z duzym wsparciem kleru, zgadza się mój ty historyczny ignorancie? No chyba się zgadza. To teraz wymień mi jakąś dekade bez wojen i mordów w tym czasie. Jeszcze jeden cytacik na koniec dla ciebie :) "Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii"
słowiczek poznański2019.02.12 15:08
Tylko 7% noblistów zdeklarowało się jako ateiści, agnostycy.
Albert2019.02.12 15:54
Jest to kompletna bzdura wymyślona z palca przez dwóch nikomu nieznanych izraelskich pseudonaukowców, która nie ma żadnego pokrycia w faktach. Jak chcesz w to wierzyć, to sobie wierz - ale nie ośmieszaj się publicznie podawaniem takich informacji.
Dzban2019.02.12 15:59
On samą swoją obecnością się ośmiesza, nie ważne co napiszę, to będzie bezsensowny bełkot, lub obraza innych. Nie ma sensu tracić czasu na pisanie z debilami jak on.
anonim2019.02.13 1:44
Bardzo lubi trelować po angielsku.
anonim2019.02.13 1:58
Słowiczek nie ma żadnych argumentów, tylko ubliża w angielskim.
anonim2019.02.13 1:50
Za treluj słowiczku, kto stworzył twego Boga, możesz po angielsku.
GębaSpuchłaKsiężycowo2019.02.12 13:56
Gęba taka spuchła od umartwiania się, czy od "opijum"? Hehe, pytanie retoryczne... Wiadomo, że takich bredni o Gagarinie i przyrodzeniu nie da się skleić bez wódki. U takich wysoko postawionych kleruchów "miesiąc trzeźwości" oznacza około 30 dni zebranych do kupy z całego roku, w których są wypici mniej, niż na umór.
anonim2019.02.12 13:24
Jaki koń jest każdy widzi... bóg katoli to zwyrol
Albert2019.02.12 13:03
Trzeci raz to czytam i wniosek jest prosty. Pan ksiądz jakieś tłuste prochy musiał zapodać, bo nie wierzę, by nawet najbardziej sfanatyzowany katol był w stanie z siebie takie brednie wydalić. Pomieszanie ateizmu z marksizmem, substytutów, Imieniem Róży, Gagarinem i Archiwum X. Nic głupszego w tym tygodniu już z pewnością nie przeczytam, a dopiero jest wtorek. Te, Bortkiewicz, słuchaj uważnie - może to się jeszcze da wyleczyć. Idź do psychiatry. Jeszcze dzisiaj. To twoja ostatnia szansa.
Trebla2019.02.12 14:02
Zauważyłem, że Pana argumenty podawane różnym kontrdyskutantom to głównie inwektywy, a nie logiczne ciągi myśli. Nie podąża też Pan za tokiem rozumowania innych osób, stąd brak zrozumienia czytanych przez Pana tekstów. Czy nie ma Pan czasem problemów psychicznych?
Albert2019.02.12 14:08
Cóż, nie należysz do osób specjalnie spostrzegawczych.
DinozaurZArkiNoego2019.02.14 12:15
Tam nie ma żadnego toku, tam jest jedynie wiara oparta na dogmatach w myśl której próbuje się nieudolnie tłumaczyć rzeczy niepasujące do "naszego" światopoglądu. Wychodzi to śmiesznie dla kogoś z zewnątrz.
Dzban2019.02.12 12:59
Odezwali się oświeceni, ja rozumiem, że morale fanów frondy spadają, i trzeba ich wytresować od nowa, ale bez przesady. Argumenty są na poziomie 8 latka, bóg istnieje, bo świat jest piękny..... Serio?. Wiecie dlaczego wasz bóg nie jest taki wszechmocny i wszechwiedzący?. Bo jakby był jakim go opisujecie, to nie dopuściłby abym był ateistą, tylko jego gorliwym wierzącym. Aha i jeszcze jedno. Takie małe pytanko, skoro Pan bóg wszechwiedzący i wszechmogący jest wszech stwórcą, to przepraszam bardzo po co tworzył planety, na których nie ma życia?. Odnoszę wrażenie, że to katolicy zwykli mawiać ,,Wierzę bo tak'' ,,Wierzę bo tak zostałem wychowany'' i mój ulubiony tekst ,,Wierzę bo trzeba w coś wierzyć'' taaaaaaa, zdecydowanie Ateizm to opium dla ludu, serio koleś mniej kwasu, to ci nie służy.
Waarnemer2019.02.12 13:16
Pisze Pan, że "jakby Bóg był jakim go opisujecie, to nie dopuściłby abym był ateistą, tylko jego gorliwym wierzącym" Właśnie, że nie. Zupełnie nie. Wtedy ludzie byliby tylko bezwolnymi i całkowicie podporządkowanymi maszynami. Miłosć (każda, ta do Boga też) wymaga wolności dokonania wyboru. I właśnie na tym to polega, że mamy wolną wolę i każdy z nas musi w czasie swojego życia opowiedzieć się po którejś stronie - Boga lub jego braku. I każdy dostanie to co sam wybierze. A gdyby obecność Boga była oczywista, nie byłoby miejsca na wolny wybór. Co do pytanie o planety - jego logika jest podobne do pytania "czy Bóg może stworzyć kamień tak duży, że nawet on sam go nie podniesie". Pozornie dowodzi braku wszechmocy Boga, ale jest zwykłą pułapką logiczną i nie ma sensu. Stworzenie istot żywych wymaga pewnego układu odniesienia, określonego środowiska. Widocznie planety na których nie ma życia (a zgodnie z naszą obecną wiedzą nie ma go nigdzie poza Ziemią) są potrzebne, żeby cały układ / mechanizm / wszechświat działał w odpowiedni sposób. Było już w historii nauki wiele przypadków, kiedy rzeczy uważane za bezsensowne i niepotrzebne okazywały się pełnić ważną rolę (jak np. introny w DNA).
anonim2019.02.12 13:23
bóg katoli to zwyrol, jaki koń jest każdy widzi...
Bosch2019.02.12 13:24
"...mamy wolną wolę i każdy z nas musi w czasie swojego życia opowiedzieć się po którejś stronie..." Jesli mam wolna wole to nie musze. Wole pozostac w stanie spoczynku :) "...a zgodnie z naszą obecną wiedzą nie ma go nigdzie poza Ziemią... " Zgadza sie. NIe ma bezposrednich dowodow na istnie zycia poza ziemia. NIe ma tez takich na istnienie boga dlaczego wiec wierzyc w jedno a nie w drugie ?
Waarnemer2019.02.12 13:52
"Jesli mam wolna wole to nie musze. Wole pozostac w stanie spoczynku :)" Brak wyboru już jest wyborem.
Piotr Nowak2019.02.12 13:45
O! Może bedziesz pierwszy? Wyjaśnij mi proszę, dlaczego Paradoks Omnipotencji (to o kamieniu) jest pułapką logiczną. No i dlaczego jest "bez sensu"? Wiesz ze to się jeszcze nikomu nie udało?
lelek2019.02.12 13:52
Dlatego, ze zawiera logiczny błąd znany jako "contradictory premises", czyli błąd sprzecznych przesłanek. Po prostu, jeśli istnieje wszechmocny Bóg, to nie może istnieć kamień, którego On nie może podnieść; jeśli istnieje kamień, którego Bóg nie może podnieść, to nie istnieje wszechmocny Bóg. Nie może więc być sytuacji, w której jednocześnie istnieje wszechmocny Bóg i kamień, którego nie może podnieść.
słowiczek poznański2019.02.12 14:39
Yo... asshole ... Get lost you piece of dog shit. C. Church is not your concern, commie motherfucker. Get the fuck out!
Dzban2019.02.12 14:52
Jest i mój ulubiony filolog angielski. Nawet nie masz pojęcia człowieku jakiego ataku śmiechu dostaję, kiedy widzę ten angielski z Google translator.
słowiczek poznański2019.02.12 15:05
No matter what, you won't find that in google transl. only in the streets of NYC, you asshole It gives me a rare pleasure to call shithead like you a commie bastard
Dzban2019.02.12 15:15
Co za zjeb. Serio nie mam zamiaru z takimi amebami, jak ty dyskutować.
anonim2019.02.13 1:47
Znowu mocarz niezwykły treluje w angielskim.
Andrzej2019.02.13 19:49
Dzban cały świat poznajesz 5 zmysłami . Gdybyś urodził się ślepy i głuchy to czy znałbyś otaczającą Cię "rzeczywistość"? Nie rozwinęło się w tobie widzenie ultrafioletu cz podczerwieni jak u niektórych osobników świata fauny.To skąd wiesz że otaczający Cię świat jest światem dla Ciebie poznawalnym? A może żyjesz w matrixie? Żyjesz bo oddychasz, jesz i pijesz, ale żeby doświadczyć pokory człowieczeństwa trzeba "liznąć" wiedzy o fizjologii człowieka.Dano Ci rozum i wolną wolę by żyć dla Stwórcy lub dla siebie.Życie to TEST.
DinozaurZArkiNoego2019.02.14 12:12
Jakie planety? Ziemia jest płaska, nie ma innych planet ;)
Marcin2019.02.12 12:42
Religia... to opium dla ludu :D
Waarnemer2019.02.12 13:02
Muszę przyznać, że mason Lenin i satanista Marks byliby z Pana dumni. Wymordowanie ponad 100 milionów ludzi przez komunistów nie poszło na marne, ich fałszywa ideologia się rozprzestrzeniła, jak wirus albo nowotwór. Współczuję.
Marcin2019.02.12 13:25
Czyimi "ręcoma" zostały zgładzone te miliony? ;) Czy nie właśnie milionami innych poboznie wierzacych? ;) Lenin osobiście chyba tych milionów nie wysłał do nieba... pytanie zasadne i ciekawe... jak "zmusić" osobę wierzacą do potwornych czynów... a może wiara dla wiekszości ma wymiar, co włożyć do gara, a szantaż za plecami... pomożesz towarzyszu w rozwiazaniu problemu tej zagwozdki? ;P
Waarnemer2019.02.12 13:48
Choć nie jestem "towarzyszem", to pomogę. Otóż niespodzianka - miliony zostały zgładzone "ręcoma"... komunistów. Dziwne, nieprawdaż? Lenin swoje rządy zaczął od wydania rozkazu zabicia prawie wszystkich duchownych w ZSRR. Zginęło ich ponad 100 tys. Polecam książkę, Czarna Księga Komunizmu" dowie sie Pan więcej, towarzyszu. "Śmiertelne żniwo komunizmu to 94 miliony ofiar. Liczba ofiar w poszczególnych krajach wynosi: - 65 milionów w Chinach, - 20 milionów w ZSSR, - 2 miliony w Kambodży, - 2 miliony w Korei Północnej, - 1,7 miliona w Afryce, - 1,5 miliona w Afganistanie, - 1 milion w Europie Wschodniej (Blok wschodni), - 1 milion w Wietnamie - 150 000 w Ameryce Łacińskiej (głównie na Kubie) - 10 000 ofiar – międzynarodowy ruch komunistyczny Był to skutek zbrodniczej ideologii, opartej w założeniach o ruchy satanistyczne. Lenin był masonem, Trocki i Marks - praktykującymi satanistami. Ich ideologie miały za zadanie walkę z Bogiem i ludźmi wierzącymi oraz propagowanie wszelkiego rodzaju wynaturzeń. Dzisiejsza lewica i cywilizacja śmierci jest ideologiczną kontynuacją tamtych ruchów. Polecam także książkę "Tajemnice fatimy" Grzegorza Górnego - może Pan sporo dowiedzieć się o początkach ZSRR i ideologii satanistyczno-komunistycznej. A co do pytania "jak "zmusić" osobę wierzacą do potwornych czynów" - na pewno dużo trudniej niż osobę niewierzącą. Pozdrawiam i życzę przebudzenia...
Albert2019.02.12 14:06
Ta książka to stek bredni już od samych założeń. Trocki, Marks i Lenin byli bowiem chrześcijanami. Jedynie w przypadku Lenina można się doszukiwać mieszanych wyznań, bo był pod wpływem judaizmu, luteranizmu, katolicyzmu i protestantyzmu. Przykro mi - ludobójstwa, jakie tak hojnie przypisujesz komunistom w rzeczywistości popełnione zostały przez chrześcijan.
Albert2019.02.12 14:07
"jak "zmusić" osobę wierzacą do potwornych czynów"? Wystarczy powiedzieć, że to w imię boga.
anonim2019.02.13 1:26
Co te mordy mają wspólnego, z religią jako opium dla ludu.
anonim2019.02.12 12:38
bortkiewicz cymbale ty chyba już nigdy nie wytrzeźżwiejesz....
Roman2019.02.12 13:05
Profesorowie, zwłaszcza katoliccy (ale co to w ogóle jest?) są głupsi od "ciemnego ludu". Serio.
Daria2019.02.12 12:32
Boga nie ma. Tajemnica wiary - złoto i dolary.
Jozin z bazin2019.02.12 13:44
twoje stwierdzenie jest sprzeczne z logiką że "Boga nie ma"
anonim2019.02.13 1:28
Bazin do psychiatry.
na pohybel!2019.02.12 12:28
Boga nie ma. Katole nawróćcie się na rozum!
Waarnemer2019.02.12 12:56
"Bóg umarł" - Nietsche. "Nietsche umarł" - Bóg.
rdaneel2019.02.12 12:12
"wiarę i rozum" To taki oksymoron? Jak "rozgrzana do czerwoności kostka lodu"?
Waarnemer2019.02.12 12:59
Raczej oksymoron jak "mądry przedstawiciel lewicy". Do faktu istnienia Boga można dojść wyłącznie na drodze logiki i rozumu. Wiara uzupełnia racjonalny rozum i odwrotnie. Nie ma żadnej sprzeczności. Jest jedynie sprzeciw woli konkretnego człowieka.
Albert2019.02.12 13:06
"Wiara uzupełnia racjonalny rozum i odwrotnie." Nie. Wiara wyklucza rozum, rozum wyklucza wiarę. Oba te pojęcia nie mają żadnej części wspólnej. To są zbiory rozłączne.
Bosch2019.02.12 13:10
"Do faktu istnienia Boga można dojść wyłącznie na drodze logiki i rozumu." Bardzo ciekawa teza. Moglbys ja rozwinac ?
Waarnemer2019.02.12 13:36
Mogę, choć to wymaga sporo czasu i pisania. Na początek artykuł o błędach logicznych popełnianych przez ateistów: http://sanctus.pl/index.php?grupa=66&podgrupa=110&doc=60 BTW. Czy można udowodnić, że istnieje np. miłość? Jakoś to nie przeszkadza by kochać i być kochanym :)
Albert2019.02.12 13:43
Widzisz, wypowiadasz się o czymś, o czym nie masz zielonego pojęcia i usiłujesz używać tego, jako rozstrzygającego argumentu. Miłość jest znanym i zbadanym mechanizmem, zarówno fizjologicznym, jak i psychologicznym. I tak, udowodniono jej występowanie. Co więcej, można tym mechanizmem sterować w sposób sztuczny. Aktywować go i dezaktywować. Tak więc przykro mi bardzo koleś - ale się ośmieszyłeś na całej linii. Ten cudowny artykuł, jaki zalinkowałeś jest pełen podobnych bzdur wynikających bezpośrednio z braków w edukacji jego autora. Używając porównania - to tak, jakby analfabeta zabrał się za pisanie powieści. Efekt jest podobny - żenujący.
Waarnemer2019.02.12 13:50
Nawzajem.
Albert2019.02.12 14:02
Klasyczna rozmowa z katolstwem. Wytrącasz z ręki wszystkie argumenty i się kończy dyskusja. Jak zawsze.
rdaneel2019.02.13 17:44
"faktu istnienia Boga" To też oksymoron? Albo mówimy o faktach albo o istnieniu Boga. "na drodze logiki i rozumu" Nie. Boga wymyślono siedząc po ciemku w jaskini i zastanawiając się czy przetrwa się do rana.