16.09.19, 09:55Fot. Archiwum Pallotynów w Limburgu

Ks. Richard Henkes oddał życie za chorych

Ks. Richard Henkes po prostu głosił Ewangelię, mówił prawdę o systemie nazistowskim wprost i nie lękał się, że może stać mu się coś złego. Był znakomitym kaznodzieją więc jego słowa o tym, że narodowy socjalizm jest zbrodniczy, miały moc. Był nieustannie szpiegowany i w końcu naziści postanowili z nim skończyć” – w wywiadzie dla Radia Watykańskiego tak o nowym błogosławionym opowiada ks. Adam Golec, pallotyn, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Został aresztowany na podstawie treści jednego z kazań wygłoszonych podczas Triduum Paschalnego w 1943 r. Osadzono go w więzieniu w Raciborzu, skąd po siedmiu tygodniach został wywieziony do Dachau. Warunki bytowe i traktowanie kapłanów pochodzenia niemieckiego były nieco lepsze niż np. polskich księży – w baraku, w którym zamieszkiwali, była nawet kaplica, w której, od czasu do czasu, mogli sprawować Mszę i później udzielać komunii więźniom - powiedział ks. Golec. - Oczywiście był zmuszany do ciężkich prac ponad siły, najpierw w ogrodzie, później w kuchni, a następnie przez długi czas pracował w komandzie, które zajmowało się zwożeniem zwłok do krematorium. Pod koniec wojny, przed Bożym Narodzeniem 1944 roku, w obozie wybuchła epidemia tyfusu plamistego i on dobrowolnie zamknął się w bloku, gdzie byli zgromadzeni najbardziej chorzy na tyfus, aby im posługiwać, tam też zaraził się od chorych i zmarł. ”

Łukasz Sośniak – Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze

anonim2019.09.16 19:39
Panie Boże wybacz tym bluźniercom ,daj im łaskę nawrócenia.
JPIII2019.09.16 17:31
Ten głupek po prostu popełnił samobójstwo.
andrzejhahn32019.09.16 14:46
zbrodniczy to jest obrzydliwy kosciol katolicki o tym ten nierob koscielny nie wspominal
anonim2019.09.16 12:51
akysz... paskudny - obniżał wydajność w paleniu gejów i żydów, okropność
Tadeusz Nalaskowski-Jędraszewski2019.09.16 12:10
Oj tam wędrowny gwałciciel, przecież w tych obozach mordowano gejów, paskudne grube lesbijki, czyli czyniono samo dobro, a ten cwaniak tylko przeszkadzał w Bożym dziele. Alleluja!!! Rozstrzelać go!!!