Choć wielu z nas słysząc tak postawione pytanie, chciałoby odruchowo odpowiedzieć, że najwięcej wysokoprocentowych napojów spożywa się nad Wisłą, jest to błędna odpowiedź. Kto jest liderem? Możecie być zaskoczeni. 

Dawno już minęły czasy, gdy to nasz kraj przodował w ilości spożywanego alkoholu w ciągu roku przypadającej na głowę jednego mieszkańca. Teraz Polska co prawda też jest w górnej połówce zestawienia, ale na szóstym miejscu razem z kilkoma innymi państwami, a palmę pierwszeństwa w tym specyficznym rankingu dzierżą... Litwini. 

Badanie dotyczące ilości spożywanego alkoholu przez obywateli państw świata przeprowadziła Światowa Organizacja Zdrowia. Według danych za ubiegły rok niekwestionowanym liderem nie tylko na Starym Kontynencie, ale i na całym świecie jest Litwa. W tym kraju w ciągu roku przeciętny mieszkaniec wypija równowartość aż 910 półlitrowych kufli piwa. To niemal trzy piwa dziennie na mieszkańca!

Daleko w tyle za Litwinami pozostają Czesi i Rumuni, którzy wypijają 685 litrów piwa rocznie. Potem ex aequo znaleźli się Chorwaci i Bułgarzy z wynikiem o 5 litrów gorszym. 

"Dopiero" na szóstym miejscu znalazła się Polska wraz z Węgrami, Łotwą, Słowacją i Wielką Brytanią. Mieszkańcy tych krajów rocznie piją 615 litrów piwa, czyli dużo mniej niż dwa piwa dziennie. 

Ostatnie miejsce w Europie pod tym względem zajmują Maltańczycy, którzy spożywają równowartość 375 piw rocznie. 

daug/se.pl