23.07.21, 08:43

Lapid zabiega o wsparcie administracji Bidena w sporze z Polską

Izrael poprosił administrację Joe Bidena o wsparcie w sporze z Polską dotyczącym nowelizacji K.p.a., która może pozbawić potomków ocalałych z Holokaustu możliwości odzyskania mienia zrabowanego przez nazistów.

Minister spraw zagranicznych Izraela i przyszły premier w ramach umowy koalicyjnej Jair Lapid otwarcie zaatakował Polskę w związku z przegłosowaniem nowelizacji K.p.a. przez Sejm. Lapid nazwał nowe polskie prawo "haniebnym".

Teraz, jak donosi izraelski Haaretz, Lapid prowadzi rozmowy z Waszyngtonem w sprawie ewentualnego wsparcia izraelskiego stanowiska przez USA. Lapid miał rozmawiać już w tej sprawie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem.

Inni urzędniczy izraelskiego MSZ także mieli rozpocząć dyskusje w tej sprawie z Warszawą i Waszyngtonem.

W sprawę zaangażowała się już część amerykańskich senatorów, wysyłając do prezydenta Andrzeja Dudy specjalny list. W liście senatorzy wskazali, że to nie Polska odpowiada za zbrodnie popełnione przez nazistów i komunistów, jednak sprawa nowelizacji K.p.a. "to okazja, by zademonstrować zaangażowanie Polski na rzecz oddania sprawiedliwości ofiarom tych ohydnych zbrodni".

Wysoki rangą rzecznik Departamentu Stanu USA miał powiedzieć Haaretzowi, że "uważnie śledzi ustawę  dotyczącą roszczeń o zwrot i odszkodowania za mienie wywłaszczone przez komunistów. Obawy dotyczące restytucji i odszkodowań są związane z sprawiedliwością i równością dla wszystkich ofiar, bez względu na obywatelstwo, religię czy pochodzenie etniczne".

Zdaniem źródła związanego z izraelskim resortem spraw zagranicznych list senatorów wywołał pewną satysfakcję, choć jest zbyt wcześnie, by mówić o postępach w sprawie.

Inny informator, na którego powołuje się Haaretz, stwierdził, że sytuacja nowelizacji K.p.a. jest skomplikowana. Jego zdaniem według polskiego punktu widzenia to nie mienie pożydowskie znajduje się na pierwszym planie, zaś Polsce ta ustawa jest potrzebna z innych przyczyn.

- Większość osób, których forsowane przez rząd zmiany dotyczą, to obywatele polscy, którzy mieli majątek skonfiskowany przez reżim komunistyczny, a zmiany przepisów mają uwolnić Polskę od bardzo poważnego problemu, jaki ma z tymi nieruchomościami - cytuje Haaretz.

Źródło, na które powołuje się Haaretz, zastrzegło jednak, że to nie znaczy, że nie ma problemu z majątkiem pożydowskim.

jkg/rp

 

Komentarze

Anonim2021.07.25 18:42
żydoska pier..lona skarżypyta ,jeszcze niech spróbuje stary ch.. poskarzyć sie w dumie ruskiej i powiadomić Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych
URATUJ ZYDA TO SPOTKA CIE BIEDA....2021.07.24 15:44
lapid antypolska smierdzaca gnida
Templar2021.07.23 19:38
O jakim sporze tu mowa, Żyd z Izraela próbuje wpływać na polskiego ustawodawcę , pytam się wprost, kto rządzi w naszym kraju ?
Byli sobie Polak Niemiec i Żyd2021.07.23 19:13
Żyd mieszkał w kamienicy którą kupił za pożyczkę zaciągniętą z polskiego banku. Pożyczki nie zdążył spłacić bo Niemiec zabił Żyda i dodatkowo zburzył kamienicę. Polak kamienicę odbudował za swoje pieniądze. Niemiec zapłacił odszkodowanie innemu Żydowi ,a jeszcze inny Żyd domaga się zwrotu kamienicy od Polaka ...
adam p2021.07.23 20:45
bardzo ładnie napisane żeczowo
popraw sie ...2021.07.24 15:45
rzeczowo...
Aldona2021.07.23 16:01
Syjoniści mieli prawie 80 lat na to żeby w polskim sądzie założyć sprawy o prawo własności. Teraz chcieliby ustawy wyłącznie dla syjonistów aby Rzeczpospolita z pominięciem Polskiego Prawa na specjalnych warunkach zapłaciła tym oszustom i kłamcom , tchórzom i kryminalistom na czele z Netanjahu za coś bez wykazania się prawem własnośći!!!!! To jest chamstwo , bezczelność i próba wyłudzenia od skarbu Państwa nienależnych piniędzy jak waluty określał pa Vincent Rostworowski. I za Rostworowskim Polacy mówią ni ma piniędzy i nie będzie dla oszustów ,kłamców i ludobójców. Syjoniści taki sam myk jak z Jedwabnym chcą zrobić . Wykopków nie zrobili a podali ,że 1600 osób w stodole było zapomnieli napisać ,żę nie i nie było takiej stodoły w Jedwabnem. Ani kroku w tył uchwalić ustawę do końca , Prezydent podpisze i wdrożyć w życie.!!!!
Instrukcja Lucyfera dla Anonima i Spółki2021.07.23 13:47
SŁUCHAJ NAUKOWCÓW! ...... Nie ma takiego lekarstwa, takiej szczepionki, takiego zioła, rodzaju pokarmu by komu w czymś NIE SZKODZIŁO! ..... Penicylina uratowała miliony ludzi, ale i zabiła kilkaset tych z uczuleniem na penicylinę. ............. Każdy z nas ma inny, tzw. genetic make up dlatego różnimy się od siebie w szczegółach, tym m.in. w reakcjach po przyjęciu lekarstw nawet PO WYPICIU MLEKA! ........... Szczepionki dzisiaj produkowane NIE MAJĄ sobie równych z tymi sprzed choćby 10 lat. Nauka zrobiła dramatyczny postęp w genetyce.
J*bac szczepionki ....2021.07.24 15:47
...i tego co szczepionki jego !!
Anonim2021.07.23 13:13
larapid to sie trochu zas/rancu pejsowy spóźniłeś ,bo już mamy ch... stosunki z hamerykom i może nam co najwyżej pogwizdać i naskoczyć. to w koncu za co zapłacił gomułka w latach 60 tych? a teraz zydy z powrotem otrzymują mienie jak maja dokumenty? przecież to własnie zostało spłacone,co to za bzdury ,sami dajemy sie okradać
Instrukcja Lucyfera dla Anonima i Spółki2021.07.23 11:18
Instrukcja Lucyfera dla Anonima i Spółki. Plan jest następujący. Skutecznie i dotkliwie uderzajcie w Kościół. Ale nie można tego robić wprost. Trzeba więc odwołać się do najbardziej prymitywnych i zrozumiałych dla każdego pojęć. Są to od wieków: seks i pieniądze. Największy dureń to chwyci. Dalej: granie na uczuciach. Po pierwsze: Udawajcie współczucie dla dzieci – ofiar księży-pedofilów. Wiadomo, że są to przypadki bardzo nieliczne, zwłaszcza w porównaniu z innymi grupami. Uogólniajcie to na CAŁY kler. Po drugie: KAŻDY ksiądz jest pazerny na pieniądze. Jeśli proszą na remont kościoła, czy na biednych, to przedstawiajcie to tak, jakby zabierali dla siebie. Wypominajcie im każdy lepszy samochód. Po trzecie: ja sam nie mogę już uderzyć w wielkiego świętego papieża Jana Pawła II-go. A nienawidzę go szczególnie, bo wielu ludzi uratował od potępienia. Nienawidzę katolickiej Polski, której rząd sprzeciwia się działaniom coraz bardziej lewackiej Unii Europejskiej. Uderzajcie więc w żyjących jeszcze współpracowników JP2. Psujcie w oczach młodych jego obraz. Waszym orężem jest kłamstwo, rozwiązłość i ohydny grzech LGBT. Waszym przewodnikiem jest Goebbels, mój wierny uczeń, walczący kłamstwem. Do dyspozycji macie żydowską prasę dla gojów z Gazetą Wyborczą na czele, finansowaną za srebrniki Sorosa. A teraz – do roboty. Czekam na wasze złośliwe wpisy!
adam,p2021.07.23 20:52
pięknie dokopałęś mieszańcom
Anonim2021.07.23 10:43
Pyrtek na czele narodu wybranego, gdzie się jeszcze pójdziesz skarżyć?!
Pan Wójt2021.07.23 10:26
Pocałujta w du'pę Wójta.
Anonim2021.07.23 10:07
Polacy nie będą płacić Żydom za to co im zrobili NIEMCY.
Palestyna2021.07.23 10:00
„Oni (Żydzi) pracują przeciwko nam bardziej efektywnie, niż armie wroga. Są sto razy bardziej niebezpieczni dla naszej wolności i prowadzonej przez nas wielkiej sprawy. Należy ubolewać, że żadne państwo, dawno temu, nie dopadło ich jako szkodników społecznych i największych wrogów szczęścia Ameryki jakich mamy”– George Washington
AAAtomek2021.07.23 9:42
PiS załatwił Polskę na cacy.
Palestyna2021.07.23 10:01
Konfederasto obijałes już dzisiaj gruche ?
spoko koko2021.07.23 9:26
jankesy nie umieją jeździć po polskich drogach, bo u nich wszystkie są od sznurka, będziemy ich zbierać po rowach i unieszkodliwiać.
Portofino2021.07.23 9:24
Jak żydzi szli do jakiejś roboty, to Niemcy kazali im śpiewać: A ten Śmigły- Rydz nie nauczył żydków nic, a ten Hitler złoty nauczył żydków roboty. Śpiewali, pracowali i było dobrze. Jak coś się sprawdza, to trzeba kontynuować.
Maciej Piwowar2021.07.23 9:20
Izraelito NIE USTĘPUJ.Premier klęka przed TSUE,Europejskim Trybunałem Praw Człowieka ,Czechami.To i po raz DRUGI KLĘKNIE przed Wami Izraelitami.Mam pytanie KOGO ten tzw,,premier" reprezentuje.Bo NA PEWNO NIE POLSKIEGO SUWERENA PATRIOTĘ.
Anonim2021.07.23 9:34
Czyli według Ciebie Polska ( Ja, Ty i inni Polacy ) mamy zrobić sobie harakiri finansowe i stać się dziadami po wieki wieków , bo mamy płacić Żydom za to co im zrobili NIEMCY. To Niemcy zburzyli ich domy, to Niemcy zawłaszczyli ich majątki , złoto , dzieła sztuki, A Na koniec to Tobie przypomnę TO NIEMCY OD STULECI PAŁALI NIENAWIŚCIĄ DO ŻYDÓW.
Maciej Piwowar2021.07.23 11:41
@ Anonim Ja to wiem>> PRZEPRASZAM <<,ALE SZLAK MNIE TRAFIA.Gdy Premier to Miętosz Ulegający KAŻDEMU.
nie odpowiadaj tępy bucu2021.07.23 9:36
te Piwowar ! a ty z rosji piszesz czy z konfede-rosji
ceramik2021.07.23 9:07
Jak to żyd zabiega w Kongresie amerykańskim. Mówi swojakom, co jest grane i oni wykonują dywersję. Tyle.