29.12.14, 10:42Marek Piekarczyk (fot. Piotr Frydecki/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Legenda rocka krytykuje Owsiaka!

Lider grupy TSA, w swojej autobiograficznej książce "Zwierzenia kontestatora" wspomina swoje pierwsze spotkanie z Jerzym Owsiakiem w latach 80-tych. I okazuje się, że założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie przypadł Piekarczykowi do gustu. Co stanęło na drodze? Piekarczykowi nie podobało się  założone przez Owsiaka Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników oraz powtarzane przez niego abstrakcyjne hasło "uwolnić słonia". Zapowiadałem koncerty z Jurkiem Owsiakiem, którego wówczas nikt nie kojarzył. Był to po prostu sympatyczny człowiek, który lubi rock and rolla. Wkurzał mnie jednak tymi chińskimi ręcznikami i durnym hasłem "Uwolnić słonia". W mieście, które stało się enklawą buntu młodego pokolenia przeciw komunie i miejscem prawdziwego rockandrollowego protestu, on wygadywał bzdury i rozwadniał ten protest metodami wątpliwej jakości. Zrobił kpinę z protestu, z kontrkultury. Strasznie mi się wtedy naraził. Czemu nie organizował swoich akcji w Komitecie Centralnym PZPR albo pod Pałacem Kultury?

Marek Piekarczyk ma także Owsiakowi za złe fakt, iż przez jego Przystanek Woodstock, na długie lata zniknął z koncertowej mapy Polski festiwal w Jarocinie:

To miasto, które zaprzepaściło swoją wielką szansę stania się ważnym punktem na kulturalnej mapie świata. Trochę to robota Owsiaka, który napatrzył się na jarocińskie festiwale, a potem pojechał w 1994 roku do USA na festiwal w Woodstock i po powrocie zorganizował swój Przystanek Woodstock, gigantyczną masówę za pieniądze, które nazbierał. To megalomania, zadęcie i próba bicia rekordów, zupełnie dla mnie nie zrozumiała. Nigdy tam nie byłem i jakoś mnie nie ciągnie, nie lubię imitacji i nostalgicznych pozorów.

I proszę, nie tylko katolickie i konserwatywne środowiska krytykują Owsiaka. Zaczyna być on "niesmaczny" nawet dla innych. 

mark/dziennik.pl

Komentarze

anonim2014.12.29 11:00
Im więcej osób będzie walić w Owsiaka, tym lepiej.
anonim2014.12.29 11:01
Fronda idzie cmentarną aleją...
anonim2014.12.29 11:01
Chyba jednak niezbyt dokładnie sprawdziliście kto to ten Marek Piekarczyk co to wam akurat podpasował :)
anonim2014.12.29 11:20
Tylko żal że mamy tyle głupców co wspierają Owsiaka.
anonim2014.12.29 12:03
Owsiak wychodzi zza kurtyny ...gołą dupą.
anonim2014.12.29 12:12
Mimo wszystkiego, co ten człowiek zrobił, zarówno dobrego, jak i złego, czy wy (wyjątkowo z małej litery), bezgrzeszni ujadacze, zrobiliscie dla ludzi więcej? Lub bodaj 1/10 tego, co ten śmieszny człowiek od chińskich rzeczników, który najbardziej, zdaje się, zgrzeszyl tym, że działa zgodnie z własnym sumieniem, nie zbiorowym sumieniem pod dyktando kościoła? CZY KTOKOLWIEK Z WAS...? Ujawnijcie się! Pochwalcie, a chętnie oddam wam należną cześć!
anonim2014.12.29 12:18
Dla ludzi i dla kultury. Byłam na Woodstocku i bawiłam się znakomicie. Mile to wspominam. Piekarczyk rzeczywiście może żałować. Byłam również - i to dwukrotnie - na nowo odrodzonym Jarocinie, TSA wówczas nie zostałam.
anonim2014.12.29 12:21
*nie zastałam
anonim2014.12.29 13:30
Taaak. Trzeba zgnoić Owsiaka, bo ludzie od tylu lat DOBROWOLNIE powierzają mu pieniądze, a przecież "nasza" kadra potrzebuje na kolejnego maybacha, mercedesa, rozbudowę tego, czy owego ... A przecież tak trudno wydrzeć od tych wrednych posłów kolejne kilkadziesiąt melonów na budowę świątyni, którą i tak będziemy budować częściowo "na czarno" ... bo wykonawcy "tańsi" się znajdą ... Może by tak się zainteresować kasą zebraną "na ratowanie stoczni" i terenami "odzyskanymi" przez kościół? To dopiero są kwoty ... i to wcale nie DOBROWOLNIE przekazane przez społeczeństwo ...
anonim2014.12.29 13:34
Piekarczyk ma o Owsiaku identyczne zdanie i identyczne zarzuty wobec niego. Dobrze świadczy to o Piekarczyku i jego ocenie świata. O rozwadnianiu buntu przez Owsiaka pisano już od dawna. Po lekturze "Reżimowych dzieci" można zacząć wnioskować, że to nie tylko głupota. Trochę teraz należałoby przypomnieć jak przebiegała rozprawa sądowa pomiędzy Owsiakiem, a "MatkąKurką". Jej obecny stan i rezultat. Niestety Owsiak to malwersant. Szkoda - teraz zaufanie do wszelakich fundacji dobroczynnych będzie spadać. WOŚP był tu ikoną. Mały gnojek z Owsiaka i tyle.
anonim2014.12.29 13:53
Jakoś zaufanie do WOŚP jakoś nie spada, w przeciwieństwie do innych ... Nawiasem mówiąc ciekawe DLACZEGO jak sąd orzeka "nawiązkę na cele dobroczynne", to zazwyczaj na caritas? Pewnie na tej samej zasadze, na jakiej na nic pieniędzy w budżecie nie ma, ale na budowę świątyni kk zawsze się znajdzie ... Jakiś "układzik pod stołem"?
anonim2014.12.29 16:54
@Max49 mówić o piekarczyku że jest wyblakłą legendą itd. to trzeba być totalnym ignorantem muzycznym a w dodatku jeszcze głupim pyszałkiem żeby zabierać głos w sprawach o których nie ma się pojęcia. Wielu młodych ludzi chwyciło za gitary właśnie z powodu TSA i tylko dlatego że sytuacja za żelazną kurtyną była jaka była TSA niema teraz takiej pozycji jak największe gwiazdy heavy metalu. Co do zaufania do WOŚP to jak ma spadać skoro większość naszego społeczeństwa to barany dla których jak czegoś nie powiedzą w telewizji to nie istnieje. Przypomnijcie sobie sprawę Swena Hanawalda jak wtedy TVP manipulowała baranami, w ciągu tygodnia z chamów rzucających w Niemca śnieżkami zrobili najlepszych kibiców na świecie. Ludzie myślcie bo kiedy przyjdą podpalić wasz dom to wy za radą naszej jaśnie panującej Ewy Matki Narodu, zamiast walczyć schowacie się w tym domu i spłoniecie. Tak samo bredził Owsiak w latach 80-tych zamiast walczyć z systemem realnie to bredził o ręcznikach. Manipulują wami i dlatego dajecie Owsiakowi jakieś pieniądze. Caritas zbiera o wiele większa kasę i pomaga przez cały rok.
anonim2014.12.29 17:43
Owsiak to ciulas któremu mam ochotę zajeb...ć w tego kur...ryja
anonim2014.12.29 18:57
Wyborny żart. Piekarczyk jako rzecznik kontrkultury i czołowy przedstawiciel walki z komuną. Panie Marku a jakie Pan miał nie "wątpliwe" metody protestu? Jakieś zbuntowane koncerty w "Komitecie Centralnym PZPR" ? Nie przypominam sobie. A nie, przepraszam. Już wiem: "Wymyśliliśmy na przykład hasło: "Zespół TSA – usługowe napełnianie windy". Braliśmy gaśnicę śniegową, wjeżdżaliśmy na ostatnie piętro i odpalaliśmy ją w windzie, którą potem spuszczaliśmy. Gdy ktoś otworzył drzwi, miał przed sobą ścianę białej piany (śmiech). Albo wrzucaliśmy do pokojów odbezpieczone gaśnice. Gonił nas cieć, a Rzehak dawał mu w łapę, żeby się odwalił. Więc on tym chętniej za nami biegał (śmiech). Na szczęście demolek nie robiliśmy, bo wtedy groziłby nam zakaz wstępu. Chcieliśmy czasami pomieszkać w normalnych warunkach, z łazienką i w czystości. " Cześć i chwała bohaterom z TSA! PS Kiedy ruszał PW Jarocin był już zarżnięty. Owsiak nie miał nic z tym wspólnego. Natomiast reaktywowany później festiwal to właśnie "imitacja i nostalgiczny pozór". Trzeba było ruszyć 4 litery z USA i ratować Jarocin kiedy była jeszcze szansa (jeżeli w ogóle taka była). PPS Frondo, czy heavy metal wraca do waszych łask? Niesamowite.
anonim2014.12.29 22:52
Hahaha TSA i legenda.Czy ktos na tej Frondzie ma pojecie o rocku?Owsiak tak,ten juz jest legenda,czy to sie komus podoba czy nie.
anonim2014.12.29 22:55
@ufam zaj...b mu!Czego sie obawiasz?Wszak to takie milosierne a wiec zapewne katolickie!
anonim2014.12.30 16:34
@Max49 chłam nie chłam to rzecz gustu, ja też za nimi nie przepadam, ale moi kumple się tym jarali. Jak słyszę schody do nieba Led Zeppelin to chce mi się rzygać wolę Black Sabat, gust to gust. Ale TSA legendą są jako prekursor heavy metalu w Polsce. @kszychu ja też się napatrzyłem no i krew zalewa mnie jeszcze bardziej jak na to patrzę bo państwo polskie zapieprza mi pieniądze na podatki od każdego mojego dochodu i wkur... mnie że Owsiak, ks. Stryczek, pani Jaworowicz i inni muszą wyręczać państwo w ich robocie a pasożyty z NFZ, Ministerstwa Opieki Społecznej, ZUSu i innych biorą ciężkie pieniądze i śmieją się frajerom(społeczeństwu) w twarz. A Owsiak wkur... mnie po wielokroć bo winnych tej chorej sytuacji jeszcze zaprasza na przystanek Woodstock i promuje ich jako autorytety dla młodzieży. Owsiak to człowiek tego chorego systemu a WOŚP to jego sposób na utrzymanie. Tu niby kultura wysoka a tu tłum pijanych, naćpanych, małolatów ufajdanych błotem jak świnie - czy to nie jest jakieś chore? A swoją drogą żyjemy w państwie prawa i zastanawiam się gdzie jest Sanepid przecież to błoto te kible ten ogólny syf zagraża zdrowiu i życiu uczestników przystanku. Owsiak jest promowany przez ten chory system na takiego laickiego świętego, system się go nie czepia a on pokazując się z ludźmi systemu w systemowych mediach ich rozgrzesza.
anonim2015.01.1 19:05
zamknięcie działalności Mrówki całej świadczy że śmierdzi ten cały interes
anonim2015.01.1 20:13
Czy nick "ufam"to od "Jezu, ufam Tobie"a dalej co?"ze bede mogl zaj...ac komu zechce w mi sie zachce????
anonim2015.01.3 19:28
He, he. Dobre. Legenda rocka. A, ja gram z WOŚP od ponad 20 lat i będę grał dalej. Dla dzieciaków. Kochana Frondo "psy szczekają, karawana jedzie dalej". My i tak będziemy grać, będziemy pomagać ludziom, czy wam się to podoba, czy nie ...
anonim2015.01.3 22:24
Co wy k... wiecie o buncie i kontr-kulturze ? "Bankier, oficer, polityk i ksiądz to ch...są" . Jaka walka z komuną ? Walka to jest z systemem. Każdym systemem bo każdy system jest opresyjny. To tyle w temacie .