Były premier i obecny lider sejmowej opozycji Andrius Kubilius zastanawiał się, czy Rosja nie zainteresuje się teraz Wileńszczyzną. Departament Bezpieczeństwa Państwa opublikował bowiem niedawno raport, z którego wynika, że niektórzy  liderzy Wileńszczyzny działają jakoby zgodnie z rosyjską polityką. Zdaniem Kubiliusa chodzi tu własnie o Polaków. To zwłaszcza lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europoseł Waldemar Tomaszewski, miałby być zaangażowany w popieranie rosyjskiej propagandy.

Co najgorsze, te oskarżenia mają solidne podstawy. Tomaszewski rzeczywiście wypowiadał się przeciwko nowemu rządowi Ukrainy, twierdząc, że są to niebezpieczni nacjonaliści i „prawie faszyści”. Kubilius wezwał polskie MZS do reakcji na te wypowiedzi Tomaszewskiego.

Niestety, afera związana z wypowiedziami Tomaszewskiego może uderzyć wprost w interesy polskiej mniejszości na Litwie. Poseł liberałów Remigijus Szimaszius uznał, że Litwa powinna rozwiązać problemy swoich mniejszości narodowych. Chodzi o to, by Rosjanie nie mogli wykorzystać „niezadowolenia mniejszości polskiej” do destabilizacji sytuacji na Litwie.

Choć wypowiedzi aprobujące politykę Putina należy zdecydowanie potępiać, to nie może być tak, by polska mniejszość na Litwie ucierpiała w wyniku nieuzasadnionych i przesadzonych obaw tamtejszych polityków. Polskie MSZ powinno zająć się nie tylko Tomaszewskim, ale także zabezpieczeniem interesów litewskich Polaków.

pac/dziennik.pl