29.07.13, 09:07Maryja i Jezus (fot.Wikipedia)

Maryja drogą dla islamu – kult maryjny cieszy się wśród muzułmanów wielką popularnością

Kult maryjny można zaobserwować zarówno w pobożności Sunnitów jak i Szyitów.

Do Fatimy, Harissy, Samalutu, Damaszku, Asjutu, Zeitun i do innych miejsc, w których objawiła się Maryja, kieruje się wielu muzułmańskich pielgrzymów z Libanu, Syrii, Egiptu, Iranu i innych krajów. Kult maryjny cieszy się szczególną popularnością wśród kobiet.

Pielgrzymi szukają u Maryi uzdrowienia i pomocy w problemach fizycznych i duchowych. Te formy muzułmańskiej pobożności odbiegają od oficjalnych praktyk islamu.

Chodzi tu przede wszystkim o osobistą, spontanticzną modlitwę; o dialog z Bogiem za pośrednictwem Maryi. Islam nie zezwala na taką formę modlitwy.

Samir Khalil Samir pisze, że w Harissie (Liban) irańskie kobiety nieustannie przychodzą do kaplicy maryjnej przygotowanej specjalnie dla nich, z ikonami, znakami i modlitwami do Dziewicy po persku.

Zdaniem jezuity, kult maryjny w islamie otwiera nowe możliwości przed Kościołem katolickim. Jako, że protestanci zmarginalizowali albo wręcz odrzucili kult Maryi, właśnie katolicki Kościół mógłby odpowiedzieć na potrzeby Muzułmanów.

Jezuita podkreśla, że kult maryjny od samego początku łączył muzułmanów i chrześcijan; był bowiem silny w tych chrześcijańskich ośrodkach, z którymi od samego początku islam wchodził w relacje.

Ekspert dodaje, że sam Koran wielokrotnie wspomina z najwyższą czcią o Maryi. Jest to w dodatku jedyna kobieta w całej Księdze nazwana z imienia.

PCh/katholisches.info/asianews.it

Komentarze

anonim2013.07.29 9:31
Maryja mylona jest w Koranie z Miriam siostra Mojzesza i funkcjonuje tylko jako matka proroka Issy (Jezusa). Kult, ktory wspomina ks. Samir to pozostalosc po chrzescijanstwie, ktore bylo glowna religia na Bliskim Wsch. i w Afryce Pn. w czasie gdy pojawil sie islam. Z "kultem" Miriam matki proroka Issy spotkalem sie tylko u szyitow, podobnie jak z pozdrowieniami, ktore przypominaja zegnanie sie znakiem krzyza. Jedyne co u sunnitow moze kojarzyc sie z chrzescijanstwem to uzywanie tazbiru - rozanca, w ktorym wymienia sie 99 przydomkow Allaha. Zreszta szyici tez og maja. Daj im Boze nawrocenie. Jasne, po misjonarsku trzeba sie lapac tych resztek Prawdy, ktora do dzis zachowali... :-)
anonim2013.07.29 9:40
Wierzą w Maryję na tyle, na ile pozwala im doktryna islamu. Uznają dziewictwo Maryi, Matki Jezusa, bo Mahomet łączył elementy judaizmu, chrześcijaństwa i miejscowych wierzeń i o Maryi też wspomniał. Odrzucają jednak stanowczo Bóstwo Chrystusa i to, że cierpiał, umarł na krzyżu i zmartwychwstał i tym samym zgładził nasze grzechy. Za wyznanie takiej wiary grozi u muzułmanów dekapitacja. Dla muzułmanów: Maryja tak, Jezus Chrystus Zbawiciel niestety nie.
anonim2013.07.29 11:07
..."zwycięstwo przyjdzie przez Maryję"....
anonim2013.07.29 11:45
Czczą, ale kogo pod tym imieniem, czy więc warto się tą czcią delektować? A po drugie, czy ta "cześć" zaprowadzi muzułmanów do uznania Chrystusa jako Syna Bożego i do uznania Boga w Trójcy Świętej? Czy Koran na to pozwoli?
anonim2013.07.29 12:13
W sumie nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać.
anonim2013.07.29 13:09
Wiara w Maryję matkę Jezusa syna Boga a Maryję matkę Jezusa jednego z proroków to różnica jak między krzesłem a krzesłem elektrycznym.
anonim2013.07.29 13:53
O, naiwności!
anonim2013.07.29 14:06
Atimeres - nie może pozwolić. To byłby bardzo ciężki grzech szirk.
anonim2013.08.4 3:32
Chciałbym podzielić się wynikami moich kilkuletnich poszukiwań prawdy nt. Islamu. Jeśli ktoś uzna za stosowne proszę to nagłośnić, nim Europa pogrąży się w wiekach ciemnych na nowo (całkiem serio): http://www.fronda.pl/blogi/frontem-do-przodu/islam-chrzescijanstwo,34628.html