18.05.20, 09:46Fot. Marek Mytnik, via: Wikipedia CC 3.0/ georgewbush-whitehouse.archives.gov (zdj. edytowane)

Mateusz Morawiecki w ‘Le Figaro’: W obliczu pandemii musimy powrócić do nauczania Jana Pawła II

W dzisiejszym wydaniu francuskiego dziennika „Le Figaro” ukazał się artykuł zatytułowany: „Chrześcijaństwo jest sercem Europy: nie zapominajmy o lekcji Jana Pawła II!”, w którym premier Mateusz Morawiecki przypomina wkład polskiego papieża w upadek komunizmu oraz jego przesłanie solidarności i miłosierdzia, widząc w nim odpowiedź również na dzisiejsze problemy Europy zmagającej się z pandemią.

-„Ten skromny chłopiec z Wadowic w Małopolsce został papieżem i pomógł pokonać Imperium Zła. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej niezwykłych historii XX wieku” – pisze Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreśla, że nauczanie papieża o solidarności i miłosierdziu jest dziś szczególnie cenne wobec kryzysu, z jakim Europa mierzy się ze względu na pandemię koronawirusa:

-„W Polsce, jednym z krajów najbardziej dotkniętych totalitaryzmem w XX wieku, okrucieństwa wojenne pochłonęły życie milionów niewinnych ludzi. A jednak to z tego »dalekiego kraju« przyszła duchowa odnowa dla świata. W obliczu pandemii koronawirusa Europa i świat muszą powrócić do nauki Jana Pawła II o solidarności i miłosierdziu” – pisze.

-„Papież Jan Paweł II głosił mądrą nadzieję: wiarę w inny porządek rzeczy. Lepszy niż ten, w którym żyjemy. Dzisiaj, gdy kryzys epidemiologiczny przeradza się w najgłębszą recesję gospodarczą od prawie stu lat, potrzebujemy tej nadziei jeszcze bardziej” – dodaje.

Morawiecki wskazuje na słowa „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, które wypowiedziane przez Jana Pawła II, stały się siłą do powstania w Polsce Solidarności, a w Niemczech do obalenia Muru Berlińskiego, dzięki czemu runęła żelazna kurtyna:

-„W ten sposób słowa i czyny Jana Pawła II zmieniły oblicze Europy”.

-„Dzisiaj zmieni oblicze każdego europejskiego miasta i wsi, które stoją w obliczu epidemii. Niech przyniesie nadzieję, solidarność i uzdrowienie w każdym zakątku naszego kontynentu”.

Premier dzieli się również świadectwem, pisząc że dla niego osobiście św. Jan Paweł II był „mistrzem, przewodnikiem oraz podstawą, na której budował swoją wiarę o wolnej i zjednoczonej Polsce”.

kak/PAP

Komentarze

Jan Radziszewski 2020.05.18 17:15
+ 10.05.2020r. Godzina @ + Jezus: Dzieci moje umiłowane. + Dziś czasy ostatnie i wiedzcie, że dzień Mego ponownego przyjścia zbliża się a sąd Mój odbędzie się nad każdą duszą. + Wiele jest dróg co prowadzi do Boga i każda dusza ma swoją drogę. Lecz na te czasy Bóg dał wam drogę przez Maryję i przez Maryję najpewniej dojdziecie przez Jej - wstawiennictwo i dzięki Jej opiece. Dziś wiele dusz utraciło wiarę i na sobie się opiera, dlatego teraz wielu straciło sens życia bo życie ich opierało się na posiadaniu. To, że wybory prezydenckie zostały przesunięte jest zasługą wielu modlitw. Lecz wiedzcie, że w swoim czasie wszystko się wypełni a wynik wyborów jest przesądzony. + Tak drogie dzieci, módlcie się za Rząd Polski by wszystkie złe plany zostały zniweczone. ++ Tak Premierze Morawiecki wkrótce twe rządy zostaną zakończone, lecz czas działania klątwy jeszcze dotkliwie odczujesz. ++ Zaś Ministrze Szumowski wiedz, że zło któremu służysz zemści się na Tobie bo taki jest wyrok Boży. + Każdy kto teraz jest u sercu władzy niech wie i niech pamięta, że jeśli swej przysięgi nie dochowa by służyć Polsce i narodowi Polskiemu dla jego dobra zostanie dotknięty + ręką Bożą, ręką Sprawiedliwości. A ci co wiary nie mają i co się zaprzedali /żydom) niech wiedzą, że jawne staną się ich uczynki i nie unikną kompromitacji. Tak dzieci moje w czasie gdy siły zła wzmogły swe działanie i szatan uderza ze zdwojoną siłą w modlitwie nie ustawajcie, i zło siłą modlitwy zwyciężajcie. + Czas już bliski i ważą się losy waszego kraju. + Módlcie się o pokój, gdyż będą się szerzyć prowokacje podsycające bunt i złość. + Nie pozwólcie się sprowokować, nie ma silniejszej broni niż Różaniec. + Czyż ta modlitwa nie zwycięży każde zło?
Klapaucjusz2020.05.18 12:39
"W obliczu pandemii koronawirusa Europa i świat muszą powrócić do nauki Jana Pawła II o solidarności i miłosierdziu” - czytaj: Polska dała wam JP2, więc teraz dajcie nam pieniędzy, bo się nam należą. „W Polsce, jednym z krajów najbardziej dotkniętych totalitaryzmem w XX wieku, okrucieństwa wojenne pochłonęły życie milionów niewinnych ludzi." - tutaj ukłon w stronę dam, czyli Angeli Merkel.
andy2020.05.18 12:24
Przede wszystkim panie Morowiecki św. Jan Paweł II nigdy nie realizował agendy masonów, dlatego był (i jest NADAL) przez nich zwalczany ze wszystkich sił. Oni nie chcą chrystianizacji według Jana Pawła II, bo musieliby się nawrócić do Boga. Oni chcą Kościoła i chrześcijaństwa wedlug własnego, masońskiego projektu. Dlatego Franciszek im odpowiada, Jan Paweł II nie.
ladychapel2020.05.18 12:02
Dawniej politycy z trybun przemawiali - narod z partia partia z narodem - dzisiaj z ambon krzycza i spiewaja (psalmistka Kepa)
BLANKA2020.05.18 18:42
"ladychaplu"!! I kto to pisze, Żyd, nie Polak? Lech Keller-Krawczyk! Następny twój nick! Pamiętam je! Kiedy byłeś w Kościele "Ateisto-dumny geju"? My do waszych "zborów" nie chodzimy i pod ścianami w "loczkach" się nie kiwamy! Więc spakuj swoje rzeczy i jedź do swoich, a nas zostaw, bo się g.......... na tym znasz!
PiS to masoneria2020.05.18 11:44
Czyli przywrócić Wolność równiez od fiskalizmu Morawieckiego i POPiSowych masonów, którzy uwielbiają " ciemny lud " - określenie Jacka Kurskiego uzależniać od siebie jałmużną! Konfederacja FB Wczoraj o 09:00 · Politycy POPiS-u często powtarzają, że porównywanie rządzonej przez nich Polski do wielkich, rozwiniętych państw jak Niemcy czy Wielka Brytania jest niesprawiedliwe. W takim razie uprzejmie informujemy, że Słowacja podwyższyła kwotę wolną od podatku i w tym roku wynosi ona 18 900 zł, czyli jest już 6 razy wyższa niż w Polsce! Można? Można! Tylko w Polsce nie można. U nas kwota wolna od 11 lat na skandalicznie niskim poziomie 3091 zł, co przynosi nam wstyd na cały świat. Jest najniższa w całej UE, jest nawet niższa niż w Zimbabwe czy Botswanie. To prawdziwy obraz złodziejstwa wszystkich polskich rządów. Niesprawiedliwość to już mało powiedziane. To haniebne traktowanie ludzi i czysty wyzysk. Jak można karać Polaków coraz wyższymi podatkami, a jednocześnie od lat nie podnosić kwoty wolnej?! To kwintesencja naszego patologicznego systemu. Dlatego #Konfederacja przedstawiła w Sejmie projekt ustawy: kwota wolna od podatku 12 razy wyższa od płacy minimalnej! Jeżeli nie godzi się zatrudniać kogoś za kwotę niższą od minimalnego wynagrodzenia, to nie godzi się też pobierać od niego podatku dochodowego. Dzięki tej reformie kwota wolna od podatku wynosiłaby ponad 31 tys. zł! ✅ W wyborach prezydenckich głosujmy na Krzysztof Bosak, który z jednej strony nie podpisze żadnej ustawy podnoszącej podatki Polakom, a z drugiej strony, jako prezydent, złoży projekt ustawy podnoszący kwotę wolną do 31 tys. zł. Szczególnie teraz, w dobie kryzysu, musimy podnieść kwotę wolną i pozwolić obywatelom zarabiać więcej!
Ktos2020.05.18 11:30
Bardzo proszę każdego człowieka dobrej woli o jakąkolwiek pomoc materialną. Nawet o 1zł. Jestem w tragicznej sytuacji bez wyjścia. Na dzień dzisiejszy mogę ofiarować tylko codzienną modlitwę za każdego ofiarodawcę. Niech Bóg błogosławi każdemu czytającemu ten komentarz. 57 1020 2528 0000 0502 0466 3227
taro2020.05.18 11:25
,,... musimy powrócić do nauczania Jana Pawła II...,, i dlatego wszyscy bedziecie chodzic w maskach,az do wynalezienia produktu i zaszczepienia wszystkich Polakow przeciwko koronce i dalszemu,nie kontrolowanemu rozmnazaniu sie was.
skuter2020.05.18 11:11
Nauka JPII pozwoli nam przetrwać i zachować nie tylko wiarę ale i własną tożsamość Od nas zależy jaką drogą pójdziemy
Michal2020.05.18 15:40
Oraz pozostanie poza nawiasem cywilizacji jako kraj 3go świata de facto. Każdy ma swoją tożsamość. Nie potrzebuję JAPA2 ani nikogo innego by ją posiadać. <br><br> Hipokryzja Polactwa polega na tym, że u siebie w kraju robią burdello, następnie narzekają, że jest do kitu i jadą zarabiać za granicę, do krajów z których się śmieją i na które plują. Nie ma na Świecie takiego państwa, gdzie Kościół miałby wiodącą rolę społeczną i/lub polityczną i byłby tam dobrobyt. Wszędzie, gdzie w tkankę państwa ta instytucja zapuści głębiej swoje korzenie, dzieją się rzeczy złe. Bieda, układy mafijne, brak poszanowania praw człowieka, rozpasanie władzy, ciemnota i choroby. Jednocześnie w tych warunkach Kościół najlepiej się rozwija, więc wszędzie dąży do takiego stanu.
Maks2020.05.18 11:09
https://www.salon24.pl/u/lukasz-barczyk/1047224,strajk-polakow-zaatakowany-przez-policje
Ma\\\\305\\\\202gorzata2020.05.18 11:02
Jak podawały media p. Morawiecki posłał swoje dzieci do szkoły żydowskiej a teraz publicznie manifestuje swoje uznanie dla NOWEJ POSOBOROWEJ NAUKI JANA PAWŁA II ? Te PATETYCZNE ,WZNIOSŁE HASŁA przesiąknięte sentymentalizmem : solidarności i jedności powtarzane w kółko nie przypadkowo a także umiejętne OPIERANIE się na osobie J.P.II do którego Polacy są przywiązani uczuciowo są PODWALINĄ NOWEGO SYSTEMY GLOBALNEGO i GLOBALNEGO ZARZĄDZANIA ZASOBAMI LUDZKIMI. Rzeczywiście „Papież Jan Paweł II głosił mądrą nadzieję: wiarę w inny porządek rzeczy. Lepszy niż ten, w którym żyjemy." Wiarę > w inny porządek rzeczy ? a nie WIARĘ w Jednego świętego Boga ? Co to za skróty myślowe co to za Nowa Katecheza i to osoby świeckiej, polityka ewangelizującego po Nowemu. To nie jest WIARY GODNE. Warto uzupełnić: J.P.II wielokrotnie nawiązywał do Konstytucji Duszpasterskiej Gaudium et spes gdzie czytamy:"..usilnie nam się trzeba starać , aby WSZYSTKIMI SIŁAMI PRZYGOTOWAĆ CZAS , KIEDY ZA ZGODA NARODÓW będzie można zakazać wszelkiej wojny. Wymaga to to oczywiście ustanowienia JAKIEJŚ POWSZECHNEJ , uznanej przez wszystkich WŁADZY PUBLICZNEJ , która BY ROZPORZĄDZAŁA SKUTECZNA SIŁĄ, zdolną WSZYSTKIM zapewnić zarówno bezpieczeństwo ... oraz POSZANOWANIE PRAW. " Słowo "jakiejś Władzy" często używane przez Papieża ma BARDZO DUŻY POTENCJAŁ dlatego Nowy kościół Bp. Bergollio jak nasi Polscy Biskupi a nawet Pan Premier BEZPROBLEMOWO może przywoływać postać J.P.II i REALIZOWAĆ SOLIDARNIE wyznaczone PRZEZ jakąś "LUDZKOŚĆ" CELE. Ale jaką tą w IZRAELU ?
Damian2020.05.18 10:45
Czyli podążając śladami JP2 naszym obowiązkiem jest obrona pedofilów i przestępców w sutannach. Musimy ich chronić prze świeckim szatańskim prawem.
Michal2020.05.18 15:31
Oczywiście. Polska powinna nietykalność kościelnej pedofilii zapisać w Konstytucji podobnie jak surowe karanie ofiar, które ośmielą się powiedzieć głośno o tym co je spotkało.
katolicka kretynizacja polski2020.05.18 10:31
W obliczu skandali pedofilskich księży jakie cały czas wychodzą na jaw, musimy powrócić do nauczania Jana Pawła II i idąc jego przykładem, trzeba to wszystko zamiatać pod dywan i udawać że się nic nie dzieje!
taro2020.05.18 11:35
przestan bredzic, 99% tych przestepstw dopuscili sie homoseksualisci pracujacy jako ksieza, a wiec zboczency,ktorzy jakims ,,cudem,, wpakowali swe cuchnace zwloki przez progi kosciolow z mysla o molestowaniu i gwaltach czy jesli pracownik z montazowni BMW dopusci sie gwaltu, to tez bedziesz bredzil, ze firma BMW,czy zarzad gwalca?
katolicka kretynizacja polski2020.05.18 11:51
problem z kościołem jest taki że przypadki pedofilii tuszował a zboczonego klechę przenosił na inną parafię, firma BMW przypadek pedofilii zgłosiłaby do prokuratury a pracownika wywaliła z firmy!
BLANKA2020.05.18 18:31
TARO ! TY CHYBA NAPRAWDĘ NIE WIESZ Z KIM PISZESZ? Ta "kretynizacja...", to przecież słynny pedofil- Lech Keller-Krawczyk! W dodatku stary Sb-k, donosiciel! Nie wiedziałeś? Poczytaj sobie o nim w IPN, ma tam Kartotekę założoną! Włosy stają jak się czyta! Hipokryta, sam jest strasznym pedałem, a śmie tu puczać ! To się w głowie nie mieści !
Bassaba2020.05.18 10:28
Czy zauważyli państwo, że już nawet i Fronda i wszyscy rzymscy politrucy, nawet Jędraszewski - dziś słuchałem z nim wywiadu - przestali używać tytułu "Wielki"? To freudowska pomyłka? Raczej podswiadoma akceptacja faktu, że czym z czasem dalej tym wielkości mniej...
ABBA2020.05.18 10:54
Łżesz!!! Przeczytaj sobie wczorajszą homilię arcybiskupa Jędraszewskiego. Kilkakrotnie mówił o Janie Pawle II Wielkim. A dziś i Papież potwierdził wielkośc Jana Pawła!
Bassaba2020.05.18 12:04
Dziś był rano wywiad w Trójce. Nie słuchałem całego, ale i w tej części, której słuchałem wielokrotnie było św. Jan Paweł II i nigdy Wielki. A powyżej u Matołuszka też "Wielkiego nie uswiadczysz. Przerzuciłem tez list Dziwisza. Może mi coś umknęło, ale w zdecydowanej większosi przypadków znów "Wielki" umyka. Fakty, mój drogi, fakty. O nich dżentelmeni nie dyskutują. Ale do tego trzeba nim być...
Realista2020.05.18 10:19
Wyznawców kultu JPII naprawdę nie ciekawi ile on wiedział na temat pedofilii w kościele i na temat tuszowania tych przestępstw? Możliwości są cztery, ale żadna z nich nie stawia papieża w zbyt dobrym świetle: - nic nie wiedział - co by oznaczało, że w rażąco nieudolny sposób kierował podległą sobie instytucją, - coś wiedział i próbował coś robić - co by oznaczało nieudolność w poradzeniu sobie z problemem - coś wiedział i nic nie zrobił - tu bez komentarza - coś wiedział, ale ad maiorem dei gloriam popierał tuszowanie - równiez bez komentarza. Jak by na to nie spojrzeć to jedna z większych rys na aureoli naszego rodaka.
ABBA2020.05.18 10:52
Skupieni na rozporku zapewne dobrze wiedzą, że cały kościół to tylko niewielki ułamek pedofilii, która kwitnie wśród polityków, artystów, trenerów itp. Gdyby naprawdę pedofilia ich bolała, zabraliby się za inne środowiska. Ale oni chcą po prostu uderzyć w Kościół i w świętego Papieża. Słudzy szatana po prostu. Łajdacka hipokryzja i demoniczna nienawiść.
Realista2020.05.18 11:32
Ponieważ nie jestem skupiony na rozporku nic nie wiem na temat tego, że kościół to niewielki ułamek pedofilii. Natomiast wiem, że dla religijnej instytucji kompromitujące jest tuszowanie przestępstw, a zwłaszcza przestępstw, w których ofiarami były dzieci. Nie wiem jaka jest czy była skala pedofilii w jakimkolwiek innym środowisku. Ale tylko w kościele doszło do zinstytucjonalizowanego tuszowania przestępstw i ochrony przestępców. Jaka była w tym rola JPII? Tego jestem ciekaw. Zwłaszcza skoro w państwie Pis z JPII robi się największego Polaka w historii. To dość oczywiste pytania. Uważasz, że jestem sługą szatana? Spoko, mi to nie przeszkadza. Takie podejście potwierdza tylko głupotę religijnego fanatyzmu.
Kinga2020.05.18 18:03
TY HIPOKRYTO ! JAK ŚMIESZ! JAKI Z CIEBIE REALISTA???? NAJPIERW SPÓJRZ CO SAM ROBIŁEŚ DZIECIOM, TYM Z ROZPORKA ! CZYM BEZCZELNIE SIĘ CHWALIŁEŚ, NIE PATRZĄC, JAK KRZYWDZIŁEŚ DZIECI! A POTEM INNYCH OSĄDZAJ!
Precz z 🌈 zarazą!2020.05.18 17:29
Świetny wpis, ABBA. Strzał w dziesiątkę!
BLANKA2020.05.18 18:21
ABBA, Brawo! Wspaniale to ujęłaś! Krótko i na temat! Tu uderza w Kościół jedna osoba, pod bardzo wieloma nickami. Ten "Realista", to inaczej tu "Azaradel", czy "Albercik","ateista dumny gej", " kretynizacja..." i wiele innych.................. W samym tym artykule jest jego kilkanaście wpisów pod róznymi nickami ! To jest jedno zło! Zreszto on sam się tu wyzywa od sk........ów ! Jak to mówią o takich! DNO...DNA.....!
Krzysztof2020.05.18 10:00
Zaraz pewnie da głos "katolicka kretynizacja Polski" (zapewne pod innym nickiem) - najbardziej żałosna istota rodzaju ludzkiego w tej części wszechświata. Na własne życzenie pcha się do piekła. Czy może być większa głupota? A na razie pompuje się nienawiścią.
Kinga2020.05.18 17:53
Krzysztof" Powyżej " kretynizacja" dała głos ! To jego stary nick :"Azaradel", dawno go nie używał! Oznacza w dowolnym tłumaczeniu, jako upadły anioł, czyli demon! Nic dodać! Jego trzęsie jeżeli pisze się o Bogu i KK! Nie umie inaczej pisaći myślec, ten"ateista durny gej", a w dodatku jest pochodzenia żydowskiego, nienawidzi Polaków !
Krzysztof2020.05.19 6:52
No to wszystko jasne. Facet jest faktycznie chorobliwie uczulony na Polskę i nasz rząd (jako żyd i SB-ek) oraz na Kościół (jako ateista), w szczególności na nauczanie Kościoła i JPII (jako pedał). Kiedyś się odsłonił pisząc o jakimś zwycięzcy (przepraszam za wyrażenie) konkursu piękności dla gejów: "... nie jest w moim typie, ale z łóżka bym go nie wyrzucił". Obrzydliwe. Ale jednoznaczne. Ma talent do wymyślania pseudonimów. Czasem dyskutuje sam ze sobą, oczywiście „popiera” siebie i robi wrażenie jakoby był takich cały tłum. Jako chrześcijanin proponuję modlitwę o wyrwanie tej nieszczęsnej duszy z sideł szatańskich.
anonim2020.05.18 9:44
Znów reklamę wykupili i "artykułem" nazwali.
Helga Geerhart2020.05.18 12:12
Ciekawa jestem, do jakich konkretnie wskazówek JPII - ma zamiar wracać Matousz. A może idzie na biskupa???
Albercik2020.05.18 13:06
No przecież zamknął kościoły wraz z Szumowskim, o innych aspektach nie ma nawet co wspominać.
anonim2020.05.18 13:42
Przynajmniej nie udają, że to piszą zagraniczne gazety, wywiad to w końcu wywiad. Jak POKO-PZPR podsyła do zachodnich gazet teksty szkalujące Polskę, a póżniej je cytują w tefaułszenie i GoWnianej jako "opinie zagranicy o Polsce", to ci nie przeszkadza
anonim2020.05.18 17:11
Głupawy anonimku, na stronie z takimi matołuszowymi wypocinami jest oznaczenie "advertisement" i nikt wtedy tego nie czyta. A Polski, dureńku, nikt nie szkaluje: mowa o PiSlandii, tworze, który niedługo zniknie w szambie dziejów.