11.01.16, 13:14(fot. mimowszystko.org)

Medale dla Wlazłego, Godek, Kuszyńskiej i Kościuszki

Siatkarz, działaczka pro-life, piosenkarka i restaurator – to laureaci tegorocznych Medali św. Brata Alberta. Odznaczenie jest przyznawane za pomoc osobom niepełnosprawnym.

 

Piosenkarka Monika Kuszyńska została wyróżniona „za wolę walki z niepełnosprawnością oraz za wspieranie organizacji charytatywnych”. Aktywistkę pro-life Kaję Godek odznaczono „za obronę życia dzieci niepełnosprawnych”. Siatkarki reprezentant Polski otrzyma medal „za działalność na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych na terenie województwa łódzkiego”, a krakowski restaurator Jan Kościuszko – „za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy oraz za organizację Wigilii na Rynku Głównym”.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym – czytamy w oświadczeniu kapituły odznaczenia. - W roku 1997 medal otrzymał ks. kardynał Franciszek Macharski, a w roku 1998 premier Jerzy Buzek i prof. Zbigniew Brzeziński. W latach następnych medale otrzymali m.in. śp. bp Jan Chrapek, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Rzecznicy Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll  i   śp. dr Janusz Kochanowski, aktorzy Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, Emilian Kamiński i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarze Eleni Tzoka, Paweł Kukiz, Adam Nowak, Irena Santor i Lidia Jazgar, krakowskie Bractwo Kurkowe, sportowcy Justyna Kowalczyk, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Robert Korzeniowski i Otylia Jędrzejczak, podróżnik i polarnik Marek Kamiński”.

Tegoroczna edycja jest już dwudziestą z kolei. Wręczenie medali odbędzie się 14 marca 2016 r. w Teatrze im. Słowackiego  w Krakowie w trakcie XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana" 2016, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicza-Zaleskiego oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

KJ/onet.pl