01.07.19, 13:47Zdj. Euranet Plus, CC BY SA 2.0, Flickr

Merkel i Macron nie odpuszczą? Wciąż forsują kandydaturę Timmermansa

Liderzy krajów cżłonkowskich Unii Europejskiej powoli domykają porozumienie w sprawie obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Wbrew porannym informacjom, mogą one nie być najlepsze dla Polski. 

"KE dla socjalisty Fransa Timmermansa, Rada Europejska i PE dla chadeków Kristaliny Georgiewy i Manfreda Webera, a unijna dyplomacja dla liberała Charles'a Michela – takie według źródeł mają być ustalenia liderów UE"-podaje TVP Info. 

Jak na razie szef Rady Europejskiej, Donald Tusk zawiesił szczyt UE w Brukseli. Spotkanie miałoby zostać wznowione jutro o godzinie 11.00.  Szczyt rozpoczął się w niedzielę wieczorem; trwał całą noc i poniedziałkowy ranek. Polska i Włochy chcą przeprowadzenia tajnego głosowania w sprawie kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Rady Europejskiej. Warszawa liczy na zablokowanie kandydatury holenderskiego socjalisty, z uporem maniaka atakującego Polskę przy każdej niemal okazji. Według polskiego źródła rządowego przeciwne Timmermansowi (w przypadku tajnego głosowania) byłyby państwa Grupy Wyszehradzkiej, a także Chorwacja, Irlandia, Włochy, Litwa i Estonia; niezdecydowane mają być Łotwa i Rumunia.

Polska obawia się jednak, że naciski Paryża i Berlina wspieranych przez Madryt i Hagę rozbiją nawet sprzeciw Czwórki Wyszehradzkiej. Państwa zachodnie próbują wyłuskać z V4 Słowację, gdzie rządzą socjaldemokraci będący w tej samej rodzinie politycznej co Timmermans. Rozmiękczany jest też opór innych państw.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

tt:@PromocjaPWS2019.07.1 16:42
Chodzi o kandydata, który będzie ostro zwalczał zw. demokratyzacji UE.
aldek2019.07.1 16:37
To jest polityka walki Niemiec i Francji z Polską, z powodu jej sojuszu ze Stanami. Robią wszystko aby rozbić "trójmorze". W tle całej akcji jak zwykle Putin, najbliższy przyjaciel Francji i Niemiec.
JR2019.07.1 15:29
To jest cały obraz tego kołchozu! Im ktoś szkodził najwięcej tym ma większe poparcie Zachodu. Wielka Brytania oceniła to najbardziej trafnie i wypięła d....ę na Unię!
win2019.07.1 14:59
Naprawdę nie macie tam jakiejś osoby bardziej na poziomie? ten buc się nie nadaje. Zlewaczały, nic nie warty stary pryk.
Foster2019.07.1 18:00
Jest Beata Szydło, ale ma problem - nie zna języków obcych.
baba-jaga2019.07.2 7:46
Ale jak dadza jej 27 czy iles tam tlumaczy idacych za nia krok w krok, to sobie poradzi. A nawet jeden tlumacz do angielskiego moze by jej wystarczyl.
JONASIK2019.07.1 14:31
Ups, czyli 'Szkodliwa kreatura' -Timmermans, NIE zablokowany??? A ja się pytam czemu po prostu Jarosław nie wyda polecenia. Po co te gierki? Niech podejmie decyzję i wyda polecenie!
Kurek2019.07.1 14:59
Po prostu Jaroslaw jest realista a Tobie odebralo rozum, widocznie utrata koryta.
JONASIK2019.07.1 16:47
Eeee tam. Realistą to jest Maciek Rewicz. Jaro jest wizjonerem: Któż, jak On, przez dzie­siąt­ki lat na dzio­bie okrę­tu wy­trwał? Naszej Polsce przy­glą­da się świat. Podziw. Tam - bez­ro­bo­cia, straj­ki, głód. Tu - pra­ca. Na­tchnio­ny trak­tor. Two­rzy hi­sto­rię zwy­cię­ski lud. Chwa­ła fak­tom! Któż, jak On, przez dzie­siąt­ki lat wiódł polskość na krań­ce dzie­jów? Jego imię - silne sławą: na­dzie­ja. Wodzu! - któż wiatr po­wstrzy­ma, kto zie­mię za­wró­ci w bie­gu? Dobra zmiano, ta­bli­ce praw oba­la­my od morza po Tatr! Dobra zmiano! Już 4 lata Jarosławych po­wie­wa nad Polska. I ro­dzi się nowy świat, świat sta­ry pęka jak atom.
Alojzy Cedzidlo2019.07.1 22:54
Panie ,,Jonasiku " Pan udaje czy jest niedouczony . Jest jeszcze jedna możliwość . Narcyzm , samouwielbienie albo płatna rola idioty . Z takiego kawału to tylko moje barany w kierdlu na Gubałówce by sie pobeczały .Bo nawet one, te barany wiedza ,,że Kaczyński niema tu nic do gadania . .
Nika2019.07.1 23:02
Jednak głupota potrafi fruwać, czego jesteś przykładem...wy zapewne już dawno byście go wybrali, bo co to tam Polska...trzeba lizać ...