20.07.19, 10:00Zdj. Twitter/Kancelaria Premiera (edytowane); Prawo i Sprawiedliwość, Flickr, edytowane

Merkel przeprasza Morawieckiego za Beatę Szydło

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ujawniła wczoraj szczegóły rozmowy z szefem polskiego rządu, Mateuszem Morawieckim. Wyraziła "niezrozumienie" z powodu sytuacji w Parlamencie Europejskim, tj. porażki byłej premier RP, Beaty Szydło w głosowaniach nad obsadą stanowiska szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych.

"To dobra parlamentarna praktyka. Próby odrzucenia za wszelką cenę jakiegoś polityka, bo jest z partii, której się nie lubi, są, patrząc przez pryzmat doświadczenia w Bundestagu, czymś nietypowym. I to dałam do zrozumienie podczas rozmowy z premierem Morawieckim"-mówiła wczoraj w rozmowie z "Deutsche Welle" szefowa niemieckiego rządu. 

Według francuskiego tygodnika "Le Point", kanclerz Merkel potrzebuje teraz "odprężenia w stosunkach z Warszawą". Natomiast nowa szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen "chce odblokować sprawę państwa prawa". 

W tekście zatytułowanym "Polska: wielkie manewry von der Leyen i Merkel" komentator tygodnika, Emmanuel Berretta przytacza wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla Polskiej Agencji Prasowej. Odnotowuje fakt, że gdy "Polskę spotkała kolejna obraza, jak nazywa niewybranie byłej premier Beaty Szydło na przewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego, kanclerz Merkel zatelefonowała do premiera Mateusza Morawieckiego, by go za to przeprosić". Według autora artykułu, przeprosiny Merkel były motywowane "słabo ukrywaną groźbą (ze strony Morawieckiego". Chodziło o to, że eurodeputowani PiS mogliby nie zaaprobować kandydatury von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Według Barretty, "Polska ultrakonserwatystów z PiS, (będąca) w złych stosunkach z Komisją (Jean-Claude'a) Junckera z powodu nieprzestrzegania (zasad) państwa prawa, ma nadzieję na rehabilitację pod egidą nowej przewodniczącej". Jak czytamy we francuskim tygodniku, Ursula von der Leyen kieruje się zdrowym rozsądkiem i dąży do całkowitego odnowienia mechanizmu obserwacji praworządności w krajach członkowskich Wspólnoty. 

Polska, zdaniem komentatora "Le Point", jest "nie do przeskoczenia", gdyż "nie można na dłużej obejść się bez współpracy z jednym z siedmiu największych krajów Unii". Co więcej, nasz kraj leży w sferze wpływów Niemiec. (...)Von der Leyen pragnie odblokować sytuację na poziomie Unii, a Merkel troszczy się o swój Hinterland (zaplecze)"-pisze Baretta. Dziennikarz odnotowuje, że nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, działając na "szczególnie zaminowanym terenie" myśli o mechanizmie państwa prawa opartym w większym stopniu na TSUE i jego kompetencjach. 

"Ponadto proponuje coroczny przegląd przestrzegania państwa prawa w każdym z krajów członkowskich UE, "gdyż w tej kwestii nikt nie jest bez zarzutu. Jest to wskazówka, by nie pokazywać systematycznie palcem krajów Europy Środkowej i Wschodniej"-wskazuje. 

yenn/Forsal.pl, Fronda.pl

Komentarze

antek.b2019.07.21 10:24
Kiedyś saska przepraszała za kępę.Jako polak też wstydzę się tej chłopki
Helena2019.07.20 17:08
A co nam po jej przeprosinach jak Polska nie ma tego stanowiska,?
Trójoka wrona2019.07.20 17:39
Może pani Szydło zostanie szefową komisji do spraw nieotrzymywania szefostwa komisji.
12342019.07.20 12:36
UWAGA BARDZO MOCNY MATERIAŁ!!!! Dyrektorka podstawówki z Torunia broni Banderowcy i oskarża rodziców Polskiego dziecka przed sądem.https://youtu.be/lqAWLqKIbkw
Agnieszka2019.07.20 12:18
Tytuł brzmi jakby po Tusku w Polsce wiernie posłuszną protegowaną Merkel była Szydło i zrobiła Morawieckiemu coś brzydkiego. Brzmi ciekawie.. Warto by było podrążyć temat :)
vanitas vanitatum et omnia vanitas !2019.07.20 11:42
w tytule jest napisane, ze przeprasza, a w tekscie, ze wyraza niezrozumienie. Czy wyrazanie niezrozumienia jest przepraszaniem?
Trójoka wrona2019.07.20 17:38
Autorzy "artykułów" na Sraniewbanie.pl już kilka razy udowodnili, że nie znają za dobrze języka polskiego
obciągał mi pewien prałat z gdańska2019.07.20 11:04
straSzydło nadaje się jedynie do sprzątania toalet w PE!
DeusMeusKosmateus2019.07.20 10:53
TE PRZEPROSINY SIE JEJ PO PROSTU NALEŻAŁY!!!
PrzyniosłaPierogówAleToNieWystarczyłoDoFotela2019.07.20 10:43
Szeroka jak stodoła gęba Szydło cała roześmiana, że się o niej mówi. Jak o dziecku specjalnej troski, które mama i tata chcą usilnie zapisać na zajęcia baletowe. Z tym, że komisja dostrzega, że dziecko jest bez rąk i nóg. Rodzice też to wiedzą i widzą na co dzień, ale że sami są niespełna rozumu, to proponują komisji ponowienie głosowania. Na pewno Merkel mogła przyrzec Matołżeszowi Morawickerowi, że kiedy dojdzie do głosowań na posady windziarki, pomocy kuchennej i asystentki szatniarza, to Szydło będzie mieć pełne poparcie wielu znaczących osobistości.
Jurek 2019.07.21 13:01
Nawet się wstydzisz podpisać komusza zarazo - takie z was kozaki za 5-tkę - lewacki śmierdzący obornik który już gnije sam z siebie! Obecnie w naszej Ojczyźnie nie posiadacie nawet 1 promila poparcia ale jak to zwykle bywa najwięcej szczekacie i wyjecie - tyle tylko że daremnie ; Naród przetarł oczy i już was spuścił do kibla na zawsze!!!
katolicyzm to nienormalność2019.07.20 10:40
Pis domaga się przestrzegania politycznych obyczajów w sytuacji, kiedy sami łamią nie tylko obyczaje, ale samo prawo i konstytucję. To oburzenie kaczyńskiego jest najlepszym potwierdzeniem wsiowej, azjatyckiej i zaściankowej mentalności partii ruskich zdrajców. Kaczyńskiego nie obowiązuje konstytucja, bo jednostronnie uznał że nie musi, ale odrzucenie Szydło jest już niewyobrażalnym zamachem na polską suwerenność.
szcze na PiS i rydzyka2019.07.20 10:39
PiS to partia opata na prawdach objawionych. Kościół katolicki od zarania swoich dziejów wmawiał ludziom różne cuda i uczynki powodowane przez jakąś religijna siłę. Pewnie i w tym wypadku chodziło o to, aby medialnie ukazać, że ponownie stara Europa w jakimś sensie zwróciła honor, pokłoniła się i przeprosiła polityków PiS-u. To co ci ludzie robią w mediach jest już tak obrzydliwe, że powoduje tylko mdłości!
andrzejhahn32019.07.20 11:14
Przeczytaj co dzilnicowemu odpisałem to i tobie to dedykuję 😁 No! Piesek do budy! 🤣😂😜
Sariel2019.07.20 10:34
Mi by było wstyd jako Polakowi, gdyby jedno z ważnych stanowisk piastowała akurat ta Polka - Za przeproszeniem wiejska baba z mentalnością kłody drewna z partii przeciwnej wolności, pluralizmowi politycznemu i postępowi
browar2019.07.22 7:55
Ty za to masz zakuty łeb, ale sobie pochlebiaj dalej...
degustator i katolik2019.07.20 10:26
Pani Merkel zadzwoniła do Pinokia i stwierdziła że strona polska przysłała im zgniłe polityczne zbuki których nikt nie wybierze i żeby PiS spadał na szczaw! A szMateuszek połajankę przerobił na hołd lenny i wcisnął ten kit żoliborskiemu pokurczowi!
andrzejhahn32019.07.20 10:34
Aj waj ta twoja nienawiść i bezsilność jest dowodem na frustrację jaka masz🤣 oj bidulo 😜 Im więcej takich jak ty, tym więcej ludzi przekonuje się że Polacy dobrze wybrali i zdaje się że Pinokio jeszcze trochę porzadzi a my będziemy tu czytać twoje skomlenie 😂 No! piesek do budy 🤣
Jurek2019.07.21 12:51
Byłeś komuchem ,jesteś pacynką lewacką i kopniesz w wiaderko jako ubecka zaraza i to jest sprawiedliwość tego świata... W to co cię czeka po drugiej stronie nie wierzysz i może lepiej bo byś się porobił ze strachu zas...cu ! mr
Nasza Beata dwa razy nie dała wybrać się2019.07.20 10:23
Nasza Beata dwa razy nie dała wybrać się europejskim lewakom!
michu2019.07.20 10:23
Takie personalne rozgrywki nie mają większego znaczenia. Dla Niemców jest istotne, że np większość prasy w Polsce jest w ich rękach i że ich stocznie rozwijają się kosztem polskich ;).
anonim2019.07.20 19:12
Aleś ty chłopie głupi, w jakiż to sposób powiększa się kapitał finansowy Niemiec przez posiadanie prasy w Polsce w swoich rękach. A z tym rozwojem ich stoczni kosztem stoczni Polskich. Czyżby Niemcy przyjeżdzali do polskich stoczni i kradli z sejfu kontrakty na budowę statków w polskich Stoczniach i budowali je u siebie. PiS chciał pomóc stoczniom i zlecił budowę Promu, sam pinokio był obecny przy stawianiu stępki. Ale przyjechały Szwaby stępkę ukradły i rozwijają swoje stocznie kosztem polskich.
michu2019.07.20 21:18
Każdy wie swoje. Są mądrzy ludzie, którzy twierdzą, że kapitał nie ma narodowości, ale są tacy, którzy twierdzą inaczej ;). Są państwa, które pilnują tego, żeby media nie były w ręku obcych narodów i są takie mądre państwa dla których to nie ma znaczenia ;)
Harry Potter2019.07.20 10:20
JAK WYGLĄDAŁA ROZMOWA TELEFONICZNA: Angela Merkel: Dzień dobry, czy rozmawiam z szefem rządu, czyli Jarosławem Kaczyńskim? Mateuszek: Nie, dorosłych nie ma w domu, czy mam coś przekazać? AM: A to PRZEPRASZAM, niech do mnie oddzwoni Jarek jak wróci.
browar2019.07.22 7:51
Hahaha, sam jesteś jak gówniarz...
Ryszard Olejniczak2019.07.20 10:16
Korzenie eliminacji Pani Premier Beaty Szydło z polityki tkwią w Polsce. Była zbyt niezależna i zbyt twardo broniła niezależności naszego kraju. Merkel przepraszając dziękuje.