19.08.13, 19:50Marta Brzezińska-Waleszczyk (fot. archiwum prywatne)

Między nami skinheadami

W weekendowej „Rz” ukazał się obszerny wywiad z posłem PiS Stanisławem Piętą. Niby nic nadzwyczajnego, parlamentarzysta nie pierwszy raz tłumaczy się ze swoich ciętych ripost i roztacza wizję, że do zwycięstwa może zaprowadzić Polskę jedynie Jarosław Kaczyński, a jednak… Pośród gąszczu pytań pada jedno, na które warto zwrócić uwagę. Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz Onet.pl, często publikujący w „Rz” pyta: „Podpisuje się pan pod hasłem skinheadowskim: „Bóg, honor, ojczyzna”? (pisownia oryginalna, oczywiście zarówno „honor”, jak i „ojczyzna” pisane małymi literami).

Poseł Pięta oponuje: „Bóg, honor, ojczyzna to nie jest żadne hasło skinheadowskie, to fundament Rzeczypospolitej zapisany sztandarach wojskowych. To przestrzeń polska, to płaszczyzna istnienia polskiego państwa, rozwoju kultury, etosu, to bardzo szerokie zakreślenie naszego narodowego funkcjonowania”.

Na stronach internetowych „Rz” nieopatrznie(?) użyte przez Nizinkiewicza sformułowanie szybko znika. Zastępuje je pytanie: „Podpisuje się pan pod hasłem: „Bóg, honor, ojczyzna”, które starają się zawłaszczyć skinheadzi”? Drukowana prasa nie jest niestety tak łaskawa dla redaktora Onet.pl, który na swoim profilu na Twitterze gorąco tłumaczył się z tego redaktorskiego chochlika. „Spokojnie, błąd przy redagowaniu. Powinno być: "pod dewizą zawłaszczaną przez środowiska skinheadowskie". Bez dorabiania ideolo” – przekonywał Wojciecha Wybranowskiego, dziennikarza „Do Rzeczy”, który mocno skrytykował ów „błąd”. „Czy kierując się logiką „Rz” mam rozumieć, że Żołnierze Państwa Podziemnego, którzy ginęli za Bóg-Honor-Ojczyzna to skini?” – pytał, podkreślając, że teksty nigdy nie idą do druku bez uprzedniego kilkakrotnego przeczytania.

Nie wdając się w pyskówkę pomiędzy redaktorami (Nizinkiewicz w końcu przeprosił: „Mój błąd w redagowaniu (..). Urażonych przepraszam!”), warto spojrzeć na nieco szerszy kontekst sprawy. Przecież nie dalej niż niespełna dwa lata temu patriotyczne hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” zostało przypisane przez dziennikarkę TVN24 zbrodniczej ideologii. Reporterka, relacjonująca Marsz Niepodległości 2011, zapytana o rodzące agresję hasła, jednym tchem wymieniła „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Błędy redakcyjne? Pomyłki? Przeoczenia, które przecież można wybaczyć w przypadku gorącej relacji z „płonących” ulic Warszawy? A może element, niewielki a jednak, wpisujący się w szerszy kontekst – próbę doklejenia polskim patriotom łatki „faszysty” (tu: skinheada, choć to chyba wszystko jedno)? Przecież premier, ramię w ramię z prezydentem, od kilkunastu miesięcy dziarsko wypowiada wojnę kibolom i skinheadom. Ostatnio do pogromców faszystów dołączył szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Gdzieś tych „faszystów” trzeba w końcu znaleźć, a zanim się ich wyłapie warto zdefiniować delikwentów. A więc, wszyscy podnoszący agresywne hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” miejcie się na baczności. Swoją drogą, to po raz kolejny sprawdza się stara prawda, że można zginąć od własnej broni, bowiem hasło „Honor i Ojczyzna” widnieje nad wejściem do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier Donald Tusk jest w 2/3 skinem?

Marta Brzezińska-Waleszczyk 


Komentarze

anonim2013.08.19 20:08
pani Marto: Zanim na Panią napadną. Szacunek i pozdrowienia z bardzo daleka! Ma Pani w sobie żywotny optymizm, pasuje PNI DO 'NAS" - tym optymizmem kiedyś "myśmy-imigranci" podbili bezwzględną tutejszą przyrodę, by stworzyć najpiękniejszy kraj do życia. AD MAIOREM DEI GLORIAM! "Jedno nasze ramię niesie Krzyż!" "God, keep our our land, glorious and free!" pozdrawiam Panią
anonim2013.08.19 20:49
A ja nie tylko mam wśród wartości 'Bóg, Honor i Ojczyzna", oprócz tego golę głowę (head) "na łyso" czyli do skóry (skin) - a więc jestem skinhedem w pełni i bardzo mi to odpowiada. No! teraz drżyjcie lewaccy pedofile.
anonim2013.08.19 21:45
Dobrze przynajmniej ,że "Bóg" napisał dużą literą .Narodowcy natomiast często maja taką manierę,że nie oddzielają tego przecinkami,choć oczywiście prawidłowo -dużą literą -to piszą .
anonim2013.08.19 23:13
sempreverita ale nie chcąc drzeć przy okazji przyznałeś, że jak na lewaka przystało masz skłonności pedofilne - wiem, wiem, nic nadzwyczajnego, lewica to głównie pedofile
anonim2013.08.19 23:17
JakóbAbrahamCukerman jak Kolenda-Zaleska. JakóbAbrahamCukerman - Bóg, Honor i Ojczyzna to zaraz narodowcy, ale Kolenda-Zaleska była pierwsza - u niej jeśli ktoś wyznaje Bóg, Honor i Ojczyzna to jest faszystą. A ja pójdę za ich światłym przykładem i dla kontrastu napiszę lewicowiec=pedofil
anonim2013.08.19 23:21
etst ma rację, jest problemem dla lewicowych pedofilów, bo nie mogą bezkarnie praktykować i propagować swoich upodobań.
anonim2013.08.19 23:58
Czemu honor ma być pisany z dużej litery?
anonim2013.08.20 0:27
Hasło „Honor i Ojczyzna” została zmieniona za czasów rządów AWS i UW bo wcześniej było „Bóg Honor Ojczyzna” a tutaj link do tej informacji http://www.wola-bemowo.pl/teksty/polski/maria/napis.htm
anonim2013.08.20 7:05
Widzisz lewacki matołku Wrogu_Z_Papieru - nawet podstawowych rzeczy nie wiesz. Honor pisze się wielką literą, bo każdą wartość cenniejsza od życia z szacunku tak się pisze. Oddasz życie Wrogu_Z_Papieru za twoje lewactwo, tolerancję czy za mordowanie nienarodzonych, albo za przemysłową produkcje dzieci na szkle? A ja za Honor oddam - pojąłeś? mieści ci się to w twoim lewym móżdżku? A w ogóle czy ty rozumiesz pojęcie Honoru? A zwróciłeś uwagę, że Honor jest zaraz po Bogu, ale przed Ojczyzną? Pojmujesz to i wiesz dlaczego tak jest? Widzisz jak nic nie wiesz Wrogu_Z_Papieru, jaki jesteś malutki niewolniku?
anonim2013.08.20 7:13
GajewskiDominik oj lewaku, lewaku - ty nic nie rozumiesz, a świadczy o tym już pierwsze zdanie w którym przypisujesz te trzy wartości głownie narodowcom. Twoje pokrętne lewackie rozmywanie tylko cię ośmiesza, natomiast przykład z Irlandią już kompletnie cię kompromituje i pokazuje, że albo masz wybujałą wyobraźnię i żadnej wiedzy historycznej, albo manipulujesz ze zlej woli wypisując głupoty. Oczywiście za chwilę - jak to lewak i nieuk - będziesz dopytywał się o źródła i linki - daj sobie spokój,nic nie dostaniesz, nie rzucam pereł przed wieprze - szukaj sobie samodzielnie.
anonim2013.08.20 12:18
Zwracamy się z gorącą prośbą o przywrócenie całego napisu “Bóg, Honor, Ojczyzna” znajdującego się na balkonie Urzędu Rady Ministrów przy Al. Ujazdowskich. W napisie tym słowo “Bóg” zostało usunięte i jest tylko “Honor, Ojczyzna”. Napis taki w Polsce nigdzie nie występuje. Jest wszędzie “Bóg, Honor, Ojczyzna”. Napisu tego nie zmienili nawet okupanci niemieccy , a zrobiły to Rządy “Solidarnościowe”, co bardzo oburza polską społeczność katolicką. http://www.wola-bemowo.pl/teksty/polski/maria/napis.htm tak dla przypomnienia
anonim2013.08.20 21:07
sempreverita nigdzie nie zaprzeczył ani skłonnościom, ani pedofilii wśród lewicy i wie co robi. A wyzwiska, którymi mnie obrzuca wynikają z tego, że nie czyta (albo czyta i nie rozumie) tego co publikują opiniotwórcze gazety w Polsce, w Niemczech czy we Francji. Zatem wszystkie inwektywy sempreverity kierowane pod moim adresem odnoszą się w największym stopniu do dziennikarzy gazet niemieckich, bo to co pisze o pedofilii na lewicy to nie moje zdanie, ani opinie, ani badania, tylko przede wszystkim niemieckich pism, a za nimi francuskich i niektórych polskich. A skoro takie rzeczy tam piszą mimo, że tam rządzi lewica, to rzecz musi być i powszechna i poważna. A zatem sempreverita jak to lewak kieruje nienawiść najbliżej, ale nie pod ten adres - bo ja tylko przekazuję tamte informacje. A zatem sempreverita krytykuj i wyzywaj niemieckich dziennikarzy śledczych - to oni zaczęli i opublikowali, a po nich francuscy i polscy.
anonim2013.08.20 21:10
poivre NIE JEST TAK, bo ci brunatni i ci czerwoni Boga wyrzucili z życia, oni wyznawali i wyznają mieszankę pogańskich wierzeń z okultyzmem