01.07.19, 07:30

Mocne słowa z Litwy: Unia Lubelska wciąż trwa

W Polsce gościł w niedzielę przewodniczący litewskiego Sejmu (Seimasu), Viktoras Pranckietis. Wieczorem jako "Gość Wiadomości" zapewnił o przemożnym pragnieniu Litwinów bardzo bliskiej współpracy z Polską. Pranckietis posunął się wręcz do stwierdzenia, jakoby zawarta w 1569 roku Unia Lubelska wciąż trwała.

Słowa te padły z okazji odbywających się w niedzielę uroczystości 450. lecia zawarcia Unii Lubelskiej. Pranckietis wskazywał, że Unia ta "nigdy się nie zakończyła" i dziś "ma swoją kontynuację".

"Polska i Litwa, szykując się do wspólnej obrony, podpisały traktat. Od zawsze na wschodzie mieliśmy bardzo poważnego wroga. Jeśli teraz to oceniamy, spoglądając w przeszłość, jesteśmy w stanie potwierdzić, że unia polsko-litewska była bardzo potrzebna. Działała ponad 200 lat po to, byśmy czuli się bardziej bezpieczni. Jakie byłyby nasze losy, gdyby nie było tego porozumienia? Nie wiemy. Wtedy, przed 450 laty wybraliśmy słuszną drogę" - mówił Pranckietis.

"Problem bezpieczeństwa był zasadniczą sprawą, szukania wspólnych sojuszy w odniesieniu zarówno do naszego wschodniego sąsiada – Księstwa Moskiewskiego, ale także zachodniego – Zakonu Krzyżackiego. Nie ukrywajmy również, że w tamtych czasach między nami były spory. Mądrość naszych władców – moim zdaniem – polegała na tym, że wyprzedzając epoki, doprowadzili do tego, że dwa państwa wspólnie połączyły się, jednocześnie zachowując odrębność. To jest po 450 latach ciągle aktualne" - dodawał.
Jak zaznaczał polityk, wspólnie Polska i Litwa są słyszane lepiej, także dlatego, że mają te same wartości i pochodzą z tego samego kręgu kulturowego.

"Oba nasze kraje były samodzielne i stanowiły związek dwóch równorzędnych państw w ramach tej unii. Najwyraźniej do tego samego musimy dążyć teraz. Wtedy kultura Polski i Litwy była pielęgnowana i dziś możemy stanowić w tym zakresie przykład dla Europy" - zaznaczał.

bsw/TVP Info

Komentarze

Marek2019.08.29 21:43
"Mądrość naszych władców – moim zdaniem – polegała na tym, że wyprzedzając epoki, doprowadzili do tego, że dwa państwa wspólnie połączyły się, jednocześnie zachowując odrębność. " Jakich władców - Zygmunt August był królem Polski i absolutnym władcą Litwy . Niechęć Litwinów do unii przełamał bardzo prosto i skutecznie , włączał do Korony kolejne ziemie ,Podlasie ,Wołyń i Ukrainę .Następnym krokiem było niechybne wcielenie Litwy .
ja2019.07.1 13:57
Litwa to obecnie słaby i mały kraj którego za niedługo nie będzie jeśli nie przyłączy się do Polski i oni to wiedzą. Dla tych co nigdy nie byli na Litwie wyjaśnię - Litwinów w kraju pozostało około 2 mln - Nie ma żadnego strategicznego położenia - Na Litwie wszystko wygląda tak jak w Polsce 50 lat temu, jedyna droga główna , reszta po wsiach i miasteczkach nawet nie są asfaltowe - Drożyzna taka że po wszystko jeżdżą do Polski, - Litwini wcale nie są mili ani uczynni, na Litwie bardzo źle się jeździ po drogach , wszyscy wszyscy są nie uprzejmi i od razu chętni do bitki. Pomimo wszytko trzeba ich przyłączać do Polski , ale nie jak równy z równym tylko powinni nam płacić tzw. lenno a to że będą w naszych granicach.
janosz2019.07.1 11:02
Boją się to se o Polsce przypomnieli. A wcześniej mieli nas w pompie, a Polaków na Wileńszczyźnie gnębili
Stanislaw2019.07.1 12:28
Ten ich lęk trzeba im uszanować. Kiedyś go mieli przed Polską, jak każdy mały naród przed większym i bardziej aroganckim - trzeba go rozumieć!
tt:@PromocjaPWS2019.07.1 8:55
Tyle lat musieliśmy na to czekać. Szkoda, że przed 39 r. tego nie rozumieliśmy.
Stanislaw2019.07.1 8:29
Nic nie może wymazać pierwotnej wspólnoty biologicznej/genetycznej ario-bałto-słowiańskiej z przełomu III/II tysiąclecia przed Chr.; przedłużonej w związku litewsko-polskim http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/ror_ibd.jpg Ten obraz przedstawia niedawne genetyczne badanie znanego z ksiąg Wedy hinduskiego rodu Rorów i kilku innych wedyjskich. Rorowie (kolor czerwony) i rody wedyjskie są w świecie najbliżej spokrewnieni z Bałtosłowianami. TO NOWOŚĆ W NAUCE!
ja2019.07.1 15:24
Pozdrawiam krajana x.P.
lolek kremowka2019.07.1 8:18
Unia - porozumienie. Unia nie oznaczała zagarnięcia przez którąkolwiek ze stron ziem drugiego państwa. Polacy osiedlali się w Księstwie Litewskim,Litwini w Polsce. To, że dużo Polaków upodobało sobie wileńszczyznę nie oznaczało, że ziemie te przeszły na własność Polski... A Polacy tak wileńszczyznę potraktowali. Czy dziś w UE UK to Polska bo Polacy stanowią tam najliczniejszą mniejszość narodową? Poza tym - my Polacy nie nadajemy się do jakichkolwiek unii, jesteśmy zawsze nastawienie na NIE i nato, że należy wszystko robić tak jak MY chcemy, bo MY wiemy najlepiej WSZYSTKO. Litwini nie lubią nas za naszą roszczeniowość i pretensjonalność, za to, że zrobiliśmy dokładnie to samo, co kilkaset lat później powtórzyli Rosjanie na Krymie (tzw. bunt Żeligowskiego).
Łukasz2019.07.1 8:03
Fakty wyglądają tak: https://www.magnapolonia.org/litwini-znow-kasaja-poszlo-o-polska-flage-na-budynku-polskiej-szkoly/
Marian2019.07.1 7:55
Tego juz odbudowac sie nie da .Litwini zniszczyli to juz w okresie miedzywojennym.Okres II WS jeszcze ten podzial poglebil
zbycho2019.07.1 8:07
Oj głupiś ty.
Polak2019.07.1 10:05
A jednak wygląda, że to ty jesteś głupi.
Marek212019.07.1 7:52
A oprócz słów jakieś fakty? Czy Polakom słowa starczą i upojeni nimi o faktach h juz nie rozmawiają? To tylko słowa o czymś, co miało miejsce 450 lat temu!
zbycho2019.07.1 8:05
A ty oczywiście wiesz najlepiej bo masz w garażu wehikuł czasu.
Polak2019.07.1 10:04
A do czego ci wehikuł czasu? Że słowa nie wystarczają, to widać dzisiaj. A o szaulisach słyszałeś, przemądrzały Zbynio?