27.07.20, 23:25fot. pxhere.com

Montaż filmów jeszcze nigdy nie był tak prosty. Poznaj oprogramowanie Wondershare

Słysząc określenie „montaż wideo”, nie trudno wyobrazić sobie profesjonalne studio, w którym większość sprzętów jest niesamowicie skomplikowana i droga. Tymczasem zwykły domowy komputer lub laptop może się stać takim właśnie małym, domowym studiem, do tego bardzo prostym w obsłudze. Jak to możliwe? Odpowiedź tkwi w oprogramowaniu firmy Wondershare, które wyznacza nowy standard wśród tego typu aplikacji.

Montaż filmów musi być intuicyjny

Oczywiście każdej czynności trzeba się nauczy

, tyczy się to również nagrywania, jak i późniejszego montowania filmów. Im lepszy materiał źródłowy, tym większy jego potencjał w postprodukcji. Jednocześnie możliwości te można poszerzyć dysponując jedynie dobrze rozplanowanym i doposażonym w efekty oprogramowaniem. Dobrze, jeśli pozostaje ono w pełni intuicyjne, a większość podstawowych funkcji jest dostępna po jednym kliknięciu.

Użytkownik, który już na wstępie gubi się w interfejsie, prawdopodobnie szybko się zniechęci i nie zmontuje świetnie wyglądającego filmiku. Uzyskanie balansu pod tym względem przyświecało w firmie Wondershare twórcom aplikacji Filmora, będącej innowacyjną odpowiedzią na potrzeby masowego odbiorcy.

Zarówno dla Windows, jak i komputerów Mac

Komputery Apple są w Polsce coraz bardziej dostępne i częściej nabywane. Filmorę można kupić do edycji wideo (Mac) bezpośrednio przez stronę producenta. Jest to osobna licencja, dedykowana jedynie dla komputerów z logo nadgryzionego jabłka, a sam program jest oczywiście odpowiednio zoptymalizowany pod tę specyficzną platformę sprzętową.

Oczywiście wciąż prym wiedzie system operacyjny Microsoftu, który instalowany jest na większości komputerów osobistych. Oprogramowania Wondershare nie mogło zabraknąć i tutaj — plany cenowe są identyczne, jak przy komputerach Mac.

Rozbudowana baza efektów — sedno nowoczesnego montażu

W zależności od poziomu zastosowań twórcy korzystają z wielu nakładanych na oryginalny obraz efektów. Czasem jest też wręcz przeciwnie, do niektórych rodzajów edycji wideo zaleca się ograniczanie mocno inwazyjnych filtrów. Jednak im bardziej pokaźna baza efektów, tym lepiej dla użytkownika, który zawsze może z nich skorzystać i sprawi, że film będzie dynamiczniejszy i unikalny.

Również po stronie widowni obecność efektów jest obecnie mocno doceniana. Ten stosunkowo niewielki wkład po stronie montażysty daje wynik w postaci nowoczesnego i profesjonalnego wyglądu materiału. Firma Wondershare preferuje uproszczone nakładanie filmów, ze wstępnymi opcjami edycyjnymi ograniczonymi do minimum. Dzięki temu z obsługą tej części Filmory jest w stanie sobie poradzić niemal każdy.

Łączenie dźwięku, obrazu i napisów w idealną całość

Tworzenie filmów może być interesujące zarówno dla profesjonalistów (FilmoraPro), jak i amatorów (Filmora9). W każdym z przypadków używa się nieco innych narzędzi, jednak sens pozostaje ten sam: przygotowanie bardzo dobrego materiału, przyjemnego w odbiorze i wciągającego widzów nie tylko samym obrazem, ale i odpowiednią formą przekazu.

Z technicznego punktu widzenia, wiele da się uzyskać stosując np. odpowiednie połączenia różnych ścieżek dźwiękowych: oryginalnej, muzycznej i z efektami. Również dodanie do podstawowego filmu napisów i animacji z nimi związanych, to automatycznie spora wartość dodana. Programy Wondershare w naturalny sposób ułatwiają operacje w obrębie tych dodatków, stwarzając potencjalnie nieskończone możliwości edycyjne.

Filmorę można pobrać za darmo (z pewnymi ograniczeniami w funkcjonalności), a także kupując dożywotnią licencję. Jest też wśród tych możliwości obecny tak pożądany obecnie model subskrypcyjny, oferujący najbardziej elastyczne warunki korzystania z oprogramowania do edycji wideo.