Niewykluczone, że to przygotowania do ofensywy na Ukrainie, na przykład do ataku na Mariupol, który mógłby nastąpić już wiosną i pogrzebać porozumienie z Mińska.

Ćwiczenia prowadzone są przez jedną z brygad zmotoryzowanych Południowego Okręgu Wojskowego w Czeczenii. Mają miejsce na poligonie Siernowodskim w Kraju Stawropolskim.

„Działania około 700 żołnierzy wspiera ponad 100 pojazdów wojskowych (w tym zmodernizowane czołgi T-72BM, samobieżne haubice „Goździk”, wyrzutnie rakietowe ognia zaporowego „Grad” oraz wielozadaniowe transportery gąsienicowe MT-LB), śmigłowce Mi-28N „Nocny myśliwy” oraz drony powietrzne” – podaje defence24.pl.

Ćwiczono zdobywanie miejscowości, której bronią „nielegalne grupy zbrojne”. Wykorzystywano zmasowany ostrzał artyleryjski, miotacze ognia, bezpośredni ogień z pokładu śmigłowców. Znaczny nacisk położono też na bezzałogowe aparaty latające, co według defecen24.pl jest już aplikacją doświadczeń z walk prowadzonych na Ukrainie.

Jest możliwe, że podobne szkolenie może oznaczać przygotowanie do wiosennej ofensywy na Ukrainie. Sprzęt, jaki wybrano do manewrów, jest podobny do wykorzystywanego w Donbasie.

bjad/defence24.pl