19.05.20, 07:54Fot. screenschot: Youtube

Na świecie doceniają sukcesy polskiego rządu w walce z pandemią i w ratowaniu gospodarki

1. W ostatnich dniach pojawiło w światowych mediach kilka informacji dostrzegających osiągnięcia Polski zarówno w walce z pandemią koronawirusa jak i w ratowaniu naszej gospodarki.

W hiszpańskich mediach spory rezonans wywołało opracowanie opublikowane przez znanego ekonomistę i specjalistę od zarządzania międzynarodowego Luisa Huete, profesora amerykańskich i hiszpańskich uczelni, który umieścił Polskę na pierwszym miejscu w UE, zarówno pod względem radzenia sobie z ze skutkami zdrowotnymi jaki gospodarczymi spowodowanymi przez COVID19.

Hiszpański profesor wziął pod uwagę ostatnie prognozy przedstawione przez Komisję Europejską dotyczące danych makroekonomicznych krajów UE oraz liczbę zachorowań i liczbę zgonów na COVID19 w przeliczeniu na 1 milion obywateli.

2. Rzeczywiście wg danych KE polska gospodarka wyjdzie obronną ręką ze skutków pandemii, a spadek PKB będzie najniższy spośród wszystkich krajów UE i wyniesie tylko 4,3% (dane przedstawione Komisji przez polski rząd są jeszcze lepsze, spadek ten ma wynieść tylko 3,4%PKB).

Podobnie jest ze wskaźnikiem zgonów na COVID19 na milion mieszkańców, on także okazał się najniższy i wyniósł tylko 4,3, wszystkie inne kraje w UE miały te wskaźniki na znacznie wyższym poziomie, sięgające jak w przypadku Włoch czy Hiszpanii 10 osób na milion.

Pod względem tym dwóch czynników (radzenia sobie ze skutkami pandemii w ochronie zdrowia i w gospodarce) Polska wg. wykresu Luisa Huete, okazała się zdecydowanym liderem w UE, za nią, choć w tej samej grupie dobrze radzących sobie krajów znalazły się: Niemcy, Austria, Dania, Słowacja i Malta, natomiast w grupie krajów najgorszych pod obydwoma względami, znalazły się: Hiszpania, Włochy, W. Brytania, Francja i Belgia.

3. Z kolei ekonomiści dużego duńskiego banku komercyjnego, który ma oddział w Polsce czyli Danske Bank, w swoim opracowaniu stwierdzają, że polska gospodarka wprawdzie odczuje w 2020 roku recesję, ale w fazę „odrabiania strat” wejdzie już pod koniec II kwartału i w całym drugim półroczu 2020 roku.

Piszą, że wpływ na taki rozwój sytuacji w polskiej gospodarce będą miały 4 czynniki: pomoc państwa, małe znaczenie turystyki w gospodarce, duży rynek wewnętrzny i wreszcie silny sektor IT.

Duńscy ekonomiści podkreślają, że polskie państwo zareagowało na nadejście pandemii dość wcześnie, dzięki czemu możliwe było ograniczenie wskaźnika śmiertelności i stosunkowo wczesne „odmrażanie” gospodarki po okresie przymusowego lockdownu.

Piszą także, że polski program wsparcia fiskalnego dla gospodarki był jednym z największych w Europie, a jego wprowadzenie było możliwe dzięki stosunkowo niskiemu wskaźnikowi zadłużenia publicznego w momencie pojawienia się kryzysu.

Kolejne czynniki, których znacznie podkreślają ekonomiści Dansk Banku to: nieduży udział turystyki w polskim PKB wynoszący 4,5% i duży rynek wewnętrzny liczący aż 38 mln konsumentów, ze stabilnym i z roku na rok, rosnącym popytem konsumpcyjnym.

Jako czwarty czynnik wyjścia przez polską gospodarkę obronną ręką z kryzysu wywołanego pandemią, wymieniają oni silny i rozbudowany sektor technologiczny i informatyczny, w tym w szczególności, branżę produkcji gier, która skorzystała jako jedna z niewielu na trwającej ciągle w wielu krajach kwarantannie.

4. Swoistą wisienką na torcie pokazującą pozycję Polski w świecie, okazał się ranking najlepszych krajów do inwestowania w 2020 roku po COVID19, zaprezentowany przez magazyn CEOWOLRD pod koniec kwietnia.

Na 80 analizowanych krajów, na 3 miejscu na świecie znalazła się Polska, po Singapurze i W. Brytanii, na kolejnych miejscach znalazły się Indonezja, Indie i Australia, Filipiny, USA, Malezja, na 10 miejscu znaleźli się nasi sąsiedzi Czesi.

Pod uwagę brano szeroko rozumiane otoczenie biznesowe i inwestycyjne w szczególności: ochronę inwestorów, infrastrukturę, podatki, rynek pracy, jakość życia, biurokrację, rozwój technologiczny, ale także poziom korupcji i wolności.

5. Świat i Europa dostrzega sukcesy naszego kraju w tych trudnych czasach spowodowanych pandemią koronawirusa, totalna opozycja w Polsce widzi samo zło i straszy rządzących rozliczeniami jak ona zdobędzie władzę.

Dobrze więc, że sukcesy polskiego rządu dostrzega większość wyborców, jest więc duża szansa, że obecna opozycja będzie opozycją nie tylko przez najbliższe 3,5 roku ale także po kolejnych wyborach.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

arbiter elegantiarum2020.05.19 12:37
Następny wypowiada się w kwestiach o których nie ma zielonego pojęcia. Ewentualnie uwierzył w ich własną propagandę.
EMD2020.05.19 10:48
Radzę ZAWSZE weryfikować dane p. Kuźmiuka Ad1) Pan Luis Huete jest tak znany, że właściwie nic sensownego z Googla o nim nie można się dowiedzieć. Wykładowca jednej z prywatnych szkół biznesu w Barcelonie, a tweet z infografiką (sam z siebie ciekawy) był przekazany niecałe 600 razy - więc nie jest to nic opiniotwórczego. A jeden ekonomista to nie kilka opinii. Ad2) W raportu KE z maja polskie dane spadku 2020 są relatywnie optymistyczne ale już 2021 pokazuje tylko +4.1 co jest drugą najgorszą prognozą w Europie (za Finlandią). Przypomnę tylko, że jak zaliczymy spadek o 5% to by wrócić na poprzedni poziom musimy mieć 5,265% w następnym roku. Innymi słowy KE prognozuje że straty z tego roku NIE ODROBIMY w przyszłym. Inflacja druga w Europie (za Węgrami). Bezrobocie 7,5% czyli prawie dwa razy większe niż w Niemczech i nawet większe niż na Węgrzech. Debet w budżecie rocznym -9,5% kontra -8.3 średnio w EU (Węgry -5.2%) W ilości zgonów na milion mieszka mieszkańców Polska jest 16 w Europie i 7 w Unii (wg worldometers.info z 18.V). Nie wiadomo skąd p. Kuźmiuk wziął swoje dane.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.19 10:06
Raz opinia międzynarodowa ocenia Polskę niesprawiedliwie, nie znają się, są niedoinformowani .... np. w sprawach praworządności, sądownictwa, LGBT itp, itd. A innym razem jak nas chwalą to się już znają i są obiektywni. Tylko kto to kupi, no poza np. większością frondoczytacieli?
Maria2020.05.19 10:09
Sukces boli - co to za rodak?
...2020.05.19 10:38
Sukces li-tylko w propagandzie boli.
TVPis2020.05.19 9:45
Wietnam i Nowa Zelandia zazdroszczą nam sukcesów w Walce z koronawirusem, Duda odpowiada, mamy szczególną opiekę Boga, bo u nas nie ma rozwiązłości seksualnej, nie to co w Czechach u których Bożego działania nie widać
...2020.05.19 10:15
Akurat Wietnam poradził sobie z pandemią wzorowo. To my możemy im zazdrościć.
TVPis2020.05.19 10:25
No tak, ale mój nick powinien wszystko wyjaśniać
Grzegorz 2020.05.19 9:15
Do wszystkich lewicowych i nieżyczliwych Polsce trolusów . Pisanie o sukcesie Polski jest jak najbardziej uprawnione. Prosty przykład z UK gdzie pracuję gdy Borysek wyszedł ze szpitala to od razu ogłosił sukces i powiedział że odnieśli zwycięstwo w pierwszej bitwie z wirusem, mimo że wtedy było ponad 20 tyś. zgonów. W tej otumanionych angolach zapanowała euforia. U nas musiałoby to być proporcjonalnie z 15 tyś. zgonów na tamten czas. Wyobrażam sobie co byście wtedy pisali. Jakby hipotetycznie wyszedł premier Morawiecki i wygłosił przemowę ala Borys .
ak2020.05.19 9:34
A to skoro jest tam tak źle, to czemu w tej brzydkiej Anglii jeszcze jesteś ? Przyjeżdżaj do kraju wiecznej szczęśliwości, a nie roń łez na obczyźnie.
...2020.05.19 9:37
Mimo wszystko, zastosowanie taktyki prostszej od cepa, w postaci zamknięcia wszystkiego, łącznie z lecznictwem wielu innych chorób, to jeszcze nie powód do wypinania się po ordery. Cristiano Ronaldo jest najlepszym piłkarzem, bo potrafi kopnąć i mocno, i celnie, a nasi piłkarze tylko jedno z tych dwóch. Taka metafora...
Roman2020.05.19 9:13
A czy na świecie doceniają również sukcesy w walce z Kazikiem ?
VINCENT PININDZY NIMA I NI BEDZIE2020.05.19 9:34
icek nas polakow typki z targowicy nie interesuja i ich antypolskie wypociny
Roman2020.05.19 9:35
Wypiłeś już piwko ?
ak2020.05.19 9:03
Świat docenia zwłaszcza sukcesy w zakupie maseczek i ich powitaniu przez premiera na lotnisku. To ostatnie to ewenement w skali świata. Brakło tylko kompanii honorowej.
VINCENT PININDZY NIMA I NI BEDZIE2020.05.19 9:32
taka partie maseczek icek zakupili wszyscy z zachodniej europy
ak2020.05.19 9:35
Słaba to pociecha.
katolicka kretynizacja polski 2020.05.19 9:03
Propagandowe pyerdolenie bez pokrycia w rzeczywistości...
VINCENT PININDZY NIMA I NI BEDZIE2020.05.19 9:30
JA JAKO KRETYN ZYDOKOMUNISTYCZNY I ANTYPOLSKI KRYTYKUJE WSZYSTKO I MYSLE ZE NAIWNIACY TO KUPIA.
Czarek2020.05.19 8:51
Trzeba zaznaczyć że sukcesy osiągamy mimo najciemniejszej ,najbardziej nieudanej na świecie, lewacko liberalnej opozycji.
...2020.05.19 8:58
A gospodarka sobie radzi mimo "pomocy" rządu.
Polak2020.05.19 8:44
Pisowska prostytutka jak zwykle kwiczy, tym razem żeby zagłuszyć pisowską cenzurę w radiu i przekręt z kupowaniem maseczek od brata partyjnego kolesia udaje że nie widzi że światowe media mówią co najwyżej o rekordowej i wciąż rosnącej ilości zachorowań w Polsce. No chyba że pisowska mafia chce się chwalić dużą zachorowalnością i własną niekompetencją.
Maria2020.05.19 8:38
Gdyby opozycja była zwykłą demokratyczną opozycją mogłaby mieć w sytuacji Polski jakąś zasługę - totalność zapewnia jej pozycję Judasza
Dam2020.05.19 9:11
Gdyby PIS był jakąś demokratyczną władzą, opozycja mogłaby być demokratyczna. "Jeśli PiS jest władzą totalną, to opozycja też musi być totalna" tak brzmiały słowa Schetyny, a skoro nazywasz opozycję totalną, to zgadzasz się że PIS jest władzą totalną.
Piotr Nowak2020.05.19 8:27
Towarzysz Kuźmiuk, piewca propagandowych goowien jak zwykle na posterunku. :)
Dam2020.05.19 8:25
Tak samo jak doceniają sukces Morawieckiego w kupowaniu maseczek nadających się na śmietnik. No bo okazuje się, że to on kazał. Muszę przeprosić Szumowskiego, on tylko dorobił się na przekręcie na kilka mln zł z firmą brata i przepisaniem aktywów na żonę. W końcu to nic takiego przy "ośmiorniczkach".
...2020.05.19 8:19
Ale propagandę ciśniecie. Jesteśmy jednym z nielicznych państw, w którym krzywa nie zaczęła się wypłaszczać, a wy pier.do.licie o sukcesach?
Czarek2020.05.19 8:52
ty sobie obrazki poodwracaj bo widać, że od drugiej strony patrzysz. pewnie z PO jesteś?
...2020.05.19 9:43
Nie, nie jestem z PO, co więcej, gardzę nimi tak samo jak ludźmi z PIS, SLD, PSL,tymi od Brauna i Bosaka. Nie ma obecnie partii w tym kraju, na którą mógłbym głosować i nie mieć wyrzutów sumienia. Na ubeka jestem za młody, na komucha zbyt liberalny, oglądam tvp, polsat, tvn oraz inne stacje, czytam gazeta.pl, fronda.pl, tvn24.pl oraz masę innych źródeł,żeby mieć własny pogląd na sprawy, a nie tylko jednym punktem widzenia się ograniczać. Do czego się teraz dopier.do.lisz?
M.a2020.05.19 8:04
Opozycja tego nie przeżyje.
...2020.05.19 8:56
Opozycja nie jest ważna. Ważne jest, jak MIŚP te "sukcesy" przeżyją.