02.05.15, 16:40Rejkiawik Islandia (fot. shutterstock)

Najszczęśliwsze kraje świata

Jak wynika z najnowszej edycji raportu „World Happiness Report 2015”, przygotowanego przez wpływowych ekonomistów - Szwajcaria, Islandia, Dania i Norwegia to najszczęśliwsze kraje świata. Przy czym trzy z czterech najszczęśliwszych krajów świata nie należy do Unii Europejskiej.

Jeffrey Sachs z Columbia University, Richard Layard z London School of Economicsi i John Helliwell z University of British Columbia sporządzają raporty o szczęściu od 2012 roku. Celem jest zwrócenie uwagi światowych rządów na fakt, że sukces to coś więcej niż wzrost gospodarczy.

 Nie ma wątpliwości, że ludzie są szczęśliwsi, gdy są zdrowsi i bogatsi, a to ma miejsce w krajach bardziej rozwiniętych. Jednak istnieją także inne czynniki, o których pisze raport.

Mianowicie, ludzie w różnych krajach są pytani o to, w jaki sposób postrzegają różne aspekty swojego życia.

Raport wyróżnia sześć zmiennych, odpowiadających za ¾ różnic w poziomach szczęścia pomiędzy krajami. Są to: PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, oczekiwana długość zdrowego życia, wolność podejmowania życiowych wyborów, szczodrość i wolność od korupcji.

Wsparcie społeczne i szczodrość są stosunkowo niezależne od rozwoju gospodarczego – co może stanowić wyjaśnienie, dlaczego niektóre biedne kraje mają szczęśliwsze populacje niż silniejsze demokracje Zachodu, np.: Meksykanie, którzy są szczęśliwsi niż Amerykanie, czy Brazylijczycy niż Luksemburczycy.

W najszczęśliwszych krajach system opiera się na uczestnictwie i demokracji bezpośredniej. Znajduje to zastosowanie w przypadku Szwajcarii z jej demokracją bezpośrednią i silnymi wspólnotami lokalnymi, ale także w przypadku krajów skandynawskich, które, jak twierdzi Sachs, „mają być może najwyższy poziom kapitału społecznego na świecie”.

Najszczęśliwsze kraje mają niewielkie populacje (największym krajem pod względem liczby ludności w pierwszej dziesiątce jest Kanada z 35 mln mieszkańców).

Jednak skupianie krajów w duże bloki, np.: Unię Europejska, nie pomaga budować kapitału społecznego – pisze portal forsal.pl

W przypadku poziomu szczęścia skuteczniejszym jest skupianie się na małych sprawach i ostrożność wobec sieci relacji, które sprawiają, że społeczeństwa funkcjonują.

KZ/Forsal.pl

 

Komentarze

anonim2015.05.2 17:38
Nie mogę się doczekać raportru o najnieszczęśliwszych krajach, opartego na procencie samobójstw, depresji, chorób psychicznych, rozpadów małżeństw, przestępczości wśród nieletnich, itp. Nie zdziwiłbym się, gdyby to były te same kraje, co wymienione powyżej.
anonim2015.05.2 17:41
Fronda rozpowszechnia lewackie brednie o najszczęśliwszych krajach. Okazuje się że te najszczęśliwsze to jednocześnie najbardziej socjalistyczne, najbardziej postępowe i najbardziej antyreligijne. Lewicowość = szczęście ;-)
anonim2015.05.2 18:02
Albo "Frądzie" odbija, albo jakiś lewacki haker napisał ten artykuł.
anonim2015.05.2 18:09
@Katniss Everdeen -------------------------------------------------------------------------------------------- "Przy czym Duda jest za UE, tylko jemu chodzi o pieniądze, nie wolność, którą daje Unia. A chcąc mieć posadkę sprzeciwia się euro." --------------------------------------------------------------------------------------------- Pozostaje to bez najmniejszego związku z tematem dyskusji... --------------------------------------------------------------------------------------------- "Ale cebulactwo woli własną, biedną jak podkarpacie walutę". --------------------------------------------------------------------------------------------- Wedle oficjalnych danych, nota bene, unijnych, najbiedniejszym regionem w całej UE jest akurat nie Podkarpacie, a Lubelszczyzna. Jeśli więc już sili się szanowna na wprowadzanie elementów ironii, czy też porównań, warto czynić to porządnie... ---------------------------------------------------------------------------------------------- "Wolicie własną biedę niż dobrobyt z zachodu. Cebulak chwyta złotówkę, która leżała w rzygowinach schlanego szwagra, a brzydzi go euro, bo mógł nim płacić gej w Starbucksie." -------------------------------------------------------------------------------------------- Temat zmiany waluty w ogóle nie powinien stać się przedmiotem sporów kampanijnych. Polska po prostu NIE jest i prawdopodobnie jeszcze długo nie będzie gotowa na przyjęcie euro. To zamyka wszelką dyskusję na obecnym etapie. Politycy skutecznie wykorzystują tego rodzaju sporne kwestie, aby móc przez to manipulować opinią społeczną... Poza tym ten "dobrobyt", o którym Pani raczyła wspomnieć, nie wszędzie się sprawdził... Proszę mieć to na uwadze...
anonim2015.05.2 18:18
"Szwajcaria, Islandia, Dania i Norwegia to najszczęśliwsze kraje świata." Tego nie uwierzę nigdy, szczególnie Dania i Norwegia to multikulturalne piekło na ziemi.
anonim2015.05.2 18:26
@Katniss Everdeen Czyżbyś nie spostrzegła mej dotychczasowej działalności w strukturze portalu?? :)
anonim2015.05.2 18:56
UWAGA ! na Katniss Everdeen - to kacapski trol nowo wpuszczony na forum - nie zwracać uwagi na jej/jego bełkoty wpisywane, tylko zgłaszać do usunięcia
anonim2015.05.2 19:01
Ach, ta Szczęśliwa Szwecja! Zaczynam rozumieć szwedki - podobno 23% szwedek w wieku siecznym zaznaje gwałtu od śniadolicych Nowoszwedów. Dla normalnej kobiety to trauma, dla szwedki powód do szczęścia.
anonim2015.05.2 20:26
Ale was ukłuło, frondokatolicy. Tak się składa, że najbiedniejsze, najbardziej zacofane kraje świata to jednocześnie te najbardziej religijne.
anonim2015.05.2 20:35
Tam gdzie w kraju nie ma króla , nogę stawia Żyd i to już zawłaszcza i to jest jego ziemia obiecana. Polacy zacznijmy myśleć dla nas najlepszy kandydat na prezydenta to taki który chce monarchii ! Żadne Dudy !! Tylko jeden może być prezydentem Rzeczpospolitej GRZEGORZ BRAUN!! http://www.dlapolski.pl/spotkanie-z-grzegorzem-braunem-w-krakowie Media panikują na jego widok!! Ostatni czas na myślenie!!
anonim2015.05.2 20:45
@Katniss ... czy naprawdę uważasz że dokładnie taka sama waluta jest odpowiednia dla krajów o tak diametralnie róznych poziomach gospodarki jak IV Rzesza i Polska? Bo już nawet w przypadku dużo mniejszej róznicy poziomów jak Hiszpania czy Grecja to się nie sprawdziło? Naprawdę w to wierzysz ... czy tylko udajesz idiotkę?