06.07.21, 09:02fot. defense.gov

NATO utrzyma swoją obecność na Morzu Czarnym po incydencie z brytyjskim niszczycielem. Rosja obawia się utraty dominacji

- „NATO zajmuje zdecydowane stanowisko, jeśli chodzi o wolność żeglugi i fakt, że Krym to Ukraina, a nie Rosja” - Stwierdził James Appathurai, Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego NATO w krajach Południowego Kaukazu i Azji Środkowej.

NATO uważa, że ​​Morze Czarne nie jest rosyjskie, Sojusz utrzyma swoją obecność w regionie i zacieśni współpracę z partnerami – oświadczył w wywiadzie udzielonym gruzińskiemu Pierwszemu Kanału Telewizji James Appathurai, Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego NATO w krajach Południowego Kaukazu i Azji Środkowej.

Przedstawiciel Sojuszu powiedział, że NATO zamierza zdecydowanie bronić wolności żeglugi i podkreślił powszechnie znany na całym świetie fakt, że Półwysep Krymski i jego wody terytorialne należą do Ukrainy.

Appathurai podkreślił, że „Federacja Rosyjska musi zdać sobie sprawę, że sojusznicy NATO nie wycofają się z tej kwestii”.

Specjalny wysłannik NATO oskarżył Rosję o „dalszą destabilizację regionu” і dodał, że „Rosja rozmieszcza broń na Krymie, w tym systemy rakietowe, co komplikuje swobodę żeglugi”.

Komentując incydent z brytyjskim niszczycielem 23 czerwca na Morzu Czarnym, Appathurai zauważył, że Londyn dostarczył Sojuszowi wszystkie informacje, a NATO ma pełny obraz tego, co się wydarzyło.

W związku z tym Sojusz zachowa swoją reprezentację na Morzu Czarnym, aby wspierać sojuszników i partnerów NATO – podsumował Specjalny Przedstawiciel Jensa Stoltenberga w krajach Południowego Kaukazu i Azji Środkowej.

Z kolei Rosja obawia się utraty dominacji na Morzu Czarnym, brakuje jej siły, by ją utrzymać, twierdzi Wadym Skibicki, przedstawicel Głównego Zarządu Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy.

Wywiad wojskowy Ukrainy odnotowuje, że od 2015 roju Rosja zaczęła szybko zwiększać swój wojskowy komponent na okupowanym Krymie. I kiedy odbywają się międzynarodowe wojskowe manewry morskie, Rosja opracowuje różne sposoby i metody rażenia tych grup, które tworzą się na Morzu Czarnym. Jednak wspólnota międzynarodowa demonstruje swoją solidarność z Ukrainą i dokłada wspólnych starań w ramach zagwarantowania bezpieczeństwa w naszym regionie. Rosja tego naprawdę się boi”czytamy w oświadczeniu Głównego Zarządu Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy na Facebooku.

Przypomnijmy, na Morzu Czarnym trwają największe w swej historii coroczne międzynarodowe manewry wojskowe Sea Breeze 2021. W tym samym czasie Rosja skierowała na morze prawie wszystkie okręty Floty Czarnomorskiej.

Zdaniem Wadyma Skibickiegodziałania te są spowodowane strachem kraju-agresora przed utratą swojej dominującej roli na północy Morza Czarnego. Rosja próbuje zademonstrować, że jest gotowa do obrony swoich interesów przy wykorzystaniu siły militarnej, ale jej wyraźnie nie wystarcza sił i zasobów na Morzu Czarnym.

Jagiellonia.org

Komentarze

Krystian2021.07.7 6:44
“Wojny nie będzie, ale rozgorzeje taka walka o pokój, że tu kamień na kamieniu nie pozostanie”.
Maciej Piwowar2021.07.6 15:33
TYPOWE NATOWSKIE BLA.bla,la. Kamrat wrócił z wczasów z Krymu. I mała godka: to co Zachodnie i Nasze gadzinówki fanzolą to BICIE PIANY Fantazy i Kłamstwa.
PIS to stan otepionego umysłu2021.07.6 12:33
pamiętajcie pisiory, że obowiązuje Konwencja z Montreux, która określa jakie okręty i jakiej klasy i ile może przebywać na Morzu Czarnym z państw, które nie leża nad tym morzem i gwarantuje wam nieukom pisowskim, że nikt i nic nie zmusi Turcji do zmiany przestrzegania tej konwencji i już widzę, jak 2 amerykańskie lub brytyjskie okręty walczą z Flotą Czarnomorską, tylko pisiorstwo na tym śmiesznym koszernym portaliku wygrywa wszystkie wojny z Putinem
"obowiązuje Konwencja z Montreux"2021.07.6 12:48
Zacytuj mi ten artykuł, cały w oryginale.
kapral FSB2021.07.6 19:24
On tylko cytuje RT za przyzwoleniem.
oto cały PIS2021.07.21 7:16
to sobie poszukaj i przeczytaj, jako pisowiec tego nie potrafisz? udowadniasz tym samym, że PIS to stan tępego umysłu
Anonim2021.07.6 11:50
Pan Appathurai oczywiście słusznie zapodaje że Morze Czarne nie jest rosyjskie, ale myli się w kwestii Krymu. Jak najbardziej rosyjski jest.
co robi Rosja nad Morzem Czarnym?2021.07.6 11:40
Morze Czarne od zawsze jest własnością NATO, tylko nienawidzący NATO i USA osobnik może twierdzić inaczej i oczywiście wszystkie surowce naturalne znajdujące się na dnie morza są własnością NATO i są tylko tymczasowo (samowolnie) zarządzane nieprawnie przez inne państwa, które nie uznają boskości NATO, które jako pakt obronny ma najwięcej napaści na inne kraje a wiadomo, że najlepszą obroną jaką zna NATO jest tylko i wyłącznie obronny atak
xyz1232021.07.6 9:47
NATO musi wreszcie przestac prowadzic polityke miekkiej fajki z ruskami. Plywac zgodnie z prawem miedzynarodowym, a jak jakis rusek wyskoczy to zatopic okret, pare samolotow zestrzelic i powiedziec "ups, I'm sorry" jak Turcja. Skonczy cie zyganie ruskow.
rezerwa 19792021.07.6 11:45
ale się pisiorze rozpędziłeś, amerykanie widzą, że jesteście głupimi oszołomami dlatego nic poważnego nigdy wam nie sprzedadzą bo narobicie syfu, , sprzedali wam rakiety Jasmm bez kodów i naprowadzania radioelektronicznego aby podobny tobie pisowski oszołom nie narobił problemów, jedynie co wam pozwolono to pisać do woli o potędze pisowskiej Polski i setkach wypraw na Moskwę w celu przywołania do porządku Moskala, gdzie was Kaczyński produkuje? w szambie?
xyz1232021.07.6 13:01
skad w ogole pomysl, ze jestem pisiorem lol? :D, a tera po kolei panie foliarz frakcja :kochom rassyje" => JASSM a nie "jasmm"; "bez kodow" czyli po milion razy powielana BYZYDURA; "naprowadzanie radioelektroniczne" JASSM co ty bredzisz?; a o tej potedze pisowskiej WOLSKI (Polska tego tworu nie nazywamy) i pisaniu o niej to juz zes ajeb4l jak dzik w sosne :D:D:D
rezerwa 19792021.07.21 7:18
po typowym durnym dla pisowca wpisie
A ja na to :2021.07.6 9:39
Brawo NATO !
Prawda Tudej2021.07.6 9:20
To brytyjski okręt, agresywnie i podstępnie podpłynął pod spokojnie i pokojowo lecące sobie pociski rusyjskie.
realia2021.07.21 7:20
i otrzymał to co chciał