16.06.19, 16:03

Nauczyciele dostaną największą podwyżkę w historii

To największa podwyżka w historii - tak o prawie 10-procentowym podniesieniu pensji nauczycielom powiedział poseł PiS Zbigniew Dolata. Większe wynagrodzenia, które będą wypłacane od 1 września, zapewnia nowelizacja Karty nauczyciela. O tym, a także o podwójnym roczniku uczniów, który w nowym roku szkolnym rozpocznie naukę w szkołach średnich, rozmawiali w audycji "Tydzień kontra tydzień" Dominik Tarczyński (PiS) i Andrzej Czerwiński (PO).

W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy Karta nauczyciela. Oznacza to m.in. wzrost pensji nauczycieli o 9,6 proc., wprowadzenie dodatku dla nauczycieli stażystów, określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo i skrócenie ścieżki awansu. - Łącznie z podwyżką, którą już od stycznia tego roku wypłacono, mamy w sumie 15-procentową podwyżkę płac nauczycieli. Jest ona największą w historii - skomentował po przegłosowaniu nowelizacji Zbigniew Dolata, poseł PiS.

W oświacie w tym tygodniu działo się jednak więcej. Ósmoklasiści i gimnazjaliści poznali wyniki sowich egzaminów, od których zależy to, czy dostaną się do wymarzonej szkoły średniej. W tym roku w rekrutacji do liceów i techników bierze udział podwójny rocznik. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapewnił, że miejsc wystarczy dla każdego.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński podkreślił, że zmiany zawarte w znowelizowanej Karcie nauczyciela wprowadzają konkretne podwyżki. - Średnie wynagrodzenie w przypadku nauczyciela stażysty będzie wynosiło 3338 zł, w przypadku nauczyciela kontraktowego - 3705 zł, jeżeli chodzi o nauczyciela mianowanego - 4806 zł, zaś odnośnie nauczyciela dyplomowanego - 6141 zł. To są konkrety, a przecież dochodzi jeszcze jednorazowe dodatek motywacyjny dla nauczyciela stażysty w wysokości 1 tys. zł. Realizujemy zatem obietnice, które złożyliśmy - zanaczył.

Parlamentarzysta odniósł się także do kwestii podwójnego rocznika uczniów, który od września rozpocznie naukę w szkołach średnich. - Mamy tu straszenie, że podwójny rocznik oznacza katastrofę. To nieprawda, bo nie ma w ogóle takiego zagrożenia. Przecież wszystko zależy od wyników egzaminów - przypomniał Dominik Tarczyński.

Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, stwierdził, że NSZZ "Solidarność" przed wyborami w 2015 r. jednoznacznie opowiedziała się za rządem Prawa i Sprawiedliwości. - I podczas ostatniego strajku nauczycieli było widać, że zostało zawarte porozumienie z jednym związkiem zawodowym, a więc właśnie tym, który popiera dany rząd - zaznaczył. Dodał, że nauczyciele mogą czuć się rozczarowani. - Harują i niewiele zarabiają, a widzą dokładnie, że inne grupy zawodowe, które protestowały, dostały bardzo wysokie podwyżki, np. mundurowi - powiedział.

Goście radiowej Jedynki rozmawiali też m.in. na temat wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i zawartego tam porozumienia o polsko-amerykańskiej współpracy obronnej.

Źródło: PolskieRadio.pl

Komentarze

wyborca z dworca2019.06.17 8:25
A co z tzw. budżetówką? Już blisko 4 lata czekamy.
dociekliwy2019.06.17 7:25
no to facet popuścił wodze fantazji, takich bzdur dawno na frondzie nie czytałem, moja żona dyplomowana nauczycielka dostała 140 ,00 PLN z przyobiecanych przez rząd 600,00 PLN,pytam kto ukradł te pozostałe pieniądze,
Robert2019.06.17 9:58
To ja dociekliwie zapytam ile teraz wynosi pensja bo na pewno minimum 3 tys. jak nie więcej wliczając w to dodatek za wysługę lat.
anszal2019.06.17 11:06
ja Ci odpowiem nie wprost: kiedy "dociekliwemu" (przy stanie licznka czerwonych i zielonych łapek po 0) wcisnęłam zieloną łapkę w dół -efekt był taki: czerwona 2, zielona 1. skąd tu taka manipulacja nawet komentarzami, żeby nie było jestem nauczycielem dyplomowanym i dociekliwy powiedział prawdę!
helena2019.06.17 6:17
najpierw niech wezma sie za edukacje dzieci a pozniej podwyzki przeciez tu nie codzi o podwyzki tylko psucie SZKOLY POLSKIEJ po tych strajkach wiemy przynajmnie kto uczy nasze dzieci,pozwalniac nie nadajacych sie do pracy z dziecmi mlodzieza niech zajma sie gdzie indziej ideologowaniem to dzialacze nie nauczyciele,niektorym zawsze bedzie malo nawet jak maja miliony
anszal2019.06.17 11:07
a przyszło Ci do głowy, że nauczyciele zostali bezczelnie wykorzystaniw grze politycznej?
Urszula.2019.06.16 21:51
Eeee, tam. Żadne historyczne. Największe podwyżki pensji były za Gierka.
Ryszard Olejniczak2019.06.16 19:33
Za to uczniów kończących podstawówkę i gimnazja, spotka największy od wielu dziesięcioleci horror. Tym bardziej podły, że użyto ich jako politycznego towaru. Tak zostali potraktowani przez jednych, kiedy tworzyli gimnazja i podobnie przez następców którzy je likwidowali. To tak jakby jedni przed czołgami pędzili dzieci a po zmianie kierunku frontu, te dzieci przejęli i pędzili przeciwnicy.
Andrzej Malik2019.06.16 18:05
A możecie powiedzieć skąd na to będą pieniądze? Bo na razie to nie ma żadnych dodatkowych pieniędzy budżetowych, a jedynie przerzucenie tego na samorządy.
MARCIN S.2019.06.17 0:33
MALIK! A CO TY GADASZ! NIE WCISKAJ LUDZIOM CIEMNOTY! POCZYTAJ ARTYKUŁ ODNOŚNIE ZAŁOŻEŃ BUDŻETOWYCH ! JA PRACUJĘ W SAMORZĄDZIE! NIE MOŻNA OT TAK SOBIE, ŻE SIĘ PRZERZUCA, LUB NIE! TO MUSI BYĆ ZGODNIE Z USTAWĄ O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM ! POCZYTAJ ! JEJ NIE ZMIENIALI TERAZ ! CZYLI NIE JEST TAK BZDURNIE PISZESZ!
Andrzej Malik2019.06.17 9:06
Po pierwsze Marcinku- nie krzycz, bo Ci żyłka pęknie. Po drugie- bardzo Ci współczuję, że pracujesz w samorządzie. Po trzecie- strasznie bełkoczesz. Szkoły podstawowe i średnie są na garnuszku samorządów. Rząd wspaniałomyślnie robi podwyżkę dla nauczycieli, ale nie przekazuje żadnych dodatkowych pieniędzy (bo w budżecie ich nie było, a i nie było żadnej nowelizacji budżetu). Czyli skąd mają się pojawić dodatkowe pieniądze dla nauczycieli? Możesz wskazać źródło finansowania?
Ha, ha...2019.06.16 16:23
oszczany dzielnicowy podziwiam brak wstydu i wszelkich lingwistycznych umiejetnosci
szcze na PiS i rydzyka2019.06.16 16:19
Niedawno szMateuszek mówił, że dalsze podwyżki dla nauczycieli to worek bez dna i nie ma na to pieniędzy!
ada2019.06.16 16:28
A my na ciebie, ciulu. Fajnie? Nie udław się swoim jadem:)))
Grzegorz2019.06.16 21:31
A ja szcze na Ciebie pedale
Hi\\\\054 hi....2019.06.16 16:15
No paczajta!!! Miesiąc temu nie było pieniędzy i już nagle są! widać nieRząd chce przed jesiennymi wyborami, nauczycieli podkupić!
szymek2019.06.16 18:28
Cóś pieprzycie Hipolicie , cóś pieprzycie ......podwyżka jest zgodna z porozumieniem , ta kwicząca i mucząca zgraja nie powinna tego brać , Sławek im załatwi więcej.....