01.09.21, 07:15Fot. Jakub Szymczuk (KPRP) via prezydent.pl

,,Nie pozwolimy naruszać naszych granic!''. Mocne słowa prezydenta Dudy w Wieluniu

"Wieluń jest symbolem terroru wojennego, okrucieństwa, złamania zasad, Wieluń jest symbolem tamtej wojny dla Polaków. Zginęło nas 6 milionów, a niecałe 250 tys. z tego to byli żołnierze" - mówił prezydent Andrzej Duda w Wieluniu, gdzie miały miejsce obchody rocznicy ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, co stało się początkiem wybuchu II wojny światowej.

Podkreślił, że tamten świt, który wstawał 82 lata temu, to był dzień, który witał mieszkańców Wielunia i Polaków już w zupełnie innej rzeczywistości – rzeczywistości utraty wolności, ale przede wszystkim rzeczywistości okupacji, grozy, cierpienia, utraty życia.

"Tu, w Wieluniu, byliśmy pierwszą ofiarą II wojny światowej. Byliśmy ofiarą od pierwszego jej momentu"

– mówił Prezydent, dodając, że zapłaciliśmy za tamtą napaść straszliwą cenę.

"Nie ma polskiej rodziny, która kogoś nie straciła w trakcie II wojny światowej, w taki czy inny sposób – poległego lub zamordowanego, bardzo często zakatowanego. Jesteśmy z tego dumni, że się nie ugięliśmy, że było polskie państwo podziemne, że trwał opór, a później walka o wyzwolenie Polski, że nigdy się nie zatrzymaliśmy i nigdy się do końca nie poddaliśmy"

– akcentował.

Prezydent dodał, że zapłaciliśmy bardzo wysoką cenę, ponieśliśmy straty, za które nigdy nie otrzymaliśmy żadnego zadośćuczynienia.

"Nikt przyzwoity nie może się zgodzić na to, by po dziesięcioleciach podle oskarżać Polaków o jakikolwiek, zwłaszcza instytucjonalny udział w zbrodniach II wojny światowej. Polacy byli zgnębionym narodem, ofiarą II wojny światowej i to jest prawda o tamtych latach i tamtych krwawych dniach"

– wskazywał.

Polski prezydent zaznaczał, że nikt nie stracił tylu obywateli co Polska, jeśli brać pod uwagę stosunek liczby ofiar do całości społeczeństwa. Przypomniał, że zginęło 16 proc. populacji kraju i wydarzenia z tamtych lat muzą być przestrogą jeśli chodzi o wiarę w to, że pokój jet wieczny i nigdy nikt nas nie zaatakuje.

Dodawał:

Naiwny jest ten, kto uwierzy w opowieści o tym, że nic takiego się już nie powtórzy. Nie powtórzy się wtedy, kiedy będziemy silni. Nie powtórzy się wtedy, kiedy będziemy zdecydowani. Nie powtórzy się wtedy, kiedy nie będzie się opłacało przyjść tutaj z bronią w ręku i zaatakować nas, burzyć nam domu i palić nam pola. Nie będzie się opłacało, bo takie działanie spotka się ze zdecydowaną, ostrą odpowiedzią”.

Wskazywał tu na hybrydowe metody prowadzenia konfliktów. Dalej mocno podkreślił:

Musimy na nie zdecydowanie odpowiadać i odpowiadamy. Nie pozwolimy naruszać naszych granic”.

Zapowiedział, że Polska będzie odpowiedzialnie realizować swoje zobowiązania chociażby w kwestii sojuszy. Akcentował też:

Nie będę tolerował nieodpowiedzialnych zachowań. Nie będę tolerował nieodpowiedzialnych słów. Nie będę tolerował prób destabilizowania naszego kraju”.

dam/PAP,Prezydent.pl

Komentarze

Pauza pauzą pauzę pogania2021.09.2 11:03
jw.
PRACOWNIK SOLARIUM2021.09.1 14:05
Pracownicy solariów pozdrawiają indianina Du(p)ę Andrzeja - aleś se pan bronz szczelił :) :) :
Anonim2021.09.1 13:52
Budyń ty podnóżku żydowski... jak by wojna wybuchła, to pierwszy byś przez Zaleszczyki spyerdylał śmieciu, jak nasze "elyty" w 39'
ben2021.09.2 11:34
Ty POpaprańcu jeden, dalej tę komunistyczno-bolszewicką propagandę szerzysz o uciekaniu przez Zaleszczyki. Emigracja najwyższych władz w sytuacji napaści dwóch sąsiednich mocarstw była wręcz obowiązkiem, tak jak to zrobiły władze innych krajów zaatakowanych przez Niemcy. Tylko emigracja dawała możliwość jakiejkolwiek walki i stawiania oporu.
awerghsdf2021.09.1 13:52
zmiennokształtny pą rezydą chce przywrócenia aborcji eugenicznej, władzuchna smakuje, więc trzeba kogoś sprzedać dla kontynuacji siedzenia w wygodnym siedzisku
Jazzz2021.09.1 13:34
Nie będę tolerował ??? Lepsza by była deklaracja - nie będę wetował propolskich, propaństwowych, antykomunistycznych i antymarksistowskich ustaw. Ciągły marsz w tył nie wróży dobrze bezpieczeństwu Polski. Aby Polska mogła być bezpieczna, Kramek i jego towarzysze musieliby siedzieć w więzieniu. I każdy kto zniszczyłby cokolwiek, co zostało zbudowane, postawione przez Wojsko Polskie, musi trafić do więzienia, bo to czyny o badzo wysokiej szkodliwości społecznej. Bezpośrednio, albo pośrednio godzą w bezpieczeństwo państwa. A rozerwanie zabezpieceń granicznych, TO DYWERSJA.
UWAGA NA AGENTÓW2021.09.1 13:13
(Z listu carycy Katarzyny II do Nikity Panina ministra spraw zagranicznych Rosji w latach 1764-1780.) „Istnieją różne narody, a raczej różne narody mają różnego ducha. Jedne można podbić i przesiedlić w celu zagarnięcia ich ziem, a świat nie podniesie wrzasku – to małe narody, plemiona. Z innych można uczynić małym wysiłkiem niewolników i będą chętnie lizali rękę Pana – to narody o podłej duszy, od kolebki niegodne samostanowienia, w wielkich obszarach Azji roztopią się bez śladu. Z trzecimi wreszcie nie można zrobić ani tego, ani tego, przynajmniej nie od razu – to Polacy. Nie można zaanektować ich państwa, bo trzeba byłoby się dzielić z Prusami, Austrią, Turcją i Bóg wie jeszcze z kim; narzuca to europejska równowaga sił. Po drugie nie można tego zrobić od ręki, gdyż są to znakomici żołnierze, a cały naród gdy otwarcie zagrożony, przypomina wściekłego wilka w nagonce. Zbyt dużo by to kosztowało, należy więc zdemoralizować ich do szpiku kości. Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę… Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba. Będą Oni walczyć długo, bardzo długo, nasze prochy przepadną, ale przyjdzie czas gdy sami sprzedadzą swój kraj, sprzedadzą go jak najgorszą dziwkę. My rozpoczniemy ten proces Panin! Korupcją „milczących psów”, którzy będą nimi rządzić. Bogactwem i głodem, które biednych podjudzą przeciw możnym, tych drugich zaś napełnią takim strachem i podłością, że uczynią wszystko dla zachowania swego bogactwa. Zepsujemy ich kultem prywaty, złodziejstwa, rozpusty, wszelaką demoralizacją i wiodącym ku niej alkoholem. Stworzymy tam nową oligarchię, która będzie okradać własny naród nie tylko z godności i siły, lecz po prostu ze wszystkiego, głosząc przy tym, że wszystko co czyni, czyni dla dobra ojczyzny i obywateli. Niższe szczeble tych krwiopijców będą uzależnione od wyższych w nierozerwalnej strukturze formalnej i nieformalnej piramidy. Trzeba będzie starać się, by w piramidę wpasowany był każdy zdolny i inteligentny człowiek, by zechciwiał w niej i spodlał. Niedopasowywalnych szaleńców, nieuleczalnych fanatyków, nałogowych wichrzycieli i każdą inną wartościową jednostkę wyeliminujemy operacyjnie. Zadanie to jest wielkie Panin, lecz i efekty będą wielkie. Polska zniknie w samych Polakach! Wtedy właśnie, gdy będzie wydawało się im, że mają wolność. Ale ja tego nie doczekam Panin, zaczniemy jednak ten proces”.
edi2021.09.1 13:06
A ja UFAM PiS i Prezydentowi Andrzejowi Dudzie - czytam historię polecam "DZIEJE POLSKI" prof Andrzeja Nowaka - SĄ SIŁY W EUROPIE I NA ŚWIECIE KTÓRE POLSKĘ CHCIAŁYBY W ŁYŻCE WODY UTOPIĆ ZA JEJ NIEUGIĘTOŚĆ W WIERZE KATOLICKIEJ, ZA JEJ WOLNOŚĆ I REPUBLIKAŃSKI SYSTEM OPARTY NA CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ - DLATEGO MUSIMY POSTĘPOWAĆ MĄDRZE I NIE DOPUŚCIĆ DO KOLEJNYCH ROZBIORÓW - TRZEBA SIĘ MODLIĆ OPATRZNOŚĆ CZUWA JEZUS JEST PANEM POLSKI A JEJ KRÓLOWĄ MARYJA - SURSUM CORDA !!
Adeptus2021.09.1 13:22
Panami Polski powinni być Polacy, a nie jakiś joszke rodem z Izraela. adeptusrpg.wordpress.com
Cala Polska w granicach oddała suwerenność Unii2021.09.1 10:27
za judaszowe lichwiarskie euro!
Anonim2021.09.1 10:12
Cała afera stąd, że PiSdzielce muszą pokazać że nie są miękiszonami. Z amerykanami nie wyszło, z UE też wyszli na miękkie faje, to chociaż na naszym podwórku pokażą ciemnemu ludowi, że som twarde jak Roman Bratny, i byle afgańska baba z kotem nam nie podskoczy. A ciemny lud to kupi i wróci zadowolony do swojej miski ryżu. 😁😁😁
Adeptus2021.09.1 12:58
Nawet jeśli, to co z tego? Wolę, żeby PiS robił coś dobrego dla Polski choćby na pokaz, niż żeby nie robił. adeptusrpg.wordpress.com
memoria2021.09.1 9:34
Nie pozwolimy naruszyć granic, ale o Grodnie bronionym bohatersko przed Sowietami w 1939 r. pamiętamy.
Anonim2021.09.1 10:15
O kolejce do spier..dalania w Zaleszczykach również. Jaka szkoda, że Rumuni wtedy nie postawili płotu i nie rozciągnęli drutu.
mniam2021.09.1 9:14
Taki wpis u Amerykańców (tłumaczenie automatyczne): "CDC poinformowało wszystkie szpitale w USA, że od sierpnia do listopada 2021 r. mogą spodziewać się, że wszyscy lekarze i wszystkie szpitale w całym kraju będą spodziewać się wybuchu choroby podobnej do polio wśród dzieci, średnio w wieku 5 lat. Dzieci będą miały paraliż kończyn i twarzy. CDC poinformowało szpitale, gdy napotkają te objawy AFM (Ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego), tak to wygląda, bądź przygotowany, kiedy wejdą i upewnij się, że zdiagnozujesz to w ten sposób. CDC mówi No Cure i rozpocząć wczesną fizjoterapię, aby spróbować przywrócić normalne funkcjonowanie nerwów. Na stronie internetowej CDC. Nagrywanie AFM rozpoczęło się w 2014 r. Jednak również na stronie internetowej CDC, AFP (Ostre Paraliż Wiotczały) jest rejestrowane w wystąpiły w 2001 r. ze szczepionek na bazie polio na Filipinach u dzieci. Więc wiedzieli o tym od 2001 roku, a NIE 2014 roku. Każdego roku jest tylko 1 zastrzyk, CDC zaleca i naciska na ludność od sierpnia do ostatniego tygodnia października. Wskazówka: zastrzyk na grypę."
mniam2021.09.1 9:16
I jeszcze takie linki: ... ... https://www.cdc.gov/acute-flaccid-myelitis/cases-in-us.html ... ... https://www.cdc.gov/media/mmwrnews/2001/n011012.htm#mmwr3
Józef2021.09.1 8:53
W rocznice wybuchu wojny Duda zamiast łączyć ludzi to ich dzieli. Jeżeli nie popierasz PiS - u jesteś przeciwko Polsce. Dużymi literami to piszą dzieci lub psychopaci.
Anonim2021.09.1 9:26
tylko POganin u steru władzy POłączy i zespoli POlaków mirabelkami i szczawiem
Józef2021.09.1 9:27
Równasz poziomem do Suskiego i Patkowskiego, no ale PiS to stan umysłu.
Anonim2021.09.1 9:55
ty jesteś w letargu leminga ja z tego stanu wyleczyłem się 2012 roku
Józef2021.09.1 10:18
Lemingi to nazwa wyborców PiS - u, idą jak stado baranów na rzeź i są zadowoleni.
JM2021.09.1 9:30
Człowieku, brak ci chyba przysłowiowej piątej klepki. Jeszcze nic mądrego do tej pory nie napisałeś. Chyba mózg ci zarasta mchem. W którym miejscu w tej wypowiedzi Pan Prezydent dzieli ludzi? Puknij się w ten pusty łeb!!! Ręce opadają jak się czyta takie teksty.
Józef2021.09.1 10:20
Posłuchaj całej wypowiedzi Dudy a będziesz wiedział w którym miejscu, chyba że nie umiesz słuchać ze zrozumieniem.
Adeptus2021.09.1 13:00
Jeśli jesteś przeciwko PiS w kwestii obrony granic - to owszem, jesteś przeciwko Polsce. Tak samo, jak gdyby tych granic broniła dowolna inna partia, a Ty byłbyś przeciwko temu - byłbyś przeciwko Polsce. A że akurat w tej chwili broni PiS... Niby dlaczego? Sytuacja w USA ma wpływ na cały świat, w tym Polskę, więc czemu miałby się nią nie interesować? Co innego, gdyby próbował władczo dyktować Amerykanom, jak się mają rządzić we własnym kraju, jak to robią różni zatroskani stanem "praworządności" w Polsce zagraniczni politycy. adeptusrpg.wordpress.com
mp2021.09.1 8:48
Własnie sąd w Sokółce wypuścił te 13 osób na czele z kramkiem, zarzut "niszczenie mienia"a poinno być sabotaż, przestępstwo graniczne. Panie prezydencie prosze reagować bo naród nie uwierzy
Mirek2021.09.1 8:41
Zamiast przedstawić Niemcom rachunek za II wojnę , za ogromne straty jakie poniosła Polska to wychodzi taki i pier...oli koszały opały !! . Rzygać się chce !!! .
mniam2021.09.1 8:37
He, he, he.... Pan Biden powiedział, że wycofanie się z Afganistanu bo tam wywieźli 20 tys. osób to była "misja miłosierdzia". Jak Rosjanie wjadą do Polski to Amerykańce też zrobią misję miłosierdzia i to jeszcze szybciej bo Rosjanie na picup'ach jeździć raczej nie będą. Zresztą w Jałcie nawet tej misji miłosierdzia nie musieli pokazywać...
pije po 1`3 tej2021.09.1 8:30
Skoro jesteśmy unijnym a bardziej niemieckim rynkiem zbytu i źródłem taniej siły roboczej to pytanie jest czy będzie chciał nas kto bronić czy oddadzą nas pod nową kuratele.
mniam2021.09.1 8:45
Nie. Nikt nie będzie "ginął za Gdańsk" a zwłaszcza Amerykańce tylko zrobią - jak to mówi p. Bidet o akcji w Afganistanie - misję miłosierdzia.
Anonim2021.09.1 8:28
Udana ta Du*a jest:) I dlatego wyszła z propozycją wpisania członkostwa Polski w UE do Konstytucji. Paradne!
cynik2021.09.1 8:23
"Nie oddamy ani guzika!", "Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da!" Tak. W "mocnych słowach" to my jesteśmy zawsze mocni. Rzeczywistość to słaba armia bez obrony przeciwlotniczej, ze słabym lotnictwem, muzealnymi śmigłowcami i bez floty a nieudolny rząd skłócony ze wszystkimi ważniejszymi sojusznikami. "A potem tak jak zawsze - łuny i wybuchy Malowani chłopcy bezsenni dowódcy Plecaki pełne klęski rude pola chwały Krzepiąca wiedza że jesteśmy - sami" [Z.H.]
Do głupca2021.09.1 8:40
Ty pusty łbie porownaj 20 lat międzywojnia po rozbiorach i 30 lat po 89 roku rzadow komuny zsl i niemieckiej agentury .
cynik2021.09.1 9:31
Porównałem: w jednym i drugim przypadku po paru latach demokracji do władzy dorwali się werbalni patrioci, którzy zrobili czystki w armii i osłabili sojusze. Jedni i drudzy byli mocni w gębie. Mam nadzieję, że tym razem historia skończy się lepiej.
Anonim2021.09.1 10:14
bolszewicy rządzili tym krajem od wyzwolenia i zadbali o rozbrojenie polski bardzo precyzyjnie
cynik2021.09.1 11:05
To takie łatwe wytłumaczenie dla leniwych intelektualnie wy. Trudniej przyznać się do nieudolności i złych decyzji, praktycznie wszystkich rządzących ekip z obecną włącznie.
klaus2021.09.1 8:14
puste słowa bez pokrycia , przykład reforma sądownictwa weto Pana Prezydenta rezultat wypuszczanie na wolność ludzi typu Kramek, ustawa o ograniczeniu kapitału zagranicznego w TVN, podkulenie ogona i padnięcie na dziób przed usraelem, a stacje będąca pod ochroną naszego największego sojusznika prowadzi zakrojoną na szeroką skalę wojnę hybrydową przeciwko Polsce i Panowie totalna klęska nic nie robicie, wychodzicie na totalnych głupców, narzędzia które ma Państwo Polskie w stosunku do takich działań są nie stosowane, bo jak je stosować wobec swoich jest jeszcze do zrealizowania ustawa 447.
Polak2021.09.1 8:12
Cykor adrianek oczywiście zapomniał dodać że pisowska mafia tak będzie bronić granic, że jeden telefon i chętnie przyjmą kolejne 9,5 tysiąca afgańskich uchodźców. A polski będą pisowskie komuchy bronić tak jak bronią Turowa, płacąc Czechom 5 mln euro dziennie.
POdPIS2021.09.1 8:12
Jak patrze na sytuacje na świecie to gwarancje NATO są coraz bardziej iluzoryczne .A sami to My możemy dużo mniej niż w 1939 roku .Nie sądzę też by wielu chętnych było ryzykować życie na wojnie skoro nasza suwerenność i tak jest już wielce problematyczna .
Anonim2021.09.1 8:31
Przeciw islamom i żółtkom bym stanął, ale w przypadku najazdu szkopów albo ruskich? Pytanie po co? Za zaborów obciążenia dla Polaków bardzo często bywały mniejsze niż kiedy Polska istniała. Nie ma konieczności istnienia państw narodowych, byle były zachowane wolności dla wszystkich obywateli.
kefas2021.09.1 8:10
uuuuurrrraaaaaa......
Palestyna2021.09.1 8:35
Uuuuurrrraaaa krzyknął żyd z NKWD wpierjod na Bierlin i zabił paru kacapów ociągających się
kefas2021.09.1 9:37
powiedział ten, który 16 razy naruszył Konstytucję RP
Portofino2021.09.1 8:01
Istnienie TVN-u to też agresja przeciw Polsce.
Talmudysta2021.09.1 7:50
Komuś sie marzy niemiecki protektorat POd zydoskim zarządem
WIKTOR2021.09.1 7:46
Panie Prezydencie dziękuję za te słowa.
katolik2021.09.1 7:39
jego szatańska pycha i głupota upadnie, bo nakrecona mową nienawiści i paktem z szatanem, masonami
rada2021.09.1 7:56
zmień pseudonim na idiota
Anonim2021.09.1 10:12
tobie by pasował bigos ale kuchnia przestała wydawać
katolik2021.09.1 7:36
n Nie ma podstaw do decyzji o stanie wyjatkowym. Posłowie kierowani masonami podsuwają mu szatanskie rozwiązania, nakreca spiralę nienawisci i stawia sytuację na ostrzu noża, realizuje plan zachodu, masonów. Udaje mądrego, ale nie jest mężem stanu, przeklęty moment oddania głosu. Kim jest i na cziych usługach, ze nie potrafi polubownie rozwiązac takich spraw, tylko mobilizuje siły panstwa!!
PILNE!!!2021.09.1 7:24
Dziwna ta różnica w kolorze skóry twarzy a rąk... Facet w ogóle nie ma stylu ani jego poczucia. Burak. Dzban.