05.09.11, 13:24

Niechciana wystawa i wykłady o trwałości idei państwa

- Stowarzyszenie 13 grudnia jest jedną z organizacji wspierającej Ruch im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Stowarzyszenie wydało oświadczenie, w którym przeprosiliśmy, że nie będzie można zobaczyć wystawy w budynku Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 29 sierpnia. Wspólnota Polska wycofała się z roli gospodarza i umieszczenia jej u siebie. Wystawa „Za Wolność i Chleb” stanęła więc przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, niedaleko grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz kolejny okazało się, że Kościół w trudnej sytuacji jest ostoją. W tym przypadku również wpisuje się w taką tradycję. Została wczoraj otwarta.

 

- Fenomenem wystawy jest to, że składa się z 400 zdjęć, z których znaczna ilość nie była nigdy publikowana - mówi prof. Żaryn. - Jest fotografia ze strajku głodowego jaki miał miejsce na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Alei Ujazdowskich w 1981 r.. Jest także wiele innych ciekawostek. Przesłaniem wystawy jest to, że „Solidarność” zawdzięczamy anonimowej, wielomilionowej części narodu Polskiego, która przechowywała w sobie tradycje niepodległościowe. Zaakcentowana została wielka rola Kościoła i papieskich pielgrzymek a także to, że zdławienie Solidarności było szczególnie bolesne wśród tych, którzy najaktywniej włączyli się w jej nurt i zostali za to brutalnie potraktowani. Przenosimy w tej wystawie punkt ciężkości z rzekomej elitarności „Solidarności” na jej masowość - dodaje.

 

Jan Żaryn zaprasza też na organizowany przez Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza cykl wykładów „My i państwo”, które będą się odbywały w dolnej części kościoła p.w. Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim w Warszawie. - Wykładowcami będą wybitni polscy historycy. Celem jest pokazanie trwałości idei państwa w tradycji polskiej, a także tego, co ma uczyć szacunku i odpowiedzialności w stosunku do państwa. Gdy elity polityczne traciły szacunek do jego instytucji, to wtedy zaczynał się dla Rzeczpospolitej zły okres. Warto o tym pamiętać, aby nie wspierać tych, którzy wykorzystują instytucje państwa do jego rozkładu – podkreśla Żaryn.

 

Inauguracyjny wykład prof. Marka Barańskiego z UKSW będzie miał miejsce 6 września o godz. 18.00 i będzie dotyczył początku prawa i ustroju polskiego „Co smok wawelski może powiedzieć o stosunku do prawa”. Plan cyklu wykładów „My i państwo”:

 

http://www.atopolskawlasnie.com/SPJN/komunikaty_SPJN.html

 

Jarosław Wróblewski