10.01.22, 12:17Fot. screenshot - YouTube

Niemiecka prasa: Genewa zdecyduje o wojnie lub pokoju

Niemiecka prasa zwraca dziś uwagę na rozbieżne stanowiska Stanów Zjednoczonych i Rosji, które w Genewie rozmawiają na temat bezpieczeństwa w Europie. W ocenie dziennikarzy zza Odry szanse na porozumienie są niewielkie.

„FAZ” wskazuje, że dla Rosji rozmowy w Genewie mogą być jedynie pretekstem do ogłoszenia fiaska dyplomatycznej inicjatywy, aby w ten sposób uzyskać wolną rękę do innych działań.

- „Dla Władimira Putina kraje Europy Środkowej i Wschodniej są tworami z ograniczoną suwerennością, o których losie chce on decydować – jeśli się uda, to wspólnie z Amerykanami, ale w razie potrzeby Putin byłby też gotowy sam określić, co komu wolno. O tym aspekcie zbyt mało mówi się na Zachodzie, a zwłaszcza w Niemczech”

- wskazuje dziennik.

„Frankfurter Rundschau” zwraca natomiast uwagę, że zarówno Stany Zjednoczone jak i Rosja wykluczają ustępstwa,

- „Najwyraźniej przed dwustronnym spotkaniem nie zbliżyły się w żadnym z wielu spornych punktów”

- ocenia gazeta.

„Mitteldeutsche Zeitung” przekonuje z kolei, że stawką zaplanowanych na ten tydzień rozmów w Genewie, Brukseli i Wiedniu jest „wojna i pokój”.

- „Przed rozpoczęciem tego tygodnia prawdy stanowiska obu stron wydają się jednak nie do pogodzenia. Rosyjski prezydent Władimir Putin żąda ostatecznego końca rozszerzania NATO na wschód. Takiej gwarancji jednak nie będzie. W końcu wolność wyboru sojuszy jest jednym z centralnych elementów zachodniego systemu wartości”

- prognozują dziennikarze.

kak/dw.com

Komentarze

Anonim2022.01.14 21:18
skoro tak niemiecka prasa uważa z tą wojną , to może czas na wznowienie produkcji cyklonaB i gdzieś muss sein byćć ta stara verfluchte przepisa na mydlo
gość2022.01.11 19:58
fajnie jakby swoje wojny prowadzili na swoim terytorium! i Rosja i USA niech się biją u siebie a nie na terenie obcych państw!
[email protected]2022.01.11 9:19
Oficjalnie Ameryka będzie groźnie kiwała palcem w bucie, ale nie ma wyjścia, musi iść Putinowi na rękę. USA przygotowuje się do nieuniknionej wojny z Chinami, które jeśli uwzględnimy siłę nabywczą ma większą gospodarkę niż Stany Zjednoczone. Jankesi nigdy w historii nie mieli takiego przeciwnika! Rosja wobec Chin, które maja dziesięciokrotnie większą gospodarkę pełni rolę przydawki surowcowej. Jeśli Rosja zablokuje Chinom surowce, Chiny tę wojnę przegrają, ale i odwrotnie. Putin wie, że pełni rolę języczka u wagi i w zamian chce Ukrainy, NS2 i wycofania się NATO z Europy Środkowej. I dostanie to!
Anonim2022.01.10 15:52
Za spokój , za dobrobyt sprzedadzą każdego tak jak 1938/1939. I tak wybuchła II wojna światowa. Zadne pokojowe układy nic nie pomogły . Moze być powtórka z rozrywki. To są zasrańcy!
Jaki będzie rezultat tych rozmów?2022.01.10 14:33
Nietrudno zgadnąć, wystarczy sobie odpowiedzieć na następujące pytanie: Czy żyjący w dobrobycie Zachód dąży do wojny?
Anonim2022.01.14 21:21
raczej ci z zachodu wypną tyłki żeby teraz sobie na nich potęznymi syberyjskimi cutasami poużywała armia czerwona ,chociaż nie wydaje mi się co do stopnia spedalenia sił zbrojnych cccp jak tych z holandii belgii rfn danii czy francji, złe rozpoznanie mają