07.06.21, 08:12

Nieoficjalnie: nie żyje lider nigeryjskich terrorystów z Boko Haram

Nieoficjalnie doniesiono, że nie żyje Abubakar Shekau, lider nigeryjskiego ugrupowania terrorystycznego Boko Haram.

O śmierci Shekaua poinformowali w nagraniu dźwiękowym bojownicy Państwa Islamskiego Prowincji Zachodnioafrykańskiej (ISWAP). ISWAP to ugrupowanie konkurencyjne wobec Boko Haram.

Osoba podająca się za lidera ISWAP poinformowała w nagraniu, że Shekau umarł około 18 maja po zdetonowaniu ładunku wybuchowego. "Bóg go osądził, posyłając do nieba" - mówi nagranie.

Dwóch ekspertów potwierdziło Reutersowi, że głos na nagraniu rzeczywiście należy do lidera ISWAP. O śmierci Shekau informuje także raport nigeryjskiego wywiadu.

W maju o śledztwie w sprawie śmierci Shekau poinformowało także wojsko nigeryjskie.

- ISWAP "konsoliduje cały obszar, region jeziora Czad i twierdzę Shekau" – powiedziała Bulama Bukarti, analityk specjalizująca się w Boko Haram w Instytucie Zmian Globalnych Tony'ego Blaira.

Analitycy prognozują, że śmierć Shekau może doprowadzić do wcielenia bojowników Boko Haram do ISWAP i ugruntowania pozycji ISWAP wśród islamskich ugrupowań terrorystycznych w regionie.

Boko Haram to wyjątkowo okrutne ugrupowanie terrorystyczne, znane z wielu zamachów bombowych oraz porwań dziesiątek nigeryjskich uczennic.

jkg/pap

Komentarze

robaczek2021.06.7 11:01
A ODPWIEDZ FRONDZIAKOW ----> rasizm w komentarzach ....................................... ALEZ TEN WASZ JEZUS MUSI BYC Z WAS DUMNY ;]....................................... eh zakłamane zgorzkniale geriatrusie ;]
CHŁODNYM OKIEM EUROPEJCZYKA2021.06.7 10:24
A jaka inteligentna ta beżowa buźka. Toż takich wybitnych "doktorów i inżynierów" poprawna politycznie Europa przyjęła tylko w ostatnich latach miliony. A oni nadal tu masowo napływają. I będą tę Europę co ich tak gościnnie przyjęła reformować według swoich reguł. Na tych buźkach jest to jasno wypisane.
Darek2021.06.7 9:47
Toż to żołnierz wyklęty, wała bohaterom i takie tam...
Po 11 ...2021.06.7 8:37
A gdzie informacja że "Boko Haram" to organizacja ludzi fundamentalistycznie wierzących w Boga. Starających się o wprowadzenie boskiego prawa, religijnego ładu we wszystkich 36 stanach Nigerii? Gdzie informacja, że to swoisty wojujący kościół? Gdzie informacja, że w chrześcijaństwie odpowiednikiem są żołnierze Chrystusa?
gogogo2021.06.7 8:46
Ta, Żołnierze Chrystusa detonują na potęgę materiały wybuchowe, porywają dzieci i mordują kogo się da....
Po 11 ...2021.06.7 8:51
Mój wpis miał uświadomić czym kończy się religijny fundamentalizm. A chrześcijaństwo nie zawsze było potulne jak baranek, też urządzało np. Rekonkwistę, Krucjaty, Wojnę 30-letnią ...
MT(*)2021.06.7 9:23
Perfidnie unikasz za to obiektywnie zweryfikowanej przez historię informacji o ilości ofiar czołowych i walczących z Bogiem ludobójców współczesności jak choćby Stalin, Hitler, Mao-Te-Tung, Pol-Pot w Kambodży. Szacuje się z grubsza, że posłali wymordowali ponad 100 milionów ludzi. Warto o nich wspominać, w swym ludobójstwie jednocześnie zażarcie walczyli z Bogiem...
Po 11 ...2021.06.7 10:00
A co ma piernik do wiatraka? Historia dostarcza mnóstwa przykładów ludobójstwa. A tu jest portal religijny, więc rozmawiamy o tym jak zabija fundamentalizm religijny. Dodatkowo, argument, że fundamentaliści religijni wprawdzie zabijają, ale są zjjeby, które zabijają bardziej masowo ... to dramatycznie słaby argument.
MT(*)2021.06.7 10:16
Nie ty będziesz mi określał zasady jakiejkolwiek polemiki. W każdej każdy ma prawo posługiwać się min. argumentami obiektywnie istniejącymi historycznie. A te wprost dowodzą, że wymiar masowego ludobójstwa jest przypisany nieodłącznie do walki ludobójców z Bogiem. Innymi słowy, bezbożnictwo postrzegane jako odrzucenie wszelkich zasad szacunku dla wartości humanistycznych i cywilizacyjnych jest ogromnie niebezpieczne dla ludzkości.
Historia2021.06.7 15:11
Gdy wojska niemieckie podeszły pod Moskwę, Józef Stalin okrążył w samolocie Moskwę z wizerunkiem Matki Bożej Tichwińskiej wierząc, że pomoże to wygrać wojnę. (historia ta jest udokumentowana przez zeznania naocznych świadków, w tym pilota). Adolf Hitler trwale podkreślał i utrzymywał, że "jest i będzie Katolikiem" oraz publicznie krytykował jakiekolwiek przejawy ateizmu (nawet gdy pod koniec wojny jego poglądy stały się mniej jasne w kwestii Katolicyzmu). Biorąc te FAKTY pod uwagę mam do Ciebie pytanie - ich ofiary zaliczasz do ofiar przywódców anty-religijnych czy religijnych?
Jerzy2021.06.7 10:54
nie wierzących w Boga tylko allaha, pastucha dymającego kozy na wzgórzach golan...