21.11.18, 14:28zdj. screen Youtube

'Nowelizacja nie była potrzebna'. Prof. Gersdorf wraca do Sądu Najwyższego

Szef Krajowej Rady Sądownictwa, Leszek Mazur poinformował, że prof. Małgorzata Gersdorf wraca na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ponownie będzie również członkiem KRS. 

Do Sejmu wpłynął dziś projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, zakładający m.in. powrót sędziów odesłanych wcześniej w stan spoczynku. Ponadto, kadencję I prezesa SN będzie uważać się za nieprzerwaną. 

Sędzia Leszek Mazur zapewnił również, że prof. Małgorzata Gersdorf będzie otrzymywać zawiadomienia o posiedzeniach Krajowej Rady Sądownictwa. 

"Jeżeli pani prezes się pojawi, to na pewno będzie okazja do tego, żeby rozmawiać i ewentualnie ocenić ten okres miniony"- podkreślił szef KRS, który wyraził również zadowolenie, że "został zrobiony krok do przodu".

Oznacza to, że Małgorzata Gersdorf, wybrana na I prezesa SN w roku 2014 r, pozostanie na tym stanowisku do roku 2020. 

"Cały czas jest narracja, że sędziowie SN przeszli w stan spoczynku, a moim zdaniem sędziowie nie przeszli w stan spoczynku w ogóle, ponieważ nie dostali odpowiedniego postanowienia"- skomentowała w rozmowie z dziennikarzami prawniczka. Jak ddoała sędzia, trzeba poczekać jeszcze na przyjęcie proponowanych przepisów oraz ostateczną ich formę. 

"Ustawa, jeżeli chodzi o skutki zabezpieczenia nie była potrzebna i o tym mówiliśmy (…). Ja muszę poczekać na ustawę, która będzie przyjęta, bo nie wiadomo, co w czasie posiedzenia się może zdarzyć, wszystko się może odwrócić"- przekonywała prof. Gersdorf. 

yenn/PAP, Fronda.pl