15.06.16, 15:06(fot. screen polsatnews.pl)

Nowoczesna broni esbeckich emerytur? Gasiuk-Pihowicz: Są kwestie ochrony praw nabytych

- Bardzo jestem ciekawa, jakie to będzie rozwiązanie prawne i czy ono się ostoi w demokratycznym państwie prawa, w którym jednak obowiązują pewne zasady gry – mówiła o propozycji rządu o redukcji emerytur byłym funkcjonariuszom SB posłanka .Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Wydawało się, że w tej kadencji pomysł przywrócenia elementarnej sprawiedliwości i zredukowania emerytur byłym SB-ekom, nie spotka się ze sprzeciwem. Jak się okazało, posłanka od Ryszarda Petru jest jednak innego zdania.

– Są kwestie ochrony praw nabytych, to trzeba zobaczyć jak to będzie wyglądało pod względem prawnym. Ja nie miałam okazji się temu przyjrzeć i o ile wiem to jest na razie w sferze propozycji rzuconej na konferencji prasowej. Więc bardzo jestem ciekawa, jakie to będzie rozwiązanie prawne i czy ono się ostoi w demokratycznym państwie prawa, w którym jednak obowiązują pewne zasady gry – wskazała Gasiuk-Pihowicz.

- Rzeczywiście nie można pozwolić na to, by osoby, które były ofiarami miały mniejsze zabezpieczenie z budżetu państwa niż osoby, które uczestniczyły w wydawaniu represji skierowanych przeciwko tym osobom. Warto się temu rozwiązaniu przyjrzeć, ale bardzo dokładnie. Są kwestie ochrony praw nabytych - trzeba zobaczyć, jakie będzie to rozwiązanie pod względem prawnym. (…) To na razie tylko rzucona propozycja, jestem ciekawa, jakie to będzie rozwiązanie i czy ono ostoi się w demokratycznym państwie prawa, w którym obowiązują jednak pewne zasady gry… - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

Przeciętne świadczenie to 4-6 tys. zł miesięcznie, generałowie dostają zaś 8,5 tys. zł., najwyższe emerytury sięgają nawet 22 tys. zł. Średnie wynagrodzenie emerytalne dla byłych funkcjonariuszy bezpieki to 3200 zł. Rząd zapowiada cięcia tych wynagrodzeń. Mają one nie odbiegać od emerytur w systemie powszechnym.

– Nie można pozwolić na to, żeby osoby które były ofiarami miały mniejsze zabezpieczenie otrzymywane z budżetu państwa niż osoby, które uczestniczyły w systemie represji skierowanym przeciwko tym osobom, więc warto się temu rozwiązaniu przyjrzeć – przyznała posłanka .Nowoczesnej. Jak jednak dodała, należy się przyjrzeć bardzo dokładnie.

gb/polsatnews.pl