26.04.16, 12:55

Nowoczesnej event z pudełkami. Petru "boi się, że rząd zignoruje obywateli"

Partia Ryszarda Petru złożyła dzisiaj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję podpisaną przez 100 tysięcy obywateli. W krótkim oświadczeniu partia apeluje o przerwanie "łamania konstytucji przez Prawo i Sprawiedliwość", przyjęcie przez prezydenta ślubowania od sędziów wybranych przez koalicję PO-PSL w poprzedniej kadencji Sejmu oraz opublikowanie przez premier Szydło orzeczenia TK.

Działacze .Nowoczesnej poinformowali, że partia przez kilka ostatnich tygodni zbierała podpisy pod petycją. Dzisiaj w KPRM złożono sto tysięcy podpisów. W związku z tym przedstawiciele .Nowoczesnej zorganizowali specjalny event. Przed Kancelarią Premiera ustawili specjalne pudła, w których zebrano podpisy. – Rząd, obawiam się zignoruje podpisy obywateli i będzie markował jakieś prace komisji powołanej przez marszałka Kuchcińskiego i będzie sugerował, że dzieją się jakieś prace nad raport Komisji Weneckiej – powiedział Ryszard Petru.

Lider .Nowoczesnej tłumaczył, że przedłużanie tego typu prac i nierespektowanie raportu Komisji Weneckiej może wpłynąć bardzo negatywnie na stosunki Polski z Unią Europejską i tworzenie wizerunku Polski, jako kraju lekceważącego prawo. Polityk dodał również, że obecnie w wyniku działań rządu obywatele mogą mieć problem z rozpoznaniem, jakie prawo obowiązuje.

W środę, 9 marca TK w składzie 12-osobowym orzekł, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjna w kilku punktach. Zdanie odrębne do wyroku złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski. Jeszcze przed wydaniem orzeczenia portal wPolityce.pl poinformował, że projekt wyroku od przeszło dwóch tygodni jest już gotowy. Według dziennikarzy serwisu, mieli do niego wgląd m.in. posłowie PO. Dokument miał być przez nich poprawiany i komentowany.

JJ/Republika