01.12.21, 17:50Fot. screenshot - YouTube (Maskacjusz TV)

O. Leon: Adwent czy Ogrójec?

Adwent to były przede wszystkim Roraty. Msza odprawiana świtem adwentowym już w dawnej Polsce przy udziale licznych wiernych, w tym także króla i jego dworu. Słowa łacińskiej antyfony na wejście: Rorate coeli posłużyły do nazwania całej mszy. Roraty lub też msza roratnia, odprawiana była zawsze w białym kolorze, śpiewana, a czytania były zawsze takie same: o królu Achazie, który nie chciał kusić Pana Boga i doczekał się tego, Bóg sam dał znak – oto Panna pocznie i porodzi Syna. A Ewangelia mówiła o Zwiastowaniu. Chociaż wszystko było po łacinie, łatwo było przez powtarzanie nauczyć się tekstu mszy na pamięć.

Problemem było wstawanie zaraz po piątej rano, by zdążyć na szóstą. Stąd zawsze prośba: mamusiu, proszę mnie obudzić. Jak czasem nie obudziła, to był wielki żal. Zwykle była już zima. Szło się w ciemnościach, tylko przy blasku nielicznych latarni, a śnieg chrzęścił pod stopami. Czasem nawet para się z ust wydobywała, gdy trzeba było przyspieszyć kroku. Samochody były wtedy rzadkością, królowały dorożki konne, które zimą zamieniano na sanki. Toteż później w ciągu dnia słychać było często dzwoneczki, obowiązkowo umieszczane przy końskich uzdach. Jednym słowem, zanim zabrzmiało Pójdźmy wszyscy do stajenki, wielu wierzących, starszych, młodzieży i dzieci, szło na Roraty, by się w ten sposób przygotować na przyjście Pana w dzień Bożego Narodzenia i na Jego ostateczne przyjście na końcu czasów.

W Tyńcu przed laty nie było jeszcze porannej konwentualnej Mszy koncelebrowanej, a Roraty odprawiano codziennie rano przy ołtarzu Maryi Niepokalanej. Brała w nich udział zawsze spora grupa osób, często wyznaczone klasy dzieci szkolnych. A dzisiaj o jak wielu ludziach można mówić słowami Ewangelii o Ogrójcu: a uczniowie opuściwszy Go, pouciekali. Modlimy się, by wielu w tym roku wróciło.

Fragment książki „Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4”

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Komentarze

A Piotrowicz2021.12.2 7:35
Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim. Uroczystość została zainaugurowana przez Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 r. - Czy w Knesecie będzie śpiewane "Lulajże Jezuniu" przez delegację z Polskiej ambasady i będzie szopka z Jezusem i Maryją a Pan Prezydent będzie przypalał świece adwentowe. Zasada wzajemności obowiązuje ?
MumiaKnabitPasożytujeOd100Lat2021.12.1 20:28
Rekord świata mumii Knabit - 100 lat próżniaczego pasożytowania klerucha na budżecie państwa i społeczeństwie.
Cóż ci powiedzieć2021.12.1 21:38
Aby cię nie obrazić powiem - niemądryś. Życzę ci byś spotkał Pana podczas adwentu 2021 i radośnie świętował Boże Narodzenie, które tuż tuż.
Karol2021.12.1 18:51
Ani jedno, ani drugie, mały mózgu. Rozum i Nauka. Wolność...