29.10.19, 08:39(fot. youtube)

O. Leon Knabit: Dlaczego boimy się wszystkiego co nam zagraża?

Nie lękajcie się! Dobrze to dzisiaj mówić. Kto ma się nie lękać? Mieszkańcy wschodniej Ukrainy? Chrześcijanie w krajach arabskich? Pracownicy padających firm? Dzieci rodziców pijaków? Matka małego dziecka chorego na raka?

Można by długo ciągnąć tę litanię. A okazją do tego jest przypomnienie w Ewangelii, że Piotr krocząc po jeziorze – na polecenie Jezusa – uląkł się silnego wiatru. Rzeczywiście, mógł utonąć. Ale zdążył krzyknąć: – Panie, ratuj mnie! I w porządku. Czemu zwątpiłeś? A morze współczesnego życia wciąż burzliwe, bo silne wiatry wieją ze wszystkich stron.

Tymczasem ludzie próbują przebywać to morze, zupełnie po swojemu, nie licząc się z wezwaniami Jezusa. I dlatego lęków u nas sporo. Nawet u tych, którym się wydaje, że płyną niezatapialnym Titanikiem – z ludźmi się nie liczą, a Boga się nie boją.

Pamiętają niektórzy z nas, jak to się w minionym okresie wyliczało, czego się boją komuniści. Radia, telewizji, pogody, niepogody, nieurodzaju, „klęski” urodzaju, mrozu i upału, starych towarzyszy partyjnych, młodych towarzyszy partyjnych, Kościoła, robotników, intelektualistów itd. Podsumowaniem było: to dlaczego my się ich boimy?

A teraz pytanie dla nas. Dlaczego my się boimy wszystkiego, co nam zagraża? Otrzymamy tysiące odpowiedzi. I to subiektywnie prawdziwych.

Aby rzecz uprościć, zachęcam, by powrócić do Jezusa. Od Niego słyszymy wciąż: „Czemu bojaźliwi jesteście małej wiary?”.

Nie ma sytuacji ani wydarzenia tak tragicznego – w sferze zarówno indywidualnej jak i społecznej – które w swoim czasie nie znalazłyby wyjaśnienia w Chrystusie. Oczywiście, można w to nie wierzyć. Ale co dać w zamian?

 

Leon Knabit OSB

Widziane z Tyńca

Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC

Komentarze

bezlitosny internauta2019.10.29 20:49
Cóż to za bełkot starego człowieka który w życiu nic nie osiągnął!
marianl2019.10.30 11:22
Pogarda dla innych to twoje osiągnięcie.Chrystus jest w nas, kieruje nami, stawia żądania. Trzeba poddać stosunek z bliźnimi działaniu łaski. To jest bardzo praktyczna rada. Pokój z bliźnim to długa i żmudna rzecz. Szczególnie ważne jest opanowanie języka, panowanie nad mową. Starać się o spokojną myśl o bliźnim, bo pod słowami są zawsze myśli. Uważać na przesadę. Strasznie dużo szkód czyni przesada. Atmosfera konieczna do działania łaski Bożej – to cichość, myślenie.P Rostworowski
Polak2019.10.29 10:11
W zamian można dać rzetelną edukację i wiedzę. Właśnie po to by nie tumanić wiarą, tylko pokazać że nie ma żadnych podstaw do strachu. Ale gdyby nie magiczne zaklęcia o wierze i straszenie nieznanym nie dałoby się dłużej ukrywać tego że religie są ludziom potrzebne w tym samym stopniu co rowery rybom.
andrzejhahn32019.10.29 8:49
knabit ty nierobie i pasozycie spoleczny jakim prawem mianujesz sie ojcem szmaciarzu.........zabierz sie lepiej do uczciwej pracy i zamknij ryj
Cool2019.10.29 9:17
Uwielbiam czytać te pełne szacunku i tolerancji komentarze wojujacych ateistów i lewaków. Pisz więcej "andrzehahn3" ! :-)
ddd2019.10.30 12:24
Żałosny jesteś w tym co piszesz. Pomodlę się za Ciebie do Ducha Świętego.