19.09.21, 17:32Król Salomon (fot.Wikimedia Commons)

O. Zatorski: Na czym polega mądrość?

Wszystko, co posiadamy, w istocie jest Jego darem i każdy z nas odpowie przed Nim za to, co z tym darem zrobił. Mądrość polega na właściwym widzeniu, rozpoznania tej tajemnicy Bożego obdarowania – pisze o. Włodzimierz Zatorski, benedyktyn.

Nieraz w Ewangelii spotykamy się z uzdrawianiem różnych ludzi. Pan Jezus, pragnąc uzdrowić ludzi, jednocześnie oczekuje od nich minimum refleksji, która wyraża się na różne sposoby. W dzisiejszej Ewangelii wyraża się najprostszym gestem podziękowania. Uzdrowienie, i nie tylko ono, ale także każdy inny cud, są znakiem, rodzajem orędzia wskazującym na coś o wiele głębszego. Jeżeli człowiek w takim doświadczeniu ogranicza się do samego zdrowia, na tyle koncentruje się na sobie, że nie jest w stanie zauważyć, że oto wydarzyło się coś nadzwyczajnego w jego życiu, że jest to dla niego niezasłużony dar, że spotkał kogoś wyjątkowego, że Ten ktoś musi być od Boga, to po chwili radości przechodzi nad tym wydarzeniem do porządku dziennego, zapomina o samym wydarzeniu i nie spotyka się z Bogiem, który przyszedł do niego tak wyraźnie. To, co najważniejsze w życiu, umknęło mu.

Można przytoczyć wiele takich sytuacji zapomnienia, a nawet pretensji, że Pan Jezus uzdrowił! Tak się działo wówczas, gdy uzdrawiał w szabat. Żydzi gorszyli się faktem, że robił to w szabat, w dniu, w którym człowiek nie powinien pracować. Sprowadzili uzdrawianie do pracy! Nie rozumieli, że uzdrowienie właśnie w szabat miało szczególną wymowę: było znakiem bliskości Boga, który wyzwala człowieka od niewoli zła. Niezdolność do takiej refleksji przygniatała Pana Jezusa. Wyrzucał im: Macie oczy, a nie widzicie; macie uszy, a nie słyszycie? (Mk 8,18). Dzisiejsza Ewangelia przygniata nas rozmiarem tego zjawiska braku refleksji: na dziesięciu, tylko jeden się zreflektował!

Z drugiej strony, gdy ktoś odkryje prawdę o Jezusie jako posłańcu od Boga, następuje dopiero prawdziwe uzdrowienie: uzdrowienie wzroku do widzenia prawdy. Tak było w przypadku niewidomego od urodzenia, który po doświadczeniu odzyskania wzroku, po raz drugi spotykając się z Jezusem, zobaczył w Nim Syna Człowieczego. Zobaczył prawdziwą rzeczywistość, która nie przemija (zob. J 9,38). W dzisiejszej Ewangelii Samarytanin usłyszał od Jezusa: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła (Łk 17,19). Wiara, jako efekt uzdrowienia, jest dla Jezusa najważniejsza. To ona ostatecznie prowadzi nas do życia, a przez to do prawdziwego uzdrowienia: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie (J 11,25).

Mędrzec Starego Testamentu wzywa do właściwego widzenia siebie i własnego życia. Właściwą perspektywą widzenia jest odniesienie do Boga. Wszystko, co posiadamy, w istocie jest Jego darem i każdy z nas odpowie przed Nim za to, co z tym darem zrobił. Mądrość polega na właściwym widzeniu, rozpoznania tej tajemnicy Bożego obdarowania. Odnosi się to nie tylko do szczególnych wydarzeń w naszym życiu, jak cudowne uzdrowienie, ale do wszystkiego, co posiadamy i czym jesteśmy.


Włodzimierz Zatorski OSB / ps-po.pl

Komentarze

Po 11 ...2021.09.19 19:06
"Mądrość polega na właściwym widzeniu, rozpoznania tej tajemnicy Bożego obdarowania" ---- tylko katolicki "intelektualista" potrafi napisać coś tak pozbawionego sensu. Dramat.
Anonim2021.09.19 19:41
niekoniecznie,,pamietam nieźle tamtą epoke ,lenin i jego późniejsi kameraden potrafiły takie bełkotliwe bzdury całymi godzinami wygadywać,widać skąd epidjaskopat i pomaturalne szkółki biskupie czerpią wzory.a tu trzeba mieć ; ogląd i pogląd zatorski
Po 11 ...2021.09.19 20:12
Racja, ja też pamiętam ... Realizacja nakreślonych kluczowych dla naszej partii zadań programowych zmusza nas do ponownego, dogłębnego przeanalizowania istniejących warunków wpływających na kluczowe elementy umożliwiające ich realizację :)) Też potrafię. Może weźmiecie mnie na biskupa?
Anonim2021.09.19 21:00
nieźle ,ale gdzie reszta brakujących 7 godzin ?
Po 11 ...2021.09.19 21:14
Aaaa, robiłem porządek w garażu (po lecie nazbierałem kartonów i nawet nie mogłem wjechać), a potem obiadek i jakoś zleciało.
Jaca2021.09.20 12:58
Jakiś zlot esbecji na forum? Zapomnieliście, że macie pluć na Kościół? To nie wasze zebranie partyjne.
Anonim2021.09.20 18:11
idź sobie katabasie wsadź cutasa w płot
Jaca2021.09.20 12:54
I po co się wymądrzasz skoro to nie twoje klimaty? Wyszedłeś na głupca i to za marne grosze, ponieważ pewnie partia kazała tu bredzić na tematy, które są ci obce?
: )2021.09.19 18:33
błądzisz o. Włodzimierz Zatorski,prawdziwa mądrość, to taka co kraj podpisujący konkordat pozbawia go potężnej kasy ,nic w zamian nie dajac ,oraz powołanie komisji d/s zwrotów mienia ze składem z byłych ubeków bez sumienia hehe ,której wyroki nie podlegają żadnemu zaskarżeniu,więc zatorski ,nie pir/du/lta bez sensu obywatelu
Anonim2021.09.19 18:19
Mądrość polega na trzymaniu się jak najdalej od kościoła i kleruchów 😀😀😀
Stęka na kiblu żydek Grizzly,2021.09.19 18:13
ta obrzezana niedojda, bo w dupsku ma żydek po ch uju wielkiego hemoroida.
Grizzly2021.09.19 17:59
Na czym polega mądrość? A no na tym aby uwierzyć w coś co ktoś kiedyś powiedział, a nie w to co dziś potrafimy sami sprawdzić.
Proszę...2021.09.20 10:38
Sprawdz, co się dzieje po śmierci, albo sprawdz, na przykłąd co robili np. ojciec pana Kwasniewskiego -Stolzmana, czy pan Szechter, pani Wolińska, p. Salomon Morel, pani Krwawa Luna - Brystigier (którą komunisci pochowali na Powązkach) i dlaczego to robili-przesladowali czy mordowali innych, dlaczego szczególnie katowali katolików. Może jednak słowa w Nowym Testamencie o faryzeuszach, o Złym nie są takie głupie jak ci sie wydaje...
Żyd zboczeniec z Gdańska szuka "miłości"2021.09.19 17:54
Tu na Frondzie zboczeniec-pedofil pod pseudonimem "𝐑𝐄𝐁𝐄𝐋𝐈𝐀𝐍𝐓" złożył memu synowi (13-latek) następująca "propozycje", cyt. "Daj mi proszę swój numer telefonu to z chęcią zadzwonię i zaproszę cię np. na lody?" - - - - - - - - - - - - - - - Sprawa będzie miała dla tego zboczeńca, tak czy siak, poważne reperkusje!
Anonim2021.09.19 18:01
Jeśli tego nie zgłosisz na policję to popierasz pedofilię i gwałcisz swojego syna ! ! !
Zgłosiłem!2021.09.19 18:12
Mój prawnik sprawę prowadzi. Dopadnę tego zboczeńca!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.19 17:37
pedofilia yebanych kleszych skorwysynów to też dar o boga?
Yo ... Chris z LA2021.09.19 17:55
Say Chris z LA, where in LA is Millennium Station? What's the matter, shitty jew? You don't know the answer?!
rebeliant2021.09.19 17:36
Aby Bóg mógł się mądrzyć o mądrości nad głową człowieka, to oczywistym jest iż musiał go stworzyć jako niezliczenie ułomnego w stosunku do wszechmocy.
Jaca2021.09.20 13:03
Szatańska pycha, dziękuj Bogu za dar życia lepiej i sprężaj się , gdyż czas na ziemi leci bardzo szybko, czasu masz niewiele.