19.09.19, 15:42Zdj. Twitter/Piotr Lis

'Oczekujemy wsparcia, nie szyderstwa'. Mocna odpowiedź na akcję 'Nie świruj, idź na wybory'

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej odniosło się do szyderstw z osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. 

Choć nie napisano tego wprost, wydaje się, że można dopatrzyć się tu komentarza do akcji "Nie świruj, idź na wybory" oraz rysunku Andrzeja Mleczki. Zarząd główny PTP sprzeciwia się "świadomej lub nieświadomej" stygmatyzacji osób doświadczających kryzysu psychicznego. Przypomina ponadto, że pacjenci z zaburzeniami psychicznymi "to nie są osoby inne"

"Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwe. Wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy - po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem, lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko"-napisano w oświadczeniu. PTP podkreśla, że powielanie szkodliwych stereotypów może utrudnić przezwyciężenie psychicznego kryzysu zdrowotnego. 

"Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi"-czytamy w oświadczeniu. Autorzy wskazują, że z zaburzeniami i chorobami tej natury mierzą się także nasi bliscy i znajomi. 

"Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji  zrozumienia, życzliwości i wsparcia – nie szyderstwa"-czytamy na końcu oświadczenia Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pełna treść jest dostępna pod tym adresem: http://psychiatria.org.pl/news,tekst,377,oswiadczenie_zarzadu_glownego_polskiego_towarzystwa_psychiatrycznego

yenn/psychiatria.org.pl, Fronda.pl

Komentarze

ada2019.10.13 7:22
Aktor, który przyjmuje każdą rolę to nie artysta, a wyrobnik i wycieruch.
polka2019.09.23 12:23
A kiedy Pszoniak wyladuje w psychiatryku? Sam wyglada jak psychol a nabija sie z chorych ludzi. Kim trzeba byc zeby zrobic cos tak wstretnego. Albo lepiej zapytac ile mu zaplacili za ten wstretny wyglup?
GabaGaba2019.09.20 8:32
Juz sa w szambie po uszy a jeszcze graja. Jak na Tytaniku. Wrotce zatona!
senior-katolik2019.09.20 8:14
"Nie śmiej sie dziadku z czyjego przypadku. Dziadek sie śmiał, to samo miał"
pepa2019.09.20 6:37
ciekawe czy w portkach ma wiecej czy tyle co pokazal jezorem ale on wychowany celebryci ktorym zakrecono kurek z dotacjami dostali swira
Renia2019.09.19 22:06
Ale pokazal duzego jezora moze sie nawet z krowami lizac,
Agnieszka2019.09.19 21:17
Mam mocne postanowienie nikomu źle nie życzyć, bo wierzę w moc zła w przekleństwach, ale jakże jest trudno dziś nie życzyć pewnym osobom doświadczenia tego z czego drwią, co lekceważą i co udają.
widz2019.09.19 20:10
Nie pójdę na żaden film z tymi "jasełkowiczami"
OIKOS2019.09.19 19:50
Całą akcja to obrzydlistwo …. straszliwe obrzydlistwo … Moim skromnym zdaniem twarz pana Pszoniaka to twarz człowieka chorego psychicznie, i nie musi on robić dodatkowych przygłupich minek ….
o, yenny2019.09.19 18:21
Redaktorku yenn, naucz się pisać poprawnie. Zasad interpunkcji uczą chyba w IV klasie szkoły powszechnej.
bezlitosny internauta2019.09.19 18:16
Muchos dineros ten klip zapewne uważa za bardzo zabawny, prawda? Tacy śmieszni są ci niezaradni, niesamodzielni chorzy i jeszcze śmieszniejsi są ci, którzy się nimi zajmują.
katolik2019.09.19 18:04
Ludzie ile jeszcze musicie zobaczyć i doświadczyć,żeby się przekonać co o przeciętnym Polaku myśli PO PSL SLD WIOSNA NOWOCZESNA .Przecież im zależy tylko na tym, żeby w sejmie siedzieć i brac waszą kasę,czyli wy na nich będziecie musieli zarobić
Polka2019.09.19 17:42
Aktor - debil !!!
Aurelia2019.09.19 17:24
Pracuję z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i chorymi psychicznie i stanowczo protestuję przeciwko takim zachowaniom. Ci ludzie, tzw. aktorzy, bo w moich oczach są po prostu chamami i prostakami, nie mają pojęcia o życiu osób z chorobą psychiczną. A brak stanowczej reakcji ze strony tzw. opozycji pokazuje, że w swoim programie wyborczym (o ile takowy jest) nie będą poważnie traktować takich ludzi oraz instytucji związanych z opieką nad niepełnosprawnymi i chorymi psychicznie. Dlatego w dniu dzisiejszym stracili mój głos w wyborach!
Tom Bombadil.2019.09.19 17:03
Nie można parodiować chorych psychicznie, samemu będąc „nie do końca zdrowym”. Pszoniak grał w tym filmiku siebie. Pszoniak i cała reszta tego chłamu.
Aleks.2019.09.19 16:56
Jestem osobą niepełnosprawną to co jest w tych filmikach to jest rzeczywistość jak nas traktują ludzie w szczególnosci tzw szpagatowa inteligencja . Gdy straciłem słuch z dnia na dzień ile ja przeszedłem to tylko Bóg wie i ja . Modlę się tylko o jedno by PO nigdy nie dostała się do parlamentu .
Marta2019.09.21 0:28
Aleks. Widzę, że jesteś wspaniałym człowiekiem. To że straciłeś słuch nie dowodzi, że jesteś mniej wart ! ! Bardzo życzę ci dużo zdrowia i spełnienia twojego życzenia z PO ! to jest i moje życzenie ! Pozdr.
katolik2019.09.19 16:54
Niech cała Polska zobaczy na co stać tych ,którzy utożsamiają się z dnem moralno -społeczno-politycznym PO PSL SLD WIOSNA NOWOCZESNA, Polacy czy wy chcecie mieć POlskę na takim poziomie .Odpowiedzcie sobie sami i nie pozwólcie jej zaśmiecać!!! bo przygotowujecie dla siebie śmietnik!!!
Jerzy2019.09.19 16:51
Wstyd panie Pszoniak. To jest obrzydliwe co Pan zrobił !
Rafał 2019.09.19 16:47
POKO, lgbt, celebryci i cała ta tzw. śmietanka towarzyska żyją tym co gadają w TVN i na baletach w drogich klubach. A to zupełnie co innego od tego, co mówią zwykli Polacy w swej przeważającej większości. Proponuję nie rozwiewać ich szampańsko-szyderczych nastrojów, niech kpią i drwią sobie dalej. Jak mówi Syrach - "kpiny i szyderstwa są dla pyszałków, a pomsta jak lew czyha na niego". Wybory ich zweryfikują, idę o pewność, że połowa tych pożal się Boże "celebrytów", gdy zobaczy że Kaczory wygrały wybory ponownie, mają mocną pozycje i ich wygrana nie była dziełem przypadku, to co najmniej połowa z nich zmieni światopogląd i satnie się "propisowska"
katolik2019.09.19 16:41
Ludzie chorzy mogą czuc się bardzo dotknięci taką szatańską postawą.Powinni zostać przeproszeni
katolik2019.09.19 16:39
To wizytówka PO pSL SLD WIOSNA NOWQOCXZESNA. SĄ ludzie u których choroba powoduje zaburzenia mimiki i taką twarz ,czy ten aktor chce mieć taką twarz ,pewnie chce. Niestety głupi i niepoważni ludzie utożsamiają się z dnem moralno-społeczno -politycznym PO PSL SLD WIOSNA NOWOCZESNA
Kazimierz2019.09.19 16:32
POKO przyjęło zasadę: "Cel uświęca środki" i nie przejmuje się niestosownością swych działań. Nie trudno jednakże dostrzec, że tak przyjęta strategia obraca się przeciwko ich autorom. Żal jedynie przedrzeźnianych ludzi.
Maria Blaszczyk2019.09.19 17:06
POKO? No cóż, ta kampania jest głupia i nieprzemyślana i może wyrządzić szkody. Nie wiem, czy uznali, że cel uświęca środki, czy może nie przemyśleli tego dobrze i po prostu bezmyślnie powielili obecne w języku i kulturze klisze. Trudno powiedzieć, ale nawet zakładając tę okropną wersję, że zrobili to świadomie - druga strona wali jak w bęben w osoby LGBT czy imigrantów - czyli również w słabe i dyskryminowane grupy - to jest dokładnie to samo. A tu nawet nie sposób mieć wątpliwości co do intencji...
Alojzy Cedzidło2019.09.19 17:47
,,No cóż , kampania jest głupia (....) " . I słusznie . Stawianie jednak znaku równania między kampanią PiS a kampanią POKO nie jest do końca przemyślane . I tyle . Jesli mi Pani każe uzasadniać moją opinię . To proszą pod takim wpisem umieścić # silniejsirazem " .
Maria Blaszczyk2019.09.19 18:00
Ależ skąd. Nigdy w życiu nie śmiałabym nic panu kazać. Choć oczywiście poznałabym z rozkoszą uzasadnienie, dlaczego szczucie na ludzi należących do mniejszościowych grup, częsciowo również bardzo straumatyzowanych, oskarżanie ich o niepopełnione zbrodnie, nazywanie chorymi - wbrew faktom i żądanie, by "wypie..dalali", względnie sugestie, ze należy ich "zaje.ać" nie jest kampanią uderzającą w niewinnych ludzi.
Alojzy Cedzidło2019.09.19 18:55
I znów znak równania między chorymi , nie demonstrującymi na ulicy swoich kłopotów a wynaturzonymi osobnika i osobniczkami , domagającymi sie szczególnych praw .Pani Mario nie widzi Pani różnicy między pedałem a chorym , w tym psychicznie ?
Maria Blaszczyk2019.09.19 19:48
No widzę. Widzę też miedzy panem a Zerrem. Między Agnieszką a panią Leszczyną. Z tym, że nie wiem nic o jakichkolwiek wynaturzonych osobnikach i osobniczkach domagających się szczególnych praw. Znane mi osoby LGBT nie są wynaturzone i nie domagają sie żadnych szczególnych praw. Nie twierdzę, że nie ma wśród nich nikogo wynaturzonego - ale nie częściej, niż w jakiejkolwiek innej grupie. No a ponadto - nie są to rzeczy po pierwsze wykluczające się, a po drugie - nieskorelowane. Serio, serio - wśród osób cierpiących na zaburzenia psychiczne jest wyraźna nadreprezentacja osób LGBT. A wie pan, dlaczego? Dlatego, że ich sąsiedzi, współpracownicy, politycy i dziennikarze nazywają ich "wynaturzonymi", "siedmioletnimi pedałami" i odmawiają im równych praw...