20.12.19, 11:04(fot. Karol Sobczyk/diecezja.pl)

Ofiara na Kościół bezgotówkowo! Pierwszy ofiaromat stanął w kościele w Krakowie

W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach stanął pierwszy w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromat. Urządzenie pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych.

Wspólnie z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej przygotowaliśmy urządzenie, które pozwala na składanie darowizn w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty, telefonu czy zegarka i które nie wymaga zaangażowania dodatkowej osoby w obsługę terminala – mówi Karol Sobczyk, pomysłodawca i odpowiedzialny za wdrożenie w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromatów.

Ofiaromat ma formę stojącej elektronicznej skarbony i bywa nazywany też elektroniczną tacą, e-tacą lub daromatem. Urządzenie umożliwia wskazanie lub samodzielne wpisanie kwoty ofiary i przekazanie tych środków poprzez tzw. transakcję zbliżeniową. Potwierdzenie takiej operacji jest opcjonalne i jest przesyłane SMS-em na numer darczyńcy.

Urządzenie jest personalizowane. – Możemy wykonać urządzenie adekwatne do estetyki wnętrza kościoła, a każdy proboszcz będzie mógł w prosty sposób decydować o tym, co pojawia się na wyświetlaczu urządzenia, w tym m. in. wskazywać cele, na które darczyńca będzie mógł przekazać ofiarę (np. utrzymanie kościoła, remont prezbiterium, pomoc ubogim) – wyjaśnia Wojciech Burzyński, współtwórca projektu. Ofiaromat posiada wersje językowe. Wzorowany jest na podobnych urządzeniach funkcjonujących już w wielu krajach Europy (m. in. w Hiszpanii, Francji, Anglii, Włoszech czy na Węgrzech).

Projekt został zrealizowany przez zespół ludzi czynnie zaangażowanych w krakowskie wspólnoty katolickie, którzy wspólnie chcą wspierać Kościół swoim doświadczeniem i kontaktami zawodowymi. – Sami, w ramach swoich miejsc pracy lub działalności, realizujemy różne projekty w branży finansowej i elektronicznej. Tutaj chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebie komunikowanej do nas przez wiernych świeckich i księży, aby stworzyć możliwości składania ofiar bezgotówkowo – mówi Marek Gołosiński, również zaangażowany w realizację przedsięwzięcia.

– Chcieliśmy nie tylko pomóc w realizacji projektu dla Kościoła, ale chcieliśmy go od podstaw współtworzyć z Kościołem – mówi Karol Sobczyk, który na co dzień pełni służbę lidera krakowskiej wspólnoty „Głos na Pustyni” oraz sekretarza Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji – i podkreśla, że prototyp urządzenia konsultowany był z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej. – Tak, aby finalne rozwiązanie mogło być narzędziem Kościoła, tworzonym przez wiernych dla wiernych.

W przygotowanie i realizację przedsięwzięcia od strony koncepcyjnej włączyło się – poza biurem ekonomicznym – wielu świeckich i księży związanych z krakowskimi parafiami i wspólnotami, a od strony operacyjnej firma FirstData, światowy lider płatności elektronicznych.

Projekt został zatwierdzony przez abp. Marka Jędraszewskiego, który wyraził zgodę na wprowadzenie urządzeń do parafii Archidiecezji Krakowskiej i umieszczenie ich w przedsionkach kościołów. Ofiaromaty zostały zaprezentowane księżom podczas kongregacji rejonowych dla kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, a także przedstawione ekonomom innych diecezji. – Od tego czasu przygotowujemy ofiaromaty dla umieszczenia ich w krakowskich parafiach i miejscach kultu, a także pierwsze tego typu urządzenie dla organizacji pozarządowej. Jak dotąd projekt zebrał wiele pozytywnych opinii, również wśród zgromadzeń zakonnych. Otrzymujemy zapytania o możliwość jego montażu w różnych częściach Polski – informuje Wojciech Burzyński.

Pierwszy ofiaromat został ustawiony w krakowskich Mistrzejowicach w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, o którego budowę zabiegał – i który poświęcał już jako papież – kard. Karol Wojtyła.

– Cztery lata temu 12% ludzi w Polsce posługiwało się kartą, dziś jest ich ponad 60%. Jesteśmy społeczeństwem nowoczesnym, dlatego także jako Kościół otwieramy się na nowe opcje – mówi ks. Andrzej Kopicz, proboszcz pierwszej parafii, w której stanął ofiaromat. Kapłan zwraca uwagę, że parafia w Mistrzejowicach jest zróżnicowana: tworzy ją wielu starszych parafian, ale również nie brakuje młodych małżeństw i młodzieży, a ci ostatni coraz rzadziej posługują się gotówką. – Często słyszałem pytanie czy można płacić kartą, albo pytania gdzie jest bankomat, żeby wypłacić gotówkę; ludzie podczas składki rozkładają ręce i pokazują kartę. Ofiaromat wydaje się wyjściem naprzeciw tej grupie ludzi, którzy nie noszą dziś przy sobie gotówki, tylko używają kart, telefonów lub zegarków – mówi ks. Kopicz i podkreśla, że ofiaromat to okazja, a nie obowiązek i nie wyklucza osób, które z karty nie korzystają.

Parafia w Mistrzejowicach dołączyła także do programu “Polska bezgotówkowa”. W kancelarii zainstalowano bardzo prosty w obsłudze terminal. – To stanowi ułatwienie, dodatkową opcję, nie zaś przymus. Ludzie różnie reagują na kwestię pieniędzy w Kościele. Jest to temat drażliwy – zauważa ks. Kopicz, ale dodaje, że przy pełnej transparentności finansów w parafii, należy również wychodzić naprzeciw ludziom, którzy potrzeby Kościoła rozumieją i chcą go wspierać także finansowo. – Jako Kościół nie możemy przespać pewnych zmian. Te działania mają nam pomagać – zaznacza ks. Kopicz.

Kolejne ofiaromaty powinny pojawić się w kościołach Archidiecezji Krakowskiej na przełomie roku 2019/2020.

Zainteresowani wdrożeniem ofiaromatu w swojej parafii mogą kontaktować się mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 790 525 400.

 

bz/diecezja.pl

Komentarze

\0542019.12.21 17:11
Jeśli w kościołach wprowadzą "ofiaromaty" to przestaję dawać na tacę. Jestem przeciwko obrotowi bezgotówkowemu w Polsce.
Mejer2019.12.21 2:47
1 etap w procesie opodatkowania darowizn ? :)
Lennon2019.12.20 14:46
To ma VAT 8% czy 23% ? Paragon wystawia?
Robert2019.12.20 14:31
baj to mason, czeladnik wrocławski, każdy kto wprowadza taki system staję sie sługą złego
Henryczka2019.12.20 14:27
Karolu, gratuluję Ci tego pomysłu! HM
kraks2019.12.20 14:27
a więc antychryst i judasze wchodzą do Polski przez archidiecezje krakowską
andrzejhahn32019.12.20 13:58
SRAM NA JEBA......YNY ZBRODNICZY kosciol katolicki
andrzejhahn32019.12.20 13:58
dlaczego nikt tego burdelu jakim jest pierdo....lony zbrodniczy kosciol katolicki nie opodatkuje
el greco2019.12.20 13:55
Apokalipsa się spełnia rękami kapłanów, zawarli sojusz z wielką nierządnicą, dlatego Kościół się zwija zastępuje go antykościół judaszy
Podatnik2019.12.20 13:24
TO TERAZ BĘDZIE DUŻO ŁATWIEJ NAŁOŻYĆ PODATEK DOCHODOWY NA KOŚCIÓŁ. W KOŃCU TO TAKA SAMA MIĘDZYNARODOWA KORPORACJA JAK MCDONALD CZY BURGERKING. No, idzie ku lepszemu. Jeszcze tylko kasy fiskalne i paragony za usługi takie jak ślub czy pogrzeb.
andrzejhahn32019.12.20 15:11
przyjdzie taki dzien kiedy te kur....wy koscielne zostana rozliczone
ZERR02019.12.20 12:39
I tak oto bankierzy uzyskają za darmo listę osób wspierających Kościół. Zapewne wszystkie osoby nazbyt aktywnie popierające kościół napotkają na swojej drodze całą masę trudności - od odmowy kredytu po uwięzienie za wspieranie tzw mowy nienawiści. Najbardziej wytrwałych trafi szlag, to znaczy 7 gram ołowiu, ale dopiero za dekadę, gdy przyjdzie czas na ostateczne rozwiązanie kwestii katolickiej. Wnioski - kto głupi ten skorzysta.
Sebastian Lorenc2019.12.20 15:25
Ty się chyba boisz własnego cienia, wszedzie spiski, wszędzie cię śledzą, sprawdzają, grożą. da się tak żyć? moczysz się ze strachu?
ZERR02019.12.20 22:38
Oj tam nie oceniaj innych swoją miarą. Normalnie ludzie nie "boją się cienia" tylko walą z całej siły, aż krew spod paznokci kapie, a jeśli nie mogą wygrać siłą, wygrywają sprytem i podstępem. Normalnie ludzie wiedzą, że Władze i Moce szykują europejską wersję System Kredytu Społecznego***, który działa właśnie tak jak napisałem. Tylko dziecko naiwne może zakładać, że katofobiczne lewactwo, już teraz palące się do mordowania inaczej myślących (język lewactwa NICZYM nie różni się od propagandy antysemickiej z lat 30-tych, i to co do szczegółów) nie sięgnie po bazę danych o ofiarnych katolikach. ***https://bezprawnik.pl/system-kredytu-spolecznego-chiny/
uhm2019.12.20 15:28
"Wszędzie spiski" -- to objaw choroby psychicznej z tym że chory psychicznie nie jest świadomy swojej choroby, wręcz przeciwnie, uważa się za zdrowego.
Tomek. 2019.12.20 12:26
Wierni powinni zlecić bankom, co miesięczne przelewy 50% swoich dochodów na KK, Wtedy było by sprawiedliwie, a i Proboszcz dał by 2% zniżki za Sakramenty !!!!!!!!!!!!!
ZERR02019.12.20 12:34
Jak na ten moment, to jedyne przelewy na 50% (raczej 85%) twoich dochodów pobiera Urząd Skarbowy. Ale to ci nie przeszkadza. Temu kibicujesz.
W\\\\\\\305\\\\\\\\\\\\\\202odek2019.12.20 12:16
Jeszcze nie ma ustawowego obowiązku posiadania karty bankowej. Gdy u mnie w parafii ustawią coś takiego to nie dam ani na tace ani w "ofiaromacie". Dążenie za zmianami w KK musi mieć jakieś granice. Nie zgadam się na prowadzanie "Amazonii" w Kościele.
adam2019.12.20 13:55
POPIERAM
guess who 2019.12.20 12:02
Dlaczego dobry Pan Bóg nie zmaterializuje wystarczającej ilości gotówki, by zaspokoić doczesne potrzeby Kościoła? Może ks.Pawlukiewicz podejmie się wyjaśnienia tej kwestii?
ZERR02019.12.20 12:33
Gotówkę potrzebną by zaspokoić swoje doczesne materializują od lat bankierzy (nazywając to pieniądzem fiducjarnym), ale to ci jakoś nie przeszkadza.
guess who 2019.12.20 12:58
A właśnie że przeszkadza! Ale ty i tak wiesz lepiej ode mnie lewaku, co mi przeszkadza a co nie przeszkadza.
PiotrS2019.12.20 11:56
A ja popieram. Nikogo się nie zmusza do dawania jakichkolwiek pieniędzy. A jeśli ktoś chce - może kartą. Dlaczego nie?
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.12.20 12:38
Karta budzi niesmak bo zostaje fiskalny ślad, oni woleliby gotówkę.
ZERRO2019.12.20 11:43
Babcie nie umieją tego obsługiwać
staho2019.12.20 21:11
Eeee wkładasz i przycisk amen .... Ohydne
Torchwood2019.12.20 11:24
Kościół dba o to, co najważniejsze - pieniądze.
12019.12.20 11:16
A więc Kościół w awangardzie strzyżenia baranków